18.4 C
Warszawa
23 czerwca, 2024, 03:01
MigranciwPolsce.pl
mudita

Stowarzyszenie Mudita pomaga osobom uchodźczym z niepełnosprawnościami

Osoby z niepełnosprawnościami to grupa szczególnie wrażliwa na skutki wojny.  Oprócz barier językowych dużym wyzwaniem jest znalezienie transportu i miejsca pobytu, zwłaszcza dostosowanego do wózków, zorganizowanie opieki medycznej, leków, rehabilitacji czy wspomagania rozwoju dla dzieci.

W odpowiedzi na te problemy Stowarzyszenie Mudita we współpracy z Polską Akcją Humanitarną od kwietnia realizuje program pomocy dla osób z niepełnosprawnościami i szczególnymi potrzebami oraz ich rodzin, które przyjeżdżają z Ukrainy do Polski.

Zapraszamy do obejrzenia filmu o wsparciu Stowarzyszenia Mudita:

Różne formy pomocy

Punkty recepcyjne w Warszawie i Krakowie zapewniają osobom z niepełnosprawnościami i ich bliskim tymczasowy pobyt z wyżywieniem, wsparcie psychologiczne, konsultacje lekarskie oraz kursy języka polskiego. Za pośrednictwem infolinii można uzyskać informacje pozwalające na organizację życia w Polsce, dowiedzieć się, jak załatwić formalności prawne i administracyjne, jak i gdzie skorzystać z opieki medycznej, rehabilitacji czy terapii, gdzie szukać mieszkań czy pracy. Program Asystentury Wytchnieniowej wspiera rodziny z Ukrainy i umożliwia zapewnienie opieki dla dzieci i dorosłych z niepełnosprawnościami przez kilka godzin w tygodniu.

Wsparcie nadal potrzebne

Od kwietnia 2022 roku ze wsparcia Stowarzyszenia Mudita skorzystało już kilka tysięcy osób. Punkty recepcyjne, infolinia oraz Asystentura Wytchnieniowa mają zapewnioną ciągłość działania do lutego 2023 roku. Aktualnie Stowarzyszenie Mudita szuka nowych lokali na punkty recepcyjne, a także finansowania, które umożliwi dalszą realizację programów pomocowych.

„Zapotrzebowanie nadal jest bardzo duże, z Ukrainy wciąż przyjeżdżają osoby szukające bezpiecznego schronienia w Polsce” – mówi Marta Wiaderkiewicz, koordynatorka programu pomocy osobom uchodźczym z Ukrainy.

Dane kontaktowe:

Punkty recepcyjne:

Warszawa: ul. Podczaszyńskiego 12, tel. 602 248 136

Kraków: ul. Ujastek 7, tel. 602 248 237

Infolinia:

Tel.: +48 539 866 471 (pn.-pt. godz. 10:00-18:00

E-mail: ukraina@stowarzyszeniemudita.pl

Aktualne informacje o programach pomocy dla osób Ukrainy:

https://stowarzyszeniemudita.pl/dopomoga

kontakt@stowarzyszeniemudita.pl

http://facebook.com/stowarzyszeniemudita

Źródło: https://stowarzyszeniemudita.pl/
[mkd_separator type=”full-width” thickness=”1″]

Polecane wiadomości

Skip to content