13.4 C
Warszawa
19 października, 2024, 13:31
MigranciwPolsce.pl
Pomysł na "biznes": właściciel warsztatu z pewnej miejscowości na Dolnym Śląsku załatwia pozwolenie...

Pomysł na “biznes”: właściciel warsztatu z pewnej miejscowości na Dolnym Śląsku załatwia pozwolenie…


⚫ Pomysł na “biznes”: właściciel warsztatu z pewnej miejscowości na Dolnym Śląsku załatwia pozwolenie na pracę i pobyt Nazarowi, wykwalifikowanemu mechanikowi z Pakistanu*. Obiecuje dobre wynagrodzenie brutto, ale nie wspomina, że będzie się różnić od kwoty netto i ostatecznie do rąk Nazara trafi jednak mniej pieniędzy. To drobnostka przy innych pomysłach na “optymalizację kosztów” w wykonaniu tego “przedsiębiorcy”.

Na start załatwia Nazarowi mieszkanie niespełniające żadnych standardów: to nieogrzewana przyczepa kempingowa stojąca na terenie warsztatu. Jest styczeń 2023 roku. Zima niby łagodna, ale i tak potrafi dać w kość w takich warunkach. Na wszelki wypadek, gdyby Nazar uznał, że to przegięcie i postanowił wrócić, właściciel firmy ❌ zabiera mu paszport, do czego nie ma żadnego prawa.

Nazar pracuje 6 dni w tygodniu, od poniedziałku do soboty, po 10 godzin na dobę, czyli łącznie 60 godzin tygodniowo. Jeszcze nie wie, że na rozliczenie nadgodzin nie ma co liczyć, bo rzekomo tak właśnie wygląda podstawowy wymiar czasu pracy w Polsce. Przed pierwszą wypłatą pakistański mechanik zaciska zęby i próbuje się dostosować.

Gdy Nazar chce się wybrać na przejażdżkę rowerem po pracy, dostaje sms-a, że zauważono go na monitoringu. Czyta, że nie ma prawa oddalać się z terenu zakładu również w czasie wolnym. Innymi słowy: przedsiębiorca informuje uprzejmie, że ❌ pozbawia Nazara wolności. A na koniec miesiąca wypłaca wynagrodzenie, które nie uwzględnia nadgodzin. Czysty (wy)zysk.

🔴 Nazar trafił do Nomady dzięki Yulii, jednej z asystentek z zespołu community workingu, która spotkała go na komisariacie policji i zaproponowała naszą pomoc. Tak właśnie wygląda community working w praktyce: klientów i klientki bardzo często poznajemy w terenie.

🔴 Sprawą nielegalnie zabranego paszportu i pozbawienia wolności zajął się nasz zespół prawniczy. Dokument udało się odzyskać, a wobec właściciela firmy wszczęto postępowanie karne.

🔴 Oprócz wsparcia prawnego asystowały_liśmy Nazarowi w nowej sytuacji życiowej. Na gorąco najważniejsze było oczywiście znalezienie tymczasowego noclegu i wsparcie psychologiczne. Później doszły do tego zakończone sukcesem (!) starania o zasiłek celowy z MOPSu. Nadal jesteśmy w kontakcie z Nazarem i występujemy w jego imieniu w trakcie toczącego się postępowania karnego wobec właściciela warsztatu. Opis tej sprawy zamieszczamy za zgodą Nazara.

🆘 Jako Stowarzyszenie Nomada Stowarzyszenie udzielamy nieodpłatnego poradnictwa prawnego osobom z doświadczeniem migracji i uchodźstwa. Pracujemy także w terenie asystując naszym klientom i klientkom w urzędach, szkołach, szpitalach, w sądach czy na policji.

⚖️ Wsparcie prawne | Legal advice:

☎️ tel. +48 791 576 459
📧 counselling@nomada.info.pl

– – –

*imię i kraj pochodzenia Nazara zostały zmienione.




Żródło materiału: Stowarzyszenie NOMADA

Polecane wiadomości

Skip to content