🟡 Nasze prawa, nasza sprawa! – z takim hasłem działałyśmy z migrantkami i migrantami przez ostatnie dwa lata w sześciu dolnośląskich miejscowościach: Oławie, Jelczu-Laskowicach, Oleśnicy, Wałbrzychu, Dzierżoniowie i (Wrocławiu). Wyjście ze wsparciem poza wielkie ośrodki miejskie, tam gdzie dostęp do informacji i usług dla osób migrujących wielokrotnie bywa utrudniony, a często jest wręcz niemożliwy, marzyło nam się od dawna. I to, w partnerstwie z działaczkami Stowarzyszenie Dolnośląski Kongres Kobiet, nam się udało.
A co się udało? Oprócz pilnego wspierania klientów, klientek z tych miejscowości w adaptacji i integracji, np. poprzez asystowanie im podczas wizyty w urzędzie, szkole czy na policji, przeprowadziłyśmy m.in. 12 warsztatów z niedyskryminowania w szkołach. W reakcji na potrzeby wsparłyśmy też sieciowanie organizacji migranckich i inicjatyw nieformalnych z lokalnymi instytucjami i NGOsami, aktywnie włączyłyśmy się we współorganizację spotkań i wydarzeń społeczności.
Podstawę działań w projekcie stanowiła praca lokalnych duetów: osoby migranckiej oraz osoby ze społeczności przyjmującej. To dzięki ich zaangażowaniu w działania w terenie mogły się dziać tak prężnie: informowanie migrantek i migrantów o możliwościach uzyskania pomocy, promocja praw osób migranckich, organizacja pomocy na rzecz konkretnych potrzeb indywidualnych osób: np. znalezienie mieszkania, doradztwo dotyczące dostępu do opieki zdrowotnej, uzyskanie zasiłków i pomocy finansowej czy organizacja potrzebnych zajęć z języka polskiego. Dziękujemy!
Tu więcej o projekcie: https://nomada.info.pl/nasze-prawa-nasza-sprawa-ruszyl-projekt-nomady-i-dolnoslaskiego-kongresu-kobiet
* Projekt mogłyśmy zrealizować dzięki wsparciu finansowemu Islandii, Liechtensteinu i Norwegii z Funduszy EOG w ramach Programu Program Aktywni Obywatele – Fundusz Regionalny.