Zatrzymać ludobójstwo w Gazie. Demonstracja we Wrocławiu.
Dwumiesięczne dziecko zmarło z głodu w północnej Strefie Gazy. Co najmniej 10 osób zginęło w nocnym izraelskim ostrzale domu w Beit Lahia w północnej Gazie. W tej samej miejscowości, w wyniku postrzałów w serce i szczękę zginęła Hadeel Aghlais, która wraz z siostrą udała się na pola uprawne w poszukiwaniu jedzenia. Po raz kolejny izraelskie wojsko zabiło dziesiątki osób na obszarze Gazy.
To wieści tylko z ostatniej doby. Od kilku miesięcy Izrael prowadzi w Gazie ludobójczą wojnę, w której życie straciło co najmniej 29 606 osób, a 69 737 zostało rannych. Eskalacja przemocy nastąpiła 7 października 2023 roku, po ataku bojowników Hamasu na mieszkanki i mieszkańców Izraela, w wyniku którego zabitych zostało 1139 osób.
W kontekście obecnych działań wojennych w Strefie Gazy i Izraelu, wszystkie strony konfliktu dopuściły się poważnych naruszeń prawa międzynarodowego, z których niektóre stanowią zbrodnie wojenne.
Władze Izraela odcięły dostęp do podstawowych, pozwalających funkcjonować ludziom usług, co stanowi zbiorową karę dla osób żyjących w Strefy Gazy. Jest to zbrodnia wojenna, a Światowa Organizacja Zdrowia alarmuje, że ludność “umiera z głodu”. Izraelski rząd wykorzystuje głód ludności cywilnej jako broń, co także jest zbrodnią wojenną – dokumentuje Human Rights Watch.
Izraelskie naloty nieustannie ostrzeliwują Strefę Gazy. Pociski uderzają w budynki mieszkalne, szkoły, schrony, szpitale i niszczą całe dzielnice. Siły izraelskie bezprawnie użyły białego fosforu w Strefie Gazy.
UNRWA szacuje, że około 1,7 z 2,3 miliona mieszkających w Gazie osób, zostało wysiedlonych ze swoich domów. Ponad połowa ludności jest obecnie stłoczona w Rafah, które przed wojną zamieszkiwało 280 000 osób. Większości ludności Gazy nakazano ewakuację, co grozi przymusowym wysiedleniem, które stanowi zbrodnię wojenną. Nakazanie cywilom ucieczki, gdy nie ma bezpiecznego miejsca, do którego mogliby się udać, nie jest w świetle międzynarodowej pomocy humanitarnej “skutecznym ostrzeżeniem”. Rozległe zniszczenia w Strefie Gazy, powodują, że po ewentualnym zakończeniu działań wojennych, większość osób nie będzie miało dokąd wrócić i funkcjonować zgodnie z minimalnymi standardami przetrwania.
Dziś o 16:00 pod wrocławskim pręgierzem w Rynku, odbędzie się manifestacja solidarności z Palestynkami i Palestyńczykami, przeciwko ludobójstwu w Strefie Gazy. Link do wydarzenia znajduje się w komentarzu pod postem.
Fot. Konrad Żurawowicz
Żródło materiału: Stowarzyszenie NOMADA