Lesznowola 📍 wieś w w gminie Grójec pod Warszawą. Zabytkowy dworek, kościół, kilka firm, kawałek lasu, a w nim sporych rozmiarów ❌ Strzeżony Ośrodek dla Cudzoziemców, niemal całkowicie odcięty od świata. Podobnie jak do innych SOC-ów decyzją sądu mogą tam trafić osoby z doświadczeniem migracji czy uchodźstwa, nawet jeśli nie popełniły żadnego przestępstwa.
⚖️ Oprócz dyżurów i konsultacji prawnych we Wrocławiu, nasze stowarzyszenie zajmuje się również mobilnym poradnictwem: jeździmy do ośrodków zakwaterowania zbiorowego na Dolnym Śląsku i pracujemy z osobami przebywającymi w SOC-u w Krośnie Odrzańskim. Ostatnio, w ramach porozumienia między organizacjami, które udzielają pomocy prawnej osobom w detencji, nasza ekipa odwiedziła również Lesznowolę.
⛓️ Inaczej niż w Krośnie, gdzie udzielamy porad prawnych w części zamkniętej ośrodka, w Lesznowoli klienci byli do nas doprowadzani pojedynczo. Ciężko uniknąć skojarzeń z więzieniem, zwłaszcza, że jak wiadomo osoby w detencji nie mogą swobodnie opuszczać SOC-ów. Życie za kratami i drutem kolczastym toczy się rytmem odgórnie ustalonego harmonogramu. Prawdopodobnie w ramach “umilania” pobytu, na terenie ośrodka w Lesznowoli postawiono dwa foodtrucki, które mignęły nam przed oczami podczas wizyty. Nic nam nie wiadomo o entuzjazmie klientów z tego powodu.
🆘 Z Lesznowoli, tak jak z innych ośrodków detencyjnych, co rusz docierają informacje o kolejnych osobach, które decydują się na strajk głodowy. Jednym z powodów jest także praktyka arbitralnego przedłużania pobytu w SOC-ach. Łącznie osoba, która nie popełniła żadnego przestępstwa, w ten sposób może być w naszym kraju pozbawiona wolności nawet na okres 2 lat.
✍️ W ciągu naszego dyżuru udało się udzielić porad łącznie 8 osobom z pięciu krajów (Egipt, Irak, Iran, Pakistan i Turkmenistan). Oczywiście najwięcej roboty z naszej ekipy miała Rita, bez której udzielanie porad klientom arabskojęzycznym byłoby szalenie utrudnione lub po prostu niemożliwe.
🔴 Najważniejszy problem, z którym przychodzą klienci w Lesznowoli można, tak jak w innych SOC-ach, sprowadzić do kwestii: jak się stąd wydostać? Padały pytania o formy ochrony międzynarodowej, a zwłaszcza możliwość skorzystania z pobytu czasowego ze względów humanitarnych. Rozmawialiśmy również o potrzebie pomocy psychologicznej i innych formach wsparcia.
📥📑 Taki mobilny dyżur to tylko część roboty, która później kontynuowana jest już poza ośrodkiem. Z SOC-ów wraca się z pełnomocnictwami od klientów, sprawami do dalszego zbadania i stosem wniosków do sporządzenia i złożenia.
– – –
ℹ️ Jako Stowarzyszenie NOMADA działamy od 2009 r. pomagając migrantom i migrantkom w walce o ich prawa. Wspieramy rozwój społeczeństwa otwartego na ludzi różnych kultur, religii i pochodzenia. Wierzymy, że integracja to obopólny wysiłek osób nowo przybyłych i nasz – społeczeństwa przyjmującego.
💓 Możecie wesprzeć nasze działania:
💸 Przekazując darowiznę na konto:
40 1140 1140 0000 4690 1800 1001 (Mbank)
z dopiskiem „darowizna na cele statutowe”
🛒 Odwiedzając Sklep dla Sprawy:
⭐ Zostając naszą Matronką / Patronem
https://patronite.pl/nomada