2.3 C
Warszawa
6 listopada, 2024, 00:15
MigranciwPolsce.pl
Po tygodniach szkoleń, strategicznych spotkań i przygotowań metodologicznych jesteśmy gotowe i gotow...

Po tygodniach szkoleń, strategicznych spotkań i przygotowań metodologicznych jesteśmy gotowe i gotow…


Po tygodniach szkoleń, strategicznych spotkań i przygotowań metodologicznych jesteśmy gotowe i gotowi ruszyć w teren z projektem “Protection Monitoring”, który realizujemy we współpracy z Danish Refugee Council. W najbliższych dniach udamy się do ośrodków zakwaterowania zbiorowego na Dolnym Śląsku. Będziemy tam przeprowadzać wywiady pogłębione i prowadzić grupy fokusowe – postaramy się sprawdzić, czy i w jakim stopniu podstawowe prawa osób korzystających ze wsparcia humanitarnego w tych miejscach są zabezpieczone.

Aby dotrzeć do osób uchodźczych z szerszym wsparciem, przygotowałyśmy broszurę informacyjną “Pierwsze kroki w Polsce” w języku ukraińskim, która mieści w sobie podstawowe kontakty oraz numery pomocowe i informacyjne, a także wskazówki, gdzie szukać konkretnych usług, gdzie wnioskować o konkretne zasiłki. Informacje zgromadzone w broszurze będą przydatne zarówno w pierwszych dniach pobytu w Polsce, jak i późniejszym codziennym życiu. Link do broszury znajdziecie w komentarzu.

Zostawiamy tu też fragment wcześniejszego wpisu, w którym pisałyśmy o tym, co oznacza “protection monitoring”.

* Dlaczego osoby, które korzystają z pomocy humanitarnej i innych form wsparcia, potrzebują monitoringu ochrony ich podstawowych praw? Nawet długość tego zdania utrudnia zrozumienie, na czym miałyby polegać takie działania. Sam fakt, że pojęcie “protection monitoring” z trudem odnajduje się w polszczyźnie, daje do myślenia. Być może w naszym podejściu do klientów i klientek różnych rodzajów działań pomocowych brakuje świadomości, że mogą się one wiązać z poważnym przekroczeniami i naruszeniami godności człowieka.

Ochrona w działaniach humanitarnych może być zarówno celem, jak i zamierzonym rezultatem tego typu pomocy. Oznacza ochronę ludzi przed krzywdą i zabezpieczenie ich praw w sytuacjach katastrofy, konfliktu czy uchodźstwa.

Protection monitoring polega na sprawdzaniu czy i w jakim stopniu podstawowe prawa osób korzystających ze wsparcia są zabezpieczone. Pozwala się upewnić, że udzielając wsparcia działamy w ich najlepszym interesie. Wynika to także z przekonania, że osoby korzystające ze wsparcia nie są zwykłymi “obiektami” dobroczynności, lecz aktywnymi uczestnikami i uczestniczkami decyzji, które ich dotyczą. Postrzeganie działań przez pryzmat tak rozumianej ochrony pomaga przy okazji poprawić efekty działań humanitarnych.




Żródło materiału: Stowarzyszenie NOMADA

Polecane wiadomości

Skip to content