Choć postulaty nie wymagają skomplikowanych ruchów czy regulacji, z ich realizacją może być ciężko, bo jak mówi prof. Rafał Pankowski, współzałożyciel Stowarzyszenia “Nigdy Więcej”, problem mowy nienawiści w internecie jest olbrzymi i narastający z miesiąca na miesiąc: – Z naszych obserwacji wynika, że jest coraz gorzej, choć problem nie jest nowy. Jako stowarzyszenie zwracaliśmy uwagę na niego już dwie dekady temu, z tą różnicą, że wówczas dotyczył on witryn internetowych, zakładanych w celu szerzenia ideologii opresyjnych jak faszystowska czy nacjonalistyczna, a obecnie nie ma potrzeby takich witryn zakładać, bo są media społecznościowe.
Na tych platformach społecznościowych mowa nienawiści stała się niestety wszechobecna – mówi prof. Rafał Pankowski.
Sztuczna inteligencja moderuje
Stowarzyszenie prowadzi obecnie dwa międzynarodowe projekty monitorowania i zwalczania mowy nienawiści na takich platformach. Jedna z nich to “get the trolls out”, prowadzona we współpracy z Media Diversity Institute w Londynie (specjalizują się w zwalczaniu islamofobii i antysemityzmu) oraz druga: “Safe net”, wspierana przez Komisję Europejską, zorientowana na szeroko pojętą walkę z mową nienawiści, realizowana we współpracy z Międzynarodową Siecią Przeciw Cybernienawiści w Amsterdamie.
– Dostrzegamy duże różnice w stosowaniu standardów zwalczania mowy nienawiści między państwami, także w obrębie krajów UE. Widać to już na poziomie stosowania ich w Polsce, a w sąsiednich Niemczech, gdzie podejście do tematu jest bardziej poważne, niż u nas. Wynika to z kilku przyczyn, jedną z nich jest lekceważenie problemu na rynku polskim przez same platformy – dodaje profesor.
Na przykład platforma “X” zwolniła niedawno jedyną osobę polskojęzyczną, która była odpowiedzialna za moderację treści publikowanych na X. Platforma rzecz jasna się tym nie chwali publicznie, ale wynika to z raportu, opublikowanego cztery miesiące temu przez X, na temat spółki. Wynika z niego, że to stanowisko zredukowano.
Tymczasem automatyczne narzędzia do moderacji treści, oparte na AI, w praktyce działają bardzo słabo – Na przykład odrzucono nasze zgłoszenie o wpisie “Żydzi do gazu”, bo AI “uznała”, że nie narusza on standardów platformy. Osobną kwestią jest podejście polskich władz. Mimo, iż mowa nienawiści jest przestępstwem, wyroki skazujące są bardzo rzadkie i na razie nie widać jakiejś dużej zmiany pod egidą nowej ekipy rządzącej – kwituje prof. Pankowski.
#Rafał #Brzoska #hejt #wobec #firm #rani #niszczy #Przedsiębiorcy #apelują #ministra #Adama #Bodnara #tzw #ślepe #pozwy
Żródło materiału: Stowarzyszenie NIGDY WIĘCEJ