11.3 C
Warszawa
20 września, 2024, 10:38
MigranciwPolsce.pl
Dlaczego boimy się migracji? W ustach polityków i polityczek osoby migrujące to zagrożenie dla nasze...

Dlaczego boimy się migracji? W ustach polityków i polityczek osoby migrujące to zagrożenie dla nasze…


Dlaczego boimy się migracji? W ustach polityków i polityczek osoby migrujące to zagrożenie dla naszego bezpieczeństwa – mają wzbudzać lęk, którym łatwo manipulować.

Często podawaną przyczyną obaw jest przekonanie, że osiedlanie się migrantów i migrantek w kraju spowoduje wzrost przestępczości lub obciążenie systemu opieki społecznej. Tyle, że takie opinie nie mają potwierdzenia w faktach.

Obcokrajowcy stanowią dziś 6,5% wszystkich pracujących w Polsce i zasilają fundusz społeczny, zamiast go obciążać. Są wśród nich także osoby, które przeszły granicę polsko-białoruską, udało mi się złożyć wniosek o ochronę międzynarodową, a potem otrzymać dostęp do rynku pracy. Niestety, tylko nieliczne osoby dostają taką szansę.

Jeśli chodzi zaś o kwestię przestępczości, to według opublikowanych w 2017 roku w The Conservation badań „imigracja zmniejsza poziom przestępczości poprzez rewitalizację dzielnic miejskich, tworzenie tętniących życiem społeczności i generowanie wzrostu gospodarczego”. Co więcej – okazuje się, że w Stanach Zjednoczonych, w miastach o dużym udziale migrantów i migrantek w populacji, przestępczość tak naprawdę spada.

Ponieważ perspektywa osiedlających się w sąsiedztwie cudzoziemców wzbudza w nas lęk, rzadko udaje się nam spojrzeć z troską na bezpieczeństwo samych osób w drodze. Jak bardzo musiało być zagrożone ich życie, skoro zdecydowały się na tak daleką, trudną, często pochłaniającą oszczędności życia podróż?

Jak pisze Witold Klaus w artykule „Czyje bezpieczeństwo?”, te przeciwstawne narracje o bezpieczeństwie albo „nas”, albo „ich” można i trzeba łączyć w duchu współodpowiedzialności. Nasze bezpieczeństwa są powiązane, a integracja to zadanie nie tylko dla osób przyjezdnych, ale też dla nas – wymaga wspólnej i mądrej pracy. To kierunek, do którego zachęcamy i który jest możliwy ponad politycznymi podziałami.

O tym, jak organizacje wchodzące w skład Grupy Granica działają na rzecz integracji osób w polskich miastach, napiszemy dla Was w najbliższych dniach.

Wspieraj Grupa Granica, której jesteśmy częścią – zrób zakupy na sklepbezgranic.pl




Żródło materiału: Stowarzyszenie NOMADA

Polecane wiadomości

Skip to content