1.4 C
Warszawa
22 stycznia, 2025, 18:07
MigranciwPolsce.pl
Jako Stowarzyszenie NOMADA oraz Wrocławska Grupa Branżowa ds. Migracji i Społeczeństwa Różnorodnego…

Jako Stowarzyszenie NOMADA oraz Wrocławska Grupa Branżowa ds. Migracji i Społeczeństwa Różnorodnego…


⚫ Jako Stowarzyszenie NOMADA oraz Wrocławska Grupa Branżowa ds. Migracji i Społeczeństwa Różnorodnego Kulturowo wysłałyśmy wczoraj 10 pytań do 6 osób kandydujących na stanowisko prezydenta/ki Wrocławia. Na odpowiedzi czekamy do 5 kwietnia do godz. 12:00. Bardzo na nie liczymy.

Jak pokazują dane Narodowego Spisu Powszechnego, około połowa mieszkańców miasta nie urodziła się we Wrocławiu, ale w innych miejscach Polski lub poza jej granicami. Według danych Unii Metropolii Polskich (UMP) we Wrocławiu odnotowano jeden z największych w skali kraju przyrost liczby migranckich mieszkańców miasta. W samym mieście w wyniku działań zbrojnych zatrzymało się nawet 250 tys. osób (Raport Unii Metropolii Polskich). Wrocław jest dziś miastem, w którym liczba i rola migrantów znacząco wzrasta*.

Od momentu rozpoczęcia pełnoskalowej wojny minęły dwa lata. Czas na adaptację polityk miejskich – społecznych, ekonomicznych, mieszkaniowych, rynku pracy do nowych warunków, w których funkcjonuje wspólnota jego mieszkańców i mieszkanek. Dlatego dziś zadajemy pytania osobom, które w przyszłości będą miały znaczący udział w wyznaczaniu kierunków rozwoju Wrocławia. Liczymy, że na nie odpowiedzą.

PYTANIA:

Czy i jak Gmina Wrocław stworzy kompleksową miejską politykę włączenia migrantów i migrantek w życie Wrocławia?

W jaki sposób Gmina Wrocław zamierza zapewnić różnorodność kulturową na stanowiskach kierowniczych w jednostkach samorządu terytorialnego oraz jednostkach podległych?

Jak Gmina Wrocław zamierza włączać i zapewniać reprezentację mniejszości narodowych i etnicznych, grup religijnych, osób migranckich i uchodźczych w ciałach o charakterze wykonawczym i opiniodawczo-doradczym w sprawach dotyczących polityk wielokulturowości?

Czy w Gminie Wrocław zostanie powołany urząd/komórka/podmiot reprezentujący interesy migrantów/ek mieszkających we Wrocławiu?

Jak Gmina Wrocław zapewni stabilność systemu edukacji we Wrocławiu przy rosnącej liczbie dzieci z doświadczeniem migracji i uchodźctwa?

Czy, a jeżeli tak, to ile lokali mieszkalnych rocznie i na jakich warunkach Gmina Wrocław zamierza przeznaczyć na potrzeby osób w ochronie międzynarodowej?

Jaką kwotę ze środków budżetowych Gmina Wrocław przeznaczy na konkursy ofert i zadania zlecone na rzecz wspierania i rozwoju dialogu międzykulturowego we Wrocławiu w roku 2024 i kolejnych latach?

W jaki sposób Gmina Wrocław będzie gwarantować językową dostępność usług publicznych dla migrantów i migrantek?

Jak Gmina Wrocław powinna zadbać o bezpieczeństwo osób migranckich i uchodźczych z grup szczególnie narażonych na wykluczenie i dyskryminację (kobiety, osoby LGBTQIAP+, OzN, osoby starsze)?

Czy zostaną wprowadzone obligatoryjne szkolenia antydyskryminacyjne i uwrażliwiające międzykulturowo, skierowane do osób pracujących w Urzędzie Miasta i jednostkach podległych? Jakie środki z budżetu gminy można na to przeznaczyć?

* „Model lokalnej polityki włączającej migrantki i migrantów w życie miast” (w komentarzu).

Wrocławska Grupa Branżowa ds. Migracji i Społeczeństwa Różnorodnego Kulturowo powstała z inicjatywy Stowarzyszenia na Rzecz Integracji Społeczeństwa Wielokulturowego NOMADA we współpracy ze Суполка Беларусаў Уроцлава. Stowarzyszenie Białoruski Związek Solidarności, Fundacja Dom Pokoju, Stowarzyszenie Edukacji Krytycznej, Fundacja Kalejdoskop Kultur, Stowarzyszeniem Kultura Równości, Instytut Praw Migrantów, Muzułmańskim Centrum Kulturalno-Oświatowym, Fundacja Ukraina, Stowarzyszeniem Żółty Parasol i Partnerzy (Sieć Centrów Aktywności Lokalnej).








Żródło materiału: Stowarzyszenie NOMADA

Polecane wiadomości