16 C
Warszawa
20 września, 2024, 02:58
MigranciwPolsce.pl
Książki nadesłane do Stowarzyszenia „NIGDY WIĘCEJ”:...

Książki nadesłane do Stowarzyszenia „NIGDY WIĘCEJ”:…


Książki nadesłane do Stowarzyszenia „NIGDY WIĘCEJ”:

1) Michał Wójcik „Historia Wandy Traczyk-Stawskiej – żołnierza powstania warszawskiego” (@Księgarnia-Foksal)
2) Curzio Malaparte „Skóra” (@KsięgarniaFoksal)
3) Maria i Przemysław Pilichowie „Warszawa Wielu Kultur” (Wydawnictwo Arkady )

1) Wanda Traczyk-Stawska – działaczka społeczna, kobieta instytucja, autorytet moralny. Walczyła w powstaniu warszawskim jako strzelec i łączniczka Oddziałów Osłonowych Wojskowych Zakładów Wydawniczych (WZW) Biura Informacji i Propagandy Komendy Głównej AK. Po wojnie studiowała psychologię i przez całe zawodowe życie pracowała z dziećmi z niepełnosprawnościami. W 2018 roku wsparła protest rodziców dzieci z niepełnosprawnościami, aktywnie włączyła się w Strajk Kobiet, protestowała przeciwko wydarzeniom na polsko-białoruskiej granicy. Mówi, że „nie wolno zostawić w potrzebie ludzi, którzy są zagrożeni”. Czym było dla niej powstanie i jak wpłynęło na jej postrzeganie świata? I dlaczego nadal walczy? Na te i wiele innych pytań Wanda Traczyk-Stawska odpowiada w rozmowie z Michałem Wójcikiem.

2) Nowe wydanie legendarnego dzieła Curzio Malaparte. Akcja książki rozpoczyna się w 1943 roku, kiedy siły alianckie umacniają swoją pozycję w zdewastowanym Neapolu. Weterani rozwiązanej włoskiej armii błagają o pracę. Rzadki okaz ze słynnego miejskiego akwarium jest podawany na uroczystej kolacji dla wysokich oficerów alianckich. Prostytucja szaleje. Wszędzie unosi się zapach śmierci. Skóra w swoim obrazowaniu, w opisach miasta, ludzkich postaw w obliczu śmierci i cierpienia poraża surowością konkretu i apokaliptyczną wizyjnością.

3) Autorzy ukazują stolicę jako patchworkowe miasto stworzone na fundamencie międzykulturowego dialogu. W ich opowieści podążamy śladami różnych kultur i wyznań od czasów, kiedy Warszawa była bezpieczną przystanią dla wygnanych heretyków, poprzez okres mody na orientalizm sięgającej nawet XVII wieku, aż do współczesnej Warszawy. To tutaj przyjezdni są tak samo u siebie jak warszawiacy od pokoleń. Odkrywając przeoczone karty historii miasta, autorzy skrupulatnie opisują zabytki, ślady i pozostałości, aby opowiedzieć o mniej znanym obliczu miasta, dla którego tolerancja i wielokulturowość były zawsze kluczowymi elementami tożsamości. Dodatkowym walorem tej książki jest ponad 300 unikatowych kolorowych ilustracji, współczesnych i archiwalnych fotografii dokumentujących ślady wielu kultur pozostawione na terenie miasta.



#Książki #nadesłane #Stowarzyszenia #NIGDY #WIĘCEJ..

Żródło materiału: Stowarzyszenie NIGDY WIĘCEJ

Polecane wiadomości

Skip to content