16.6 C
Warszawa
19 września, 2024, 02:12
MigranciwPolsce.pl
Wręczenie powołań członkom Zespołu ds. przeciwdziałania mowie nienawiści i przestępstwom motywowanym uprzedzeniami - Prokuratura Krajowa - Portal Gov.pl

Wręczenie powołań członkom Zespołu ds. przeciwdziałania mowie nienawiści i przestępstwom motywowanym uprzedzeniami – Prokuratura Krajowa – Portal Gov.pl


Dnia 29 lipca 2024 r. Prokurator Generalny oficjalnie wręczył powołania do Zespołu doradców ds. przeciwdziałania mowie nienawiści i przestępstwom motywowanym uprzedzeniami.
Wręczenie powołań odbyło się w siedzibie Prokuratury Krajowej w Warszawie. Oprócz nominowanych w wydarzeniu uczestniczył również Prokurator Krajowy Dariusz Korneluk i Zastępca Prokuratora Krajowego Marek Jamrogowicz.
Powołania otrzymali:
dr Aleksandra Gliszczyńska-Grabias – Przewodnicząca Zespołu
prok. Maciej Młynarczyk – Zastępca Przewodniczącej Zespołu
prok. Jacek Bilewicz – przedstawiciel Prokuratury Krajowej
Marta Kożuchowska-Warywoda – przedstawicielka Ministerstwa Sprawiedliwości
adw. Emilia Barabasz
dr hab. Michał Bilewicz
radca prawny Piotr Fedusio
Joanna Grabarczyk-Anders
adw. Paweł Knut
dr Adam Ploszka
dr Małgorzata Skowrońska
dr Anna Tatar
dr Mateusz Woiński
Jacek Mazurczak
Prokurator Generalny w swoim wystąpieniu podkreślił, że temat związany z mową nienawiści jest mu szczególnie bliski, bo pierwsze publikacje na ten temat przedstawił już ok. 2006 r. W ocenie Adama Bodnara jednym z pierwszych zadań Zespołu powinna być aktualizacja wytycznych, które zostały przyjęte za czasów Prokuratora Generalnego Andrzeja Seremeta.

Wzrost przestępstw z nienawiści po 2015 r., szczególnie wobec uchodźców, spowodowany był przekształceniem znaczenia pojęcia uchodźcy. Zmienił się też sposób wykorzystania Internetu, obecnie służy zwielokrotnieniu negatywnego przekazu, poprzez szerzenie mowy nienawiści i popełnianiu przestępstw motywowanych uprzedzeniami.

Prokurator Generalny wskazał, że aby skutecznie przeciwdziałać tym negatywnym zjawiskom konieczna jest koordynacja działań na szczeblu rządowym, a także instytucji powołanych do ścigania przestępczości i stania na straży praworządności, tj. prokuratury czy Policji.

Wskazał również na rolę Krajowej Szkoły Sądownictwa i Prokuratury, jaką powinna odegrać w kształceniu przyszłych prokuratorów i sędziów w zakresie prawidłowej reakcji na przestępstwa motywowane uprzedzeniami.

Adam Bodnar podkreślił także, by w kontekście mowy nienawiści oddzielić skrajną mowę polityczną, która ma na celu poniżenie konkretnej osoby, od mowy nienawiści, za którą stoi konkretna grupa, bo w debacie publicznej zbyt często to się zaciera. Wyraził również nadzieję, że prace Zespołu doprowadzą do rzeczywistych zmian w obszarze przeciwdziałania mowie nienawiści.

Pracami Zespołu pokieruje dr Aleksandra Gliszczyńska-Grabias, ekspertka w zakresie prawa antydyskryminacyjnego, która specjalizuje się w prawnych aspektach przeciwdziałania antysemityzmowi, ksenofobii oraz dyskryminacji na tle rasowym i religijnym, systemie ochrony praw człowieka ONZ, ochroną i prawnymi granicami wolności wypowiedzi, a także prawem pamięci i sprawiedliwości okresu transformacji.

Dr Gliszczyńska-Grabias podkreśliła, że powołanie Zespołu do spraw przeciwdziałania mowie nienawiści i przestępstwom motywowanym uprzedzeniami to bardzo silny sygnał ze strony państwa polskiego, że bardzo poważnie traktuje tę kategorię przestępstw i ma nadzieję, że prace zespołu przełożą się na skuteczna walkę z tymi zjawiskami.

Po wręczeniu nominacji odbyło się pierwsze posiedzenie Zespołu doradców do spraw przeciwdziałania mowie nienawiści i przestępstwom motywowanym uprzedzeniami z udziałem Prokuratora Generalnego.

Wręczenie powołań członkom Zespołu ds. przeciwdziałania mowie nienawiści i przestępstwom motywowanym uprzedzeniami – Prokuratura Krajowa – Portal Gov.pl


#Wręczenie #powołań #członkom #Zespołu #przeciwdziałania #mowie #nienawiści #przestępstwom #motywowanym #uprzedzeniami #Prokuratura #Krajowa #Portal #Gov.pl

Żródło materiału: Stowarzyszenie NIGDY WIĘCEJ

Polecane wiadomości

Skip to content