Zwyzywanie, oplucie, popychanie, pobicie – osoby migranckie i uchodźcze każdego dnia mierzą się w Polsce z przemocą fizyczną oraz symboliczną. Przemoc motywowana uprzedzeniami (PMU), mimo że tak powszechnie doświadczana przez nowe mieszkanki i mieszkańców naszego kraju, nie jest jednak traktowana poważnie. Marginalizacja przemocy na tle rasowym, narodowościowym, etnicznym lub religijnym i opieszałość organów w jej odniesieniu zdecydowanie nie sprzyjają chęci zgłaszania takich przypadków organom ścigania. Przemoc wobec migrantów i uchodźców jest przemilczywana. Nie możemy na to pozwalać. Zgłaszaj, zgłąszajmy przestępstwa z nienawiści. Wspierajmy osoby poszkodowane i powstrzymajmy przemoc motywowaną uprzedzeniami.
“Pewnego razu, jak wracałam ze sklepu, podeszło do mnie trzech chłopaków, około 18, 19 czy 20 lat, „skiny”. Niosłam torbę, w niej zakupy. Jeden z nich podszedł od tyłu, dwóch z boku. Plunęli we mnie. W pierwszej chwili, nie wiedziałam, co się stało, dopiero uświadomiłam to sobie, gdy spostrzegłam, że sukienka jest mokra.
Potem szli za mną, jeden z nich mówił takie brzydkie, bardzo brzydkie słowa oraz abym wracała do swojego kraju. Powiedzieli, że jeśli mnie jeszcze raz zobaczą, to będzie ze mną źle.*
Zespół prawny naszego stowarzyszenia (na zdjęciu Olga, Filip, Asia) codziennie wspiera osoby po doświadczeniu przemocy z nienawiści. Te postępowania jednak, mimo starań z naszej strony, ciągną się latami. Pobicie migranta w jadłodajni czy w centrum miasta, oplucie i zwyzywanie uchodźcy pod wrocławskim kinem – wciąż czekamy na rozstrzygnięcia w sprawach z lat 2021, 2022. Opieszałość demobilizuje i zniechęca do zgłaszania naruszeń. Ale daje też większości z nas przekonanie, że przemoc na tle rasowym w Polsce jest incydentalna. Choć wcale tak nie jest.
Przyzwolenie na przemoc na tle rasowym, etnicznym, narodowościowym i religijnym, szczególnie tę symboliczną, wzmacniane jest dziś niestety przez polityczki i polityków. Sytuacja będzie się pogarszała z kolejnymi dniami trwającej kampanii wyborczej. Widzimy to na poziomie ogólnopolskim, ale także na naszym wrocławskim podwórku.
Co mówią badania na temat PMU? W badaniach mieszkańców tzw. starych krajów Unii Europejskiej (nazywanych też UE15) okazało się, że ogółem we wszystkich tych państwach 10% ankietowanych, którzy mieli korzenie imigranckie, było ofiarami przestępstw na tle uprzedzeń w porównaniu do 2% nieimigrantów.
* “BEZPIECZNY DOM? Przemoc fizyczna i symboliczna wobec uchodźczyń i uchodźców” pod redakcją Witolda Klausa