11.7 C
Warszawa
30 października, 2024, 04:31
MigranciwPolsce.pl
CZYTELNIA STOWARZYSZENIA „NIGDY WIĘCEJ”:...

CZYTELNIA STOWARZYSZENIA „NIGDY WIĘCEJ”:…


CZYTELNIA STOWARZYSZENIA „NIGDY WIĘCEJ”:

Organizacje międzynarodowe zajmujące się badaniem zjawiska rasizmu w różnych krajach europejskich wskazują na wciąż istniejący w Polsce problem zachowań rasistowskich. Potwierdzają to między innymi dane opracowywane przez polskie Stowarzyszenie „Nigdy Więcej”, którego celem jest przeciwdziałanie rasizmowi, neofaszyzmowi i nienawiści wobec cudzoziemców. Stowarzyszenie to prowadzi monitoring aktów dyskryminacji oraz przestępstw o charakterze rasistowskim i ksenofobicznym na terenie Polski, a wyniki tego monitoringu publikuje jako tak zwaną Brunatną Księgę. Organizacja ta zainicjowała także kampanię społeczną pod hasłem „Wykopmy Rasizm ze Stadionów”, mającą na celu wyeliminowanie ze stadionów piłkarskich faszystowskiej symboliki i rasistowskich okrzyków, a także stworzenie sieci antyrasistowskich klubów kibica. Jak podkreślają członkowie Stowarzyszenia: „Rasizm to jedna z największych bolączek współczesnego futbolu. Występuje przede wszystkim wśród kibiców, ale także – niestety – sportowców i menedżerów, sędziów i trenerów. Neonazizm, szowinizm, antysemityzm i inne ideologie nienawiści niszczą nasz ukochany sport. Jak się przejawiają? We flagach z faszystowską symboliką, w antysemickich piosenkach i okrzykach, w buczeniu naśladującym odgłosy małp i rzucaniu bananami w czarnoskórych piłkarzy. Najbardziej drastyczne są jednak inspirowane ksenofobią napaści i pobicia. Tego typu zachowania trzeba zwalczać już w zarodku! („Jak walczyć z rasizmem? Poradnik – zestaw dobrych praktyk”, 2009).

D. Gonigroszek, J. Woźniak: „«Koło miłośników czerni». Wpływ języka na społeczną percepcję osób czarnoskórych na przykładzie opiniotwórczej siły metafor”. „Językoznawstwo”, nr 2(19), 2023.

https://www.nigdywiecej.org/czytelnia/publikacje-dokumentujace-dzialalnosc-stowarzyszenia-nigdy-wiecej/prasa/download/6300-d-gonigroszek-j-wozniak-kolo-milosnikow-czerni-wplyw-jezyka-na-spoleczna-percepcje-osob-czarnoskorych-na-przykladzie-opiniotworczej-sily-metafor-jezykoznawstwo-nr-2-19-2023



#CZYTELNIA #STOWARZYSZENIA #NIGDY #WIĘCEJ..

Żródło materiału: Stowarzyszenie NIGDY WIĘCEJ

Polecane wiadomości

Skip to content