Choć postulaty nie wymagają skomplikowanych ruchów czy regulacji, z ich realizacją może być ciężko, bo jak mówi prof. Rafał Pankowski, współzałożyciel Stowarzyszenia “Nigdy Więcej”, problem mowy nienawiści w internecie jest olbrzymi i narastający z miesiąca na miesiąc: – Z naszych obserwacji wynika, że jest coraz gorzej, choć problem nie jest nowy. Jako stowarzyszenie zwracaliśmy uwagę na niego już dwie dekady temu, z tą różnicą, że wówczas dotyczył on witryn internetowych, zakładanych w celu szerzenia ideologii opresyjnych jak faszystowska czy nacjonalistyczna, a obecnie nie ma potrzeby takich witryn zakładać, bo są media społecznościowe.
Na tych platformach społecznościowych mowa nienawiści stała się niestety wszechobecna – mówi prof. Rafał Pankowski.
Stowarzyszenie prowadzi obecnie dwa międzynarodowe projekty monitorowania i zwalczania mowy nienawiści na takich platformach. Jedna z nich to “get the trolls out”, prowadzona we współpracy z Media Diversity Institute w Londynie (specjalizują się w zwalczaniu islamofobii i antysemityzmu) oraz druga: “Safe net”, wspierana przez Komisję Europejską, zorientowana na szeroko pojętą walkę z mową nienawiści, realizowana we współpracy z Międzynarodową Siecią Przeciw Cybernienawiści w Amsterdamie.
– Dostrzegamy duże różnice w stosowaniu standardów zwalczania mowy nienawiści między państwami, także w obrębie krajów UE. Widać to już na poziomie stosowania ich w Polsce, a w sąsiednich Niemczech, gdzie podejście do tematu jest bardziej poważne, niż u nas. Wynika to z kilku przyczyn, jedną z nich jest lekceważenie problemu na rynku polskim przez same platformy – dodaje profesor. (…)
Tymczasem automatyczne narzędzia do moderacji treści, oparte na AI, w praktyce działają bardzo słabo – Na przykład odrzucono nasze zgłoszenie o wpisie “Żydzi do gazu”, bo AI “uznała”, że nie narusza on standardów platformy. Osobną kwestią jest podejście polskich władz. Mimo, iż mowa nienawiści jest przestępstwem, wyroki skazujące są bardzo rzadkie i na razie nie widać jakiejś dużej zmiany pod egidą nowej ekipy rządzącej – kwituje prof. Pankowski.
D. Maciejasz: „Rafał Brzoska: hejt wobec firm rani i niszczy. Przedsiębiorcy apelują do ministra Adama Bodnara o tzw. ślepe pozwy”. Wyborcza.biz, 16.07.2024.
#Choć #postulaty #nie #wymagają #skomplikowanych #ruchów #czy #regulacji #ich #realizacją #może #być #ciężko
Żródło materiału: Stowarzyszenie NIGDY WIĘCEJ