9.4 C
Warszawa
19 grudnia, 2024, 09:50
MigranciwPolsce.pl
Książki Wydawnictwo Czarne nadesłane do Stowarzyszenia „NIGDY WIĘCEJ”:...

Książki Wydawnictwo Czarne nadesłane do Stowarzyszenia „NIGDY WIĘCEJ”:…


Książki Wydawnictwo Czarne nadesłane do Stowarzyszenia „NIGDY WIĘCEJ”:

1. „Kwestia charakteru. Bojowniczki z getta warszawskiego” Sylwia Chutnik i Monika Sznajderman .
2. „Ptaki krzyczą nieustannie. Historia Günthera Niethammera, esesmana i ornitologa z Auschwitz” Beaty Dżon-Ozimek i Michała Olszewskiego.
3. „Granice marzeń. O państwach nieuznawanych” Tomasza Grzywaczewskiego.
4. „Sopoty” Tomasza Słomczyńskiego.
5. „Skóra i ćwieki na wieki. Moja historia metalu” Jarka Szubrychta.

Od wydawnictwa:

1. Skrawki życia i informacje rozsiane w archiwach, relacjach świadków lub publikacjach związanych z historią powstania w getcie warszawskim były jak pojedyncze okruchy, z których należało stworzyć pełną opowieść. To pierwsza w Polsce taka próba, pierwsza w Polsce książka, wstęp do odzyskiwania pamięci o bojowniczkach z getta warszawskiego.

2. Beata Dżon-Ozimek i Michał Olszewski badają biografię Günthera Niethammera, a wraz nim – polskich więźniów i niemieckich naukowców, ukazując losy bohaterów, konformistów i zbrodniarzy. „Ptaki krzyczą nieustannie” to również historyczne śledztwo w sprawie nauki, która idzie na służbę morderców.

3. Od Donbasu przez Naddniestrze, Abchazję i Osetię Południową aż po Górski Karabach. Mieszkańcy postsowieckich państw nieuznawanych od ponad ćwierć wieku padają ofiarą wielkiej mocarstwowej polityki. Tomasz Grzywaczewski wyruszył w podróż po tych widmowych republikach. Opisał procesy historyczne i wielką politykę.

4. Kształt i charakter Sopotu przez stulecia tworzyli kolejni mieszkańcy ¬– polscy, niemieccy, kaszubscy, żydowscy. Wszyscy zostawili w nim swoje ślady, podobnie jak kolejne władze, które kształtują miejski krajobraz. Sopocianie omijają Monciak i rzadko zaglądają na molo. Prawdziwe życie toczy się w bocznych uliczkach, na werandach, blokowiskach, wzgórzach, w sopockim lesie.

5. „Skóra i ćwieki na wieki” to dowcipna i błyskotliwa kronika dorastania w „ekstremalnych czasach wymagających ekstremalnych reakcji”, której soundtrackiem jest metal. Szubrycht zręcznie przeplata historie pionierów gatunku ze swoim własnym doświadczeniem fana, redaktora zinów i metalowego wokalisty. To także uniwersalna opowieść o miłości do muzyki, porywająca nie tylko tych, których życie jest heavy.




Żródło materiału: Stowarzyszenie NIGDY WIĘCEJ

Polecane wiadomości