-2.8 C
Warszawa
6 grudnia, 2023, 12:35
MigranciwPolsce.pl
PAH

SOS TURCJA i SYRIA

Nasz zespół Pomocy Natychmiastowej przebywa w południowej Turcji od blisko miesiąca i razem z organizacjami partnerskimi udziela pomocy humanitarnej osobom poszkodowanych w wyniku trzęsienia ziemi w Turcji i Syrii. Dzięki wzajemnej solidarności i mobilizacji udało nam się zebrać w krótkim czasie ponad 5,8 miliona złotych, z których finansujemy działania pomocowe dla osób poszkodowanych bezpośrednio na miejscu katastrofy. Do tej pory udało nam się dotrzeć z ważnym wsparciem do ponad 10 000 osób. Poznaj z bliska wsparcie, którego udzielamy i przeczytaj historie osób, którym pomogliśmy.TURCJA 

Z pomocą natychmiastową ruszyliśmy od razu w Turcji, gdzie prowadziliśmy dystrybucje tzw. pakietów godnościowych zawierających bieliznę oraz artykuły higieniczne, wydawaliśmy też gorące posiłki oraz przekazywaliśmy materace i koce. Jedną z osób, która otrzymała od nas pomoc w postaci pakietu godnościowego i koców, była Pani Latufa, która jest Syryjką mieszkającą wraz z rodziną w tureckim mieście Sanliurfa.

Mieszkaliśmy w starym domu, który został mocno uszkodzony. Na ten moment nie możemy do niego wrócić. Najważniejsze dla mnie teraz jest bezpieczne schronienie, bo straciliśmy wszystko”  – mówi Latufa, która wraz ze swoimi dziećmi otrzymała pomoc natychmiastową od PAH w postaci m.in. koców i artykułów
higienicznych.

Latufa z rodziną na tle namiotu, w którym aktualnie mieszkają w Sanliurfie w Turcji.Ważną częścią naszych działań na miejscu była i jest dystrybucja ciepłych, pełnowartościowych posiłków, skierowana do osób, które znalazły schronienie w tymczasowych obozach. Takie dystrybucje miały miejsce we wsi Kartal, w Sanliurfie, Gaziantep oraz na przedmieściach tego miasta. Dotarliśmy też z posiłkami do 4 tymczasowych ośrodków recepcyjnych, mieszczących się między innymi w meczecie, szkole czy centrum sportowym.Dystrybucja posiłków w Gaziantep realizowana przez PAH we współpracy z organizacją IHR.W mieście Nizip przekazaliśmy materace osobom, które do tej pory spały w nieogrzewanych namiotach na podłodze lub na kocach. Z pomocy skorzystały zarówno osoby z Turcji, jak i Syrii, które obecnie mieszkają w namiotach w parku i na terenie stadionu. W sumie rozdano 1500 sztuk materaców. Z kolei w Nurdagi przekazaliśmy ponad 2 tysiące materaców osobom, które do tej pory mieszkały w namiotach a będą przenosić się do domów konterowych.

Dystrybucja materaców w mieście Nizip w Turcji.

W zeszłym tygodniu w czwartek z Polski do Turcji doleciał też samolot z transportem humanitarnym, zawierającym takie produkty, jak koce, bielizna termiczna, bluzy polarowe oraz bardzo potrzebne pakiety higieniczne z podpaskami i pieluchami. Większość z tych produktów zostanie przekazana i rozdystrybuowana w Syrii, gdzie dociera o wiele mniej wsparcia niż do sąsiedniej Turcji.SYRIA 

W Syrii działamy również we współpracy z lokalnymi organizacjami. W dystrykcie Afrin, który został mocno dotknięty przez trzęsienie ziemi, wraz z naszym partnerem lokalnym przeprowadziliśmy dystrybucję ciepłych posiłków dla rodzin mieszkających w tymczasowych schronieniach. Sytuacja w Syrii jest bardzo trudna ze względu na już wcześniej panujący głęboki kryzys, brakuje podstawowych artykułów żywnościowych czy higienicznych. 

 

Dystrybucja posiłków dla rodzin w nieformalnym obozie tymczasowym w dystrykcie Afrin.„Przez trzęsienie ziemi straciliśmy dostęp do naszego budynku, naszego domu. Dlatego ja i moja rodzina musimy teraz mieszkać tutaj, w obozie, w jednym z tych namiotów. Najważniejsze w tej chwili jest to, że zbudowali ten obóz i możemy tu mieszkać, mamy bezpieczne miejsce. Ale nadal potrzebujemy rzeczy absolutnie podstawowych, takich jak woda, urządzenia sanitarne i elektryczność” – mówi Akar, który mieszka teraz w obozie w Dżindajris.

Akar na tle obozu w Dżindajris w Syrii.

W planach mamy dalsze działania w Syrii, które będą możliwe dzięki współpracy z lokalnymi organizacjami. Ważnym elementem pomocy będzie zbudowanie bezpiecznych schronień, wytrzymalszych i zapewniających godniejsze warunki do życia niż namioty. Takie schronienia będą posiadały łóżka oraz łazienki z prysznicami i zostaną zainstalowane w 6 lokalizacjach w Syrii i skorzysta z nich ok. 300 osób.W najbliższym czasie na miejscu z pewnością będzie także duże zapotrzebowanie na pomoc psychologiczną, ponieważ dochodzi do wstrząsów wtórnych, przez co wiele osób doświadcza ponownej traumy.

Na koniec chciałabym zaprosić do wysłuchania nagrania z miasta Kilis położonego w południowej Turcji, podczas którego nasza pracowniczka, Natalia Makulska, podsumowuje dotychczasowe działania i przedstawia plany na kolejne tygodnie.

 

Polska Akcja Humanitarna prowadzi stałe działania na 3 kontynentach w 10 krajach. Dzięki regularnym wpłatom możemy również podejmować natychmiastowe działania, kiedy pomoc humanitarna jest pilnie potrzebna. Dziękujemy za to wsparcie. 

 

Źródło: https://www.pah.org.pl/

Polecane wiadomości

“Nie mamy wśród naszych wolontariuszy zbyt wielu mężczyzn w sile wieku, więc dzi…

Redemptoris Missio

Wolontariusze i wolontariuszki – dziękujemy za Wasz czas i zaangażowanie! PAH w Polsce nie mogłaby…

Polska Akcja Humanitarna

Wolontariusze i wolontariuszki – dziękujemy za Wasz czas i zaangażowanie! PAH w Polsce nie mogłaby…

Polska Akcja Humanitarna

Ta strona korzysta z plików cookie, aby poprawić Twoje wrażenia. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko temu, ale możesz zrezygnować. Akceptuję Więcej