-1.3 C
Warszawa
23 listopada, 2024, 00:40
MigranciwPolsce.pl
W sobotę na wrocławskim rynku stanęłyśmy solidarnie z Palestynkami i Palestyńczykami. Nie ma naszej ...

W sobotę na wrocławskim rynku stanęłyśmy solidarnie z Palestynkami i Palestyńczykami. Nie ma naszej …


W sobotę na wrocławskim rynku stanęłyśmy solidarnie z Palestynkami i Palestyńczykami. Nie ma naszej zgody na odwracanie się od okrucieństwa wymierzanego przez izraelskie władze w mieszkanki i mieszkańców Gazy. Od początku swojej działalności Stowarzyszenie Nomada wspiera osoby ze społeczności palestyńskich.

Chcemy zaprezentować dwa ważne dla nas głosy, które odnoszą się do obecnej sytuacji w Palestynie.

Pierwszy oddajemy Malekowi Odeh, pochodzącemu z Betlejem lekarzowi i aktywiście. Malek Odeh mieszka we Wrocławiu, gdzie ukończył studia na Akademii Medycznej. Było to możliwe m.in dzięki stypendium, które w ramach pomocy rozwojowej sfinansował Rząd RP. W połowie października m.in Komisja Europejska i Niemcy zapowiedziały przegląd wydatków w ramach pomocy rozwojowej skierowanej do osób pochodzących z Palestyny. W tym przypadku audyt może oznaczać wstrzymanie niezbędnej pomocy. Rząd Szwecji oficjalnie wstrzymał fundusze rozwojowe dla Palestyny:

📣Wyrażamy solidarność z naszymi bliskimi w Palestynie, którzy cierpią z powodu zbrodni wojennych popełnionych przez Izrael. My, Palestyńczycy, cały czas walczymy o narrację. W Palestynie nie tylko żyjemy pod militarną okupacją, która trwa już 75 lata, ale również ciągle musimy walczyć o narrację. Walczymy z ogromną siłą propagandową Izraela, która chce nas winić za to, że istniejemy. Większość mediów na zachodzie próbuje nas przedstawić jako terrorystów, a Izrael, z drugiej strony, jako niewinne państwo, które się broni. Ale ta narracja traci wartość dzięki mediom społecznościowym. Propaganda izraelska nie jest w stanie sobie z tym radzić. Głos jest teraz nasz. Świat jest coraz bardziej świadomy tego, że to Izrael jest okupantem, a my, Palestyńczycy, rdzennymi mieszkańcami tamtej ziemi. To jest nasz obowiązek, żeby ludzi informować i edukować o tym, co się dzieję. To jest nasz, wasz obowiązek, żeby nie milczeć. Wasze wsparcie daje nam dużo nadziei, siły i motywacji żeby kontynuować. Nie będziemy się poddawać aż do momentu wyzwolenia.

Drugi głos należy do Olgi Kosmalskiej, radczyni prawnej, koordynatorki zespołu prawnego Stowarzyszenia Nomada, która specjalizuje się we wsparciu osób uchodźczych oraz osób przebywających w strzeżonych ośrodkach dla cudzoziemców:

📣Od początku pełnowymiarowej wojny w Ukrainie, ze smutkiem i niepokojem obserwuję narrację mediów głównego nurtu skupioną na ofiarach cywilnych w Izraelu, która całkowicie pomija to, że Izrael dokonuje zbrodni wojennych. W strefie Gazy w ciągu ostatnich dwóch tygodni zabitych zostało prawie 6000 osób, z czego prawie połowa to dzieci. Nie zgadzam się na pomijanie działań państwa Izrael od 1948 roku w stosunku do Palestyńczyków oraz na ignorowanie historii apartheidu na narodzie palestyńskim, z jednoczesnym poparciem dla działań Izraela. Pragnę podkreślić, że od wielu lat po pomoc zgłaszają się do nas osoby z Palestyny, które nie mogą i nie mają gdzie wrócić.*

*Zarząd do Spraw co Cudzoziemców Komendy Głównej Straży Granicznej w oparciu o wytyczne UNHCR ustala się co jakiś czas listę takich krajów do których powroty są wstrzymane. Palestyna jest na tej liście od 2022 r., ale bywała i wcześniej. Pozostałe kraje do których nie ma powrotu to: Syria, Erytrea, Wenezuela, Afganistan i Ukraina. Pojawiał się na niej także Jemen. Spodziewane jest pojawienie się Sudanu pośród wyżej wymienionych miejsc.

❗Według Human Rights Watch, działania Izraela naruszają przepisy prawa międzynarodowego, zawarte m.in. w “Konwencji genewskiej o ochronie osób cywilnych podczas wojny”:

❗Izraelskie władze okupacyjne mają obowiązek zapewnić ludziom w Gazie żywność i środki medyczne w jak najszerszym wymiarze. Głodzenie jako metoda prowadzenia działań wojennych jest zabronione i stanowi zbrodnię wojenną.

❗Zbrodnią wojenną jest także zbiorowe karanie ludności cywilnej. Władze Izraela powinny zezwolić na dostarczanie do Strefy Gazy rozpaczliwie potrzebnej żywności, pomocy medycznej, paliwa, elektryczności i wody oraz pozwolić chorym i rannym cywilom na opuszczenie Strefy Gazy w celu uzyskania pomocy medycznej w innym miejscu.

❗Ponadto armia izraelska stosuje biały fosfor, który może być używany zarówno do znakowania, sygnalizowania i zaciemniania, a także jako broń do wzniecania pożarów, które niosą ryzyko śmiertelnych poparzeń. Używanie białego fosforu w Strefie Gazy, jednym z najgęściej zaludnionych obszarów na świecie, zwiększa ryzyko dla ludności cywilnej i narusza międzynarodowy zakaz narażania jej na niepotrzebne ryzyko.

❗O zbrodniach wojennych dokonywanych na mieszkankach i mieszkańcach Gazy informuje także izraelska organizacja B’Tselem בצלם.

***
Stowarzyszenie Nomada od początków swojej działalności wspiera społeczność palestyńską we Wrocławiu i innych miejscach. W 2012 roku realizowałyśmy projekty rozwojowe z lokalną społecznością w Hebronie, a w polskich miastach (Gdańsk, Toruń, Kraków, Lublin i Łódź) prowadziłyśmy kampanię popularyzującą wiedzę nt. południowego Hebronu i całej Palestyny. Te działania były możliwe dzięki finansowemu wsparciu polskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych, ze środków przeznaczonych na pomoc rozwojową. W tym samym roku zorganizowaliśmy także zbiórkę pieniędzy na pokrycie kosztów sądowych, którymi władze izraelskie obarczyły dokumentalistkę Dasę Raimanovą, która we współpracy z Nomadą realizowała w Południowym Hebronie projekt filmowy pt. Palestyna od Kuchni.

Fot. Konrad Zurawowicz








Żródło materiału: Stowarzyszenie NOMADA

Polecane wiadomości