18.4 C
Warszawa
27 maja, 2024, 10:53
MigranciwPolsce.pl
Symbole neonazistowskie (także symbole neofaszystowskie lub symbole skrajnej prawicy) – znaki, grafi...

Symbole neonazistowskie (także symbole neofaszystowskie lub symbole skrajnej prawicy) – znaki, grafi…


Symbole neonazistowskie (także symbole neofaszystowskie lub symbole skrajnej prawicy) – znaki, grafiki oraz kody literowe i numeryczne odwołujące się do ideologii neofaszystowskiej. Używane przez zwolenników skrajnej prawicy, stanowią zakamuflowany sposób promocji ideologii neofaszystowskiej ze względu na sankcję karną, która grozi za jej głoszenie. Symbolika neonazistowska jest bardzo szeroka i geograficznie zróżnicowana.

Dokumentację monitoringu przestępstw popełnionych przez neofaszystów i skrajną prawicę oraz incydentów na tle rasistowskim, ksenofobicznym i aktów dyskryminacji na terenie Polski, w tym – wykorzystania symboli neonazistowskich można znaleźć w „Brunatnej księdze”, prowadzonej nieprzerwanie od 1996 r. przez Stowarzyszenie „NIGDY WIĘCEJ”.

Ł. Grzesiczak: „Symbole neonazistowskie” [hasło]. W: „Encyklopedia bezpieczeństwa”, t. V. Red. O. Wasiuta, S. Wasiuta. Kraków, Wydawnictwo Libron, 2022.

https://www.nigdywiecej.org/czytelnia/publikacje-dokumentujace-dzialalnosc-stowarzyszenia-nigdy-wiecej/ksiazki/download/6358-l-grzesiczak-symbole-neonazistowskie-haslo-w-encyklopedia-bezpieczenstwa-t-v-red-o-wasiuta-s-wasiuta-krakow-wydawnictwo-libron-2022#Symbole #neonazistowskie #także #symbole #neofaszystowskie #lub #symbole #skrajnej #prawicy #znaki #grafi..

Żródło materiału: Stowarzyszenie NIGDY WIĘCEJ

Polecane wiadomości

Skip to content