SUSZE I CYKLONY
Od 2019 roku suma opadów na Madagaskarze znacząco zmalała, a susze zaczęły stawać się coraz bardziej dotkliwe. W 2021 roku miała miejsce największa od 40 lat susza, która spowodowała katastrofalny głód. Później wyspę nawiedziła fala potężnych cyklonów wraz z powodziami, które zniszczyły infrastrukturę, linie energetyczne i domy mieszkalne. Wysuszona gleba nie była w stanie wchłonąć takiej ilości wody i w rezultacie opady przyniosły więcej szkód niż nadziei na plony oraz ratunek dla ludzi i zwierząt gospodarskich.
Susze miały druzgocące skutki dla mieszkańców wyspy, na której 80% osób żyje z drobnego rolnictwa i przydomowych hodowli. Obecnie najtrudniejsza sytuacja panuje na południu wyspy – w rejonie szczególnie dotkniętym przez suszę, która powoduje ekstremalne trudne warunki do życia i pogłębia problem głodu. Mieszkańcy Androy, jednego z południowych regionów, zostali zmuszeni do jedzenia owoców kaktusów, aby ratować się przed śmiercią głodową, ale w ostatnich latach było zbyt sucho i nawet kaktusy nie owocowały. Wody nie wystarcza ani dla ludzi, ani dla bydła hodowlanego. W ten sposób od 3 lat mieszkańców południowych rejonów, odciętych od reszty wyspy brakiem dróg, dotyka poważne niedożywienie.
Prognozy wskazują, że w roku 2023 susze będą się nasilać, a sezon deszczowy również okaże się uboższy i nie przyniesie takiej sumy opadów, która byłaby wystarczająca dla udanego zbioru plonów i tym samym dla zapewnienia bezpieczeństwa żywnościowego mieszkańcom wyspy.
W ten sposób Madagaskar stał się pierwszym krajem, w którym kryzys humanitarny został wywołany niemal wyłącznie przez zmiany klimatu.
Zachęcam do wysłuchania najnowszego odcinka podkastu “DGPtalk: Z pierwszej strony”, w którym Magdalena Foremska – pracowniczka PAH, która niedawno wróciła z Madagaskaru – opowiada o skutkach zmian klimatu i pogorszeniu warunków życia na wyspie: https://play.acast.com/s/dgptalk-z-pierwszej-strony/foremska-zmiany-klimatu-pogorszyly-warunki-na-madagaskarze
Wcześniejszy wywiad z Magdą można również przeczytać na portalu Gazeta.pl:
https://next.gazeta.pl/next/7,172392,29391989,glod-na-rajskiej-wyspie-kojarzy-nam-sie-z-plazami-a-mieszkancy.html
Konsultacje zespołu PAH z mieszkańcami w sprawie budowy nowej studni.
NASZE DZIAŁANIA
Polska Akcja Humanitarna jest obecna w Madagaskarze od maja 2022 roku. Pracujemy na południu wyspy – w rejonie najbardziej dotkniętym przez suszę. Nasze działania mają na celu zagwarantowanie dostępu do wody (poprzez budowę studni i punktów wodnych) oraz rozwój rolnictwa (zapewniamy nasiona oraz środki do ochrony roślin). Pompy w studniach, zasilane energią słoneczną, dostarczają mieszkańcom wodę, która służy też do podlewania upraw na polach i w ogrodach warzywnych. Dzięki temu mieszkańcy wsi mają zapewnione pożywienie i są mniej narażeni na skutki suszy.
W rejonie Androy dofinansowujemy program dożywiania dla dzieci, którym zostało objętych 1000 uczennic i uczniów. Często jest to jedyny posiłek, jaki dzieci zjedzą w ciągu dnia.
W tym roku chcemy dalej wspierać mieszkańców, dostarczając wodę i żywność oraz inwestując w działania na rzecz ograniczania negatywnych skutków zmian klimatu, które są coraz bardziej widoczne w całym regionie Afryki Wschodniej i Południowej.
Nowa studnia wybudowana przez PAH i ogród warzywny.
Zmiany klimatu będą pogarszać już i tak trudną sytuację w wielu krajach na świecie. Dlatego działamy, nie tylko dostarczając ważną pomoc natychmiastową, ale także realizując projekty rozwojowe oraz te zabezpieczające przed kolejnymi kryzysami.
PROSIMY O WSPARCIE POLSKIEJ AKCJI HUMANITARNEJ
Źrodło: https://www.pah.org.pl/