⚠️ Wraz ze styczniem weszła w życie ustawa dotycząca opiekunów i opiekunek osób z niepełnosprawnością.
Rodzice dzieci z niepełnosprawnością do 18 roku życia, którzy pobierają świadczenie pielęgnacyjne, równolegle będą mogli pracować.
⛔️ Od początku informacji o zmianach napływają do nas informacje, że długo oczekiwane zmiany niestety nie cieszą.
Dzieje się tak ponieważ:
❗️Osoba z niepełnosprawnością, której bliskim przyznane zostanie świadczenie musi spełniać szereg wytycznych (system nie widzi np. sprawnych fizycznie osób z głębokim autyzmem, które wymagają stałego wsparcia)
❗️Ustawa nie obejmuje rodzin osób dorosłych z niepełnosprawnością (a przecież potrzeby nie znikają wraz z wiekiem, wręcz przeciwnie – to siły i perspektywy maleją)
Z pozytywnych zmian świadczenie pielęgnacyjne będzie przysługiwało na każde uprawnione dziecko w rodzinie, a nie jak dotąd tylko na jedno.
Czytaj więcej na Prawo.pl:
https://www.prawo.pl/zdrowie/zmiany-dla-osob-z-niepelnosprawnosciami-od-2024-r,524600.html
💚 Jesteśmy ciekawi Waszych odczuć, nadziei i lęków związanych z ustawą. Póki co przeważają negatywne komentarze ale może są wśród Was osoby, które skorzystają na zmianach?
➡️➡️➡️W komentarzu artykuł z informacją o tym co nowa ustawa dokładnie oznacza dla opiekunek i opiekunów.
🧏♀️ Poniżej pierwsza z zebranych przez nas historii:
“Według mnie Ustawa o Świadczeniu Wspierającym absolutnie minęła się z powołaniem.
Aby otrzymać najwyższą kwotę pieniężną, trzeba zdobyć tyle punktów, że to wyklucza samodzielność. Jeżeli Państwo faktycznie miałoby zamiar odciążyć opiekunów i dać szansę na samodzielne życie osobom z niepełnosprawnością, to albo powinno się stworzyć nową skalę oceny poziomu funkcjonowania, albo podwyższyć kwoty pieniędzy (przynajmniej dwukrotnie).
Tak na chłopski rozum….. co można w dzisiejszych czasach zrobić za mniej niż 1000zł na miesiąc?? Co można zrobić za 3.000zł na miesiąc?? Czy osoba z niepełnosprawnością sprzężoną ma realne perspektywy samodzielności finansowej??
Na ile Państwo wycenia pobyt osoby z niepełnosprawnością w DPS?? A na ile mogą liczyć oni sami lub ich opiekunowie??
System nigdy nie będzie idealny i zawsze będą osoby “poszkodowane”, jednakże zmiany, jakie nastąpiły w przepisach, będą tworzyć jeszcze głębsze podziały. Wiem, że łatwiej jest narzekać. Dla młodych opiekunek i opiekunów, którzy mają lepsze warunki zarobkowe, mają wsparcie w oświacie, programy OW (opieki wytchnieniowej) lub AOON (asystencji osobistej), nowa ustawa stwarza lepsze możliwości zadbania o siebie. Jednak “starsze” mamy/opiekunki/opiekunowie też powinni być docenieni i mieć odpowiednie wsparcie finansowe. Oni często musieli pracować, Zwłasza, że kiedyś świadczenie pielęgnacyjne wynosiło 560zł).
🧏♀️ Ania, mama dwójki dzieci z niepełnosprawnością”
Żródło materiału: Stowarzyszenie MUDITA