5.4 C
Warszawa
18 listopada, 2024, 01:46
MigranciwPolsce.pl
PAH

Razem wpływamy na zmiany! Dołącz do działań wodnych Polskiej Akcji Humanitarnej

Jak to możliwe, że w 2023 r. wciąż jedna czwarta ludzkości nie ma zapewnionego dostępu do bezpiecznej wody pitnej? Skąd biorą się problemy z brakiem wody i jak możemy wspólnie działać, aby to zmienić? Na te i na inne pytania staraliśmy się odpowiedzieć przez ostatnie 2 tygodnie w naszej tegorocznej Kampanii Wodnej „Razem wpływamy na zmiany”. W temacie wydawałoby się oczywistym, jakim jest dostęp do wody, wciąż występuje wiele nieporozumień, dlatego też do naszej kampanii zaprosiliśmy ekspertów i ekspertki ze świata nauki, aby rozjaśnić wszystkie trudne kwestie związane z kryzysem wodnym na świecie.

Zapraszam do wysłuchania 2 odcinków podkastu PAH, które powstały z okazji Światowego Dnia Wody. W 30. odcinku gościmy dr. Tomasza Rożka (“Nauka. To Lubię”) i rozmawiamy m.in. o technologiach odsalania wody oraz nierównościach w dostępie do czystej wody na świecie. Z kolei do 31. odcinka zaprosiliśmy dr Aleksandrę Kardaś (“Nauka o klimacie”). Z tej rozmowy dowiesz się, jaki związek mają ekstremalne zjawiska pogodowe z wodą i dlaczego nie występują wszędzie równie intensywnie.

Dzisiaj o godzinie 17:00 zapraszamy też na nasz profil, gdzie będzie transmitowany webinar pt. „Czy kryzys wodny na świecie to nasza spraw(k)a?”. Naszym gościem będzie prof. dr hab. Szymon Malinowski, współzałożyciel portalu „Nauka o Klimacie” i bohater filmu dokumentalnego „Można panikować”. Podczas webinaru będziemy rozmawiać m.in. o tym:

– jaki jest związek pomiędzy brakiem dostępu do czystej wody a kryzysem klimatycznym?

– jakie scenariusze na styku zmian klimatu i wody są najbardziej niepokojące, a gdzie widać promyki nadziei?

Podczas naszej kampanii pracownicy i pracowniczki PAH również podzielili się swoją wiedzą i doświadczeniem z krajów, w których pracujemy i prowadzimy działania wodne. W odcinku podcastu „Wiesz o tym?” gościem jest David Odee, dyrektor biura regionalego PAH w Sudanie Południowym. David tłumaczy, z czego wynika problem dostępu do wody w tym kraju, mimo że woda fizycznie tam jest oraz ile osób jest dotkniętych niedoborem. Wyjaśnia też, jakie to ma konsekwencje dla rozwoju gospodarczo-politycznego.

Z kolei w odcinku podcastu #ważne dr Maria Piotrowska – koordynatorka programowa PAH w Kenii opowiada o tym, jak wygląda sytuacja z niedoborem wody w tym kraju. W Kenii pory deszczowe nie są tak obfite, jak były kiedyś, co ma swoje konsekwencje dla społeczności. W tym odcinku Maria przedstawia konkretne historie osób z tego kraju oraz ich zmagania w codziennym życiu związane z kryzysem wodnym.

Zastanawiasz się, jak możesz im pomóc i tym samym podjąć działanie, aby jak najwięcej osób na świecie nie musiało już na co dzień martwić się o tak podstawową rzecz, jak czysta woda do picia, jedzenia i mycia się? Możesz dołączyć do nas i razem z Polską Akcja Humanitarną budować studnie czy punkty wodne, stawiać latryny i dbać o dostępność produktów higienicznych w takich miejscach, jak Sudan Południowy, Somalia, Kenia czy Madagaskar.

Polska Akcja Humanitarna prowadzi działania w zakresie zapewnienia czystej i bezpiecznej do spożycia wody od prawie 30 lat. Tylko w 2022 roku w samym Sudanie Południowym dotarliśmy z pomocą do ponad 150 tysięcy osób! Wybudowaliśmy 6 nowych punktów wodnych, korzystając z naszego własnego sprzętu i postawiliśmy 25 nowych toalet. Poprzez wyremontowanie przywróciliśmy do ponownego użytku 131 ujęć wodnych, również tych znajdujących się w szkołach. Oprócz tego prowadziliśmy działania w zakresie edukacji z prawidłowej higieny i dystrybuowaliśmy artykuły higieniczne.

Ty również możesz mieć w tym swój udział. Dołącz do Ewy, Filipa i Ani, i pomóż budować studnie, stawiać latryny czy zapewnić wodę w Somalii, Sudanie Południowym, Kenii i Madagaskarze oraz wszędzie tam, gdzie jej brakuje.

 

ZAPRASZAMY DO WSPARCIA POLSKIEJ AKCJI HUMANITARNEJ

Źródło: www.pah.org.pl

Zdjęcie: rony michaud

Polecane wiadomości

Skip to content