💡 Chwila na refleksję z okazji Światowego Dnia bez Telefonu 💡
Po zakończeniu swojej żywotności sprzęt elektroniczny powinien zostać poddany procesowi przetworzenia. Niestety przez luki prawne i istniejącą przestępczość w sektorze zarządzania odpadami elektronicznymi rozwija się proceder nielegalnego ich składowania i wywożenia za granicę.
📲 Recykling e-odpadów obejmuje demontaż i przetwarzanie wyrzuconych urządzeń elektronicznych, które często zawierają toksyczne substancje, takie jak ołów, rtęć i kadm. Osoby pracujące przy elektroodpadach są narażone na niebezpieczne warunki pracy, zazwyczaj nie posiadają odpowiedniego sprzętu ochronnego i są stale wystawione na działanie szkodliwych substancji i chemikaliów, co prowadzi do poważnych zagrożeń dla zdrowia.
Ponieważ kraje globalnej Północy poszukują opłacalnych metod utylizacji swoich odpadów elektronicznych, często uciekają się do eksportowania ich do regionów o mniej restrykcyjnych przepisach, gdzie drastycznie obniża się wynagrodzenia za wykonywaną pracę, takich jak Agbogbloshie w Ghanie.
✅ Edukujmy się i zdobywajmy wiedzę o tym, co dzieje się z rzeczami, które nie są nam już dłużej potrzebne – większa świadomość to pierwszy krok do zmiany.