7.9 C
Warszawa
18 grudnia, 2024, 23:02
MigranciwPolsce.pl
Wizyta

Wizyta studyjna irackich samorządowców w Polsce

W pierwszej połowie października urzędnicy samorządowi z irackiego Kurdystanu i północnej części Iraku mieli szansę wymiany doświadczeń z samorządowcami z Lublina. Spotkali się w Polsce podczas wizyty studyjnej organizowanej przez Fundację Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej w porozumieniu z Centrum Współpracy Międzynarodowej Urzędu Miasta Lublin i MPWiK, dzięki wsparciu z unijnego projektu MASAR („Maintaining Strength and Resilience for Local Government”).

Głównym założeniem projektu MASAR jest wzmocnienie zdolności władz lokalnych w Iraku i Libanie w radzeniu sobie z demograficznymi skutkami konfliktu w Syrii. W ramach wizyty w tym projekcie do Lublina przyjechało 17 pracowników samorządowych i inżynierów. Delegację podzielono na 2 grupy. Pierwsza z nich brała udział w spotkaniach z pracownikami Urzędu Miasta Lublin. Druga uczestniczyła w szkoleniach w Miejskim Przedsiębiorstwie Wodociągów i Kanalizacji (MPWiK Lublin) oraz w spotkaniu z Regionalnym Zarządem Wód Polskich. Delegacja gminna z Iraku miała okazję odwiedzić lubelski ratusz, w tym wydział planowania przestrzennego, współpracy regionalnej i rozwoju, kultury; miejską specjalną strefę ekonomiczną oraz tamtejsze biuro rozwoju turystyki.

„Przyjechałem z innymi samorządowcami z Iraku do Lublina w ramach programu MASAR i współpracy z Fundacją Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej (PCPM). Jesteśmy tu by zapoznać się z tym, jak funkcjonuje samorząd w Lublinie, jak miasto się rozwija. Chcemy się czegoś nauczyć w temacie rozwoju urbanistycznego. Przedstawiono nam między innymi to, jak tworzył się plan strategiczny dla miasta Lublin i w jaki sposób moglibyśmy wykorzystać wasze pomysły, by zastosować je u nas w Iraku, by móc rozwijać nasze miasta i aglomeracje korzystając z polskich doświadczeń” – mówił Basem Bello, burmistrz dystryktu Tilkeif prowincji Niniwa w Irak północnym.

„Dowiedzieliśmy się też, w jaki sposób prowadzi się współpracę pomiędzy samorządem a mieszkańcami przy tworzeniu planów dla miasta. Ten proces współpracy z obywatelami przy tworzeniu strategicznego planu dla miasta jest dla nas bardzo interesujący, ponieważ u nas w Iraku, w naszym dystrykciem, dopiero go rozpoczynamy. Jednak u nas proces ten prowadzimy na nieco mniej zaawansowanym poziomie. Być może udałoby się nam się go przeprowadzić nieco lepiej, niż robimy to teraz dzięki wiedzy uzyskanej tu w Lublinie” – dodał iracki samorządowiec.

Grupę zainteresowaną zarządzaniem zasobem wodnym przyjęto w siedzibie lubelskiego MPWiK oraz oprowadzono po obiekcie. Goście dowiedzieli się m.in. jak działa pogotowie wodociągowo-kanalizacyjne, biuro obsługi klienta, stację pomp oraz jak wygląda proces uzdatniania wody w tamtejszym zakładzie. Ponadto delegację oprowadzono po oczyszczalni ścieków Hajdów, gdzie zainteresowanym krok po kroku zapoznano się z procesem oczyszczania tam wody.

„Najpierw chciałbym podziękować Fundacji PCPM, bo to ona zorganizowała całą naszą podróż z Iraku do Polski. Byliśmy w Lublinie i w Warszawie. Odwiedziliśmy wodociągi — instytucję, w której uzdatniana jest woda, a także oczyszczalnię ścieków. Jako dyrektor podobnego zakładu w Kurdystanie jestem pod wrażeniem wszystkiego, co tu zobaczyliśmy” – podsumował wizytę w Polsce Imad Khalaf, dyrektor zakładu ścieków w gubernatorstwie Nineveh. „Chcemy to doświadczenie z Polski zawieźć do Iraku i postaramy się jak najlepiej wykorzystać je w naszych projektach i pracy” – zapewniał urzędnik.

„Bardzo się cieszę, że mogliśmy odwiedzić Polskę i Lublin oraz tutejszy Urząd Miasta i przedsiębiorstwo odpowiedzialne za zaopatrzenie aglomeracji w wodę. Uczymy się, jak działa ta instytucja, jak pracują różne działy. Porównujemy, jak to funkcjonuje tutaj i jak my robimy to w Iraku czy irackim Kurdystanie” – mówił Khalat Othman, dyrektor wodociągów w Dohuku. „Ta wizyta przynosi nam wiele korzyści. Mam już nowe pomysły, które zastosujemy u siebie w zakresie zaopatrzenia w wodę i zarządzania wodociągami” — zdradza urzędnik. „Na pewno będzie to miało duży wpływ na naszą pracę, za co dziękujemy” – dodał.

Z delegacją samorządowców z irackiego Kurdystanu i Iraku spotkał się w także Pełnomocnik Rządu Regionalnego Kurdystanu w Polsce Ziyad Raoof oraz przedstawiciele ambasady Iraku na czele z charge d’affaires ambasady – Husseinem al-Safi.

Fundacja Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej realizuje program MASAR na terenie Regionu Kurdystanu i Iraku (w prowincji Mosul) od 2018 roku. Program wspiera lokalne samorządy przede wszystkim w trzech obszarach: planowania przestrzennego, gospodarowania zasobami wodnymi, pomocy lokalnym przedsiębiorcom i rolnikom.

[mkd_separator type=”full-width” thickness=”1″]

Polecane wiadomości