Mieszkanka podwrocławskiej wsi Długołęka pisze apel do Ministerstwa Spraw Zagranicznych, parlamentarzystów i parlamentarzystek o podjęcie zdecydowanych kroków dyplomatycznych w celu powstrzymania izraelskiej agresji i ochrony ludności cywilnej w palestyńskiej Gazie.
Treść apelu:
Szanowny Panie Ministrze,
Szanowni Państwo Posłowie i Senatorowie,
jako obywatele Polski, z głębokim zaniepokojeniem i smutkiem śledzimy sytuację w Strefie Gazy, gdzie od ponad trzech miesięcy trwa krwawa wojna między Izraelem a Hamasem. Według danych ONZ, w wyniku izraelskich ataków zginęło już ponad 25 tysięcy Palestyńczyków, w tym ponad 6 tysięcy dzieci, a ponad 60 tysięcy zostało rannych. Ponadto, miliony ludzi zostały pozbawione domów, wody, żywności, leków i podstawowych praw człowieka.
Jesteśmy przekonani, że takie działania stanowią naruszenie Konwencji w sprawie zapobiegania i karania zbrodni ludobójstwa, uchwalonej przez Zgromadzenie Ogólne Narodów Zjednoczonych dnia 9 grudnia 1948 r., której Polska jest stroną. Konwencja ta definiuje ludobójstwo jako “czyny popełnione w zamiarze zniszczenia w całości lub części grupy narodowej, etnicznej, rasowej lub religijnej”. Uważamy, że Izrael dopuszcza się takich czynów wobec Palestyńczyków, mając na celu ich fizyczną i kulturową eksterminację.
W związku z tym, apelujemy o podjęcie zdecydowanych kroków dyplomatycznych, mających na celu powstrzymanie izraelskiej agresji i ochrony ludności cywilnej w Strefie Gazy.
W szczególności, prosimy o:
• wyrażenie publicznego potępienia izraelskich działań wojennych i wezwanie do natychmiastowego zawieszenia broni;
• dołączenie się do skargi Republiki Południowej Afryki, która 29 grudnia 2023 r. złożyła skargę na Izrael przed Międzynarodowym Trybunałem Sprawiedliwości (MTS), oskarżając go o popełnienie ludobójstwa w Strefie Gazy i powołanie się w imieniu naszego kraju na Konwencję w sprawie zapobiegania i karania zbrodni ludobójstwa przed MTS w celu zaprzestania masowego zabijania ludności cywilnej w Palestynie.
• nawiązanie współpracy z innymi państwami, organizacjami międzynarodowymi i społeczeństwem obywatelskim, które podzielają nasze obawy i dążą do sprawiedliwego i pokojowego rozwiązania konfliktu na Bliskim Wschodzie.
Jako Polacy, którzy sami doświadczyliśmy okrucieństw wojny nie możemy być obojętni na los Palestyńczyków. Wierzymy, że Polska, jako kraj z bogatą tradycją humanitarną, ma moralny obowiązek i polityczną odpowiedzialność, aby zrobić wszystko, co w jej mocy, aby zapobiec dalszej eskalacji przemocy i cierpienia w Strefie Gazy.
Z wyrazami szacunku
Marzena Rolik
* link do petycji w komentarzu
Żródło materiału: Stowarzyszenie NOMADA