20.5 C
Warszawa
18 lipca, 2024, 04:04
MigranciwPolsce.pl
ONZ

Oświadczenie prasowe Rady Bezpieczeństwa w sprawie Afganistanu

SC/15246

Przewodniczący Rady Bezpieczeństwa Pedro Comissário Afonso (Mozambik) wydał dziś następujące oświadczenie prasowe Rady Bezpieczeństwa:

Członkowie Rady Bezpieczeństwa w najostrzejszych słowach potępili nieprzerwane odrażające ataki terrorystyczne wymierzone w ludność cywilną w Afganistanie, w tym atak w pobliżu Ministerstwa Spraw Zagranicznych Afganistanu w dniu 27 marca, do którego przyznało się ISIL (Daisz)-K i w wyniku którego co najmniej sześć osób zabitych i kilku rannych.

Członkowie Rady Bezpieczeństwa złożyli najgłębsze wyrazy współczucia i kondolencje rodzinom ofiar, a rannym życzyli szybkiego i pełnego powrotu do zdrowia.

Członkowie Rady Bezpieczeństwa potwierdzili, że terroryzm we wszystkich jego formach i przejawach stanowi jedno z najpoważniejszych zagrożeń dla pokoju i bezpieczeństwa w Afganistanie, a także na świecie.

Członkowie Rady Bezpieczeństwa podkreślili potrzebę pociągnięcia sprawców, organizatorów, finansistów i sponsorów tych nagannych aktów terroryzmu do odpowiedzialności i postawienia ich przed wymiarem sprawiedliwości. Wezwali wszystkie państwa, zgodnie ze swoimi zobowiązaniami wynikającymi z prawa międzynarodowego i odpowiednich rezolucji Rady Bezpieczeństwa, do aktywnej współpracy ze wszystkimi odpowiednimi władzami w tym zakresie.

Członkowie Rady Bezpieczeństwa powtórzyli, że wszelkie akty terroryzmu są karalne i nieuzasadnione, niezależnie od ich motywacji, gdziekolwiek, kiedykolwiek i przez kogo zostały popełnione. Potwierdzili potrzebę, aby wszystkie państwa zwalczały wszelkimi środkami, zgodnie z Kartą Narodów Zjednoczonych i innymi zobowiązaniami wynikającymi z prawa międzynarodowego, w tym międzynarodowego prawa dotyczącego praw człowieka, międzynarodowego prawa dotyczącego uchodźców i międzynarodowego prawa humanitarnego, zagrożeń dla międzynarodowego pokoju i bezpieczeństwa spowodowanych przez akty terrorystyczne.

Zdjęcie:  jorono

Polecane wiadomości

Skip to content