15.6 C
Warszawa
27 maja, 2024, 05:31
MigranciwPolsce.pl
Polska Fundacja dla Afryki

PROSIMY O PRZEKAZANIE 1% PODATKU NA POMOC AFRYCE KRS: 0000415325.

W tym roku nasza zbiórka to budowa 10 studni na Madagaskarze. Twój 1% zmieni życie tych ludzi. Nie mają wyboru. Nie mamy gdzie znaleźć wody. Tak źle to nigdy nie było – mówią mieszkańcy regionu Moramanga na Madagaskarze. – Coraz częściej przychodzą susze, które zamieniają rzeki w błoto. A innego dostępu do wody nie ma.

NIE MAMY WYBORU: MUSIMY PIĆ TAKĄ WODĘ.

Brak wody do picia to śmierć. A brudna woda zabija. Dzieci, osłabione przez częste ataki biegunki, są bardziej narażone na skutki niedożywienia, anemię i infekcje. Brudna woda to zakażenia, pasożyty i epidemie. Regularne korzystanie z zanieczyszczonej wody prowadzi do trwałych zmian zdrowotnych i powoduje nieodwracalne skutki w rozwoju u dzieci (np. rozwoju mózgu).

Prosimy o przekazanie 1% podatku za rok 2021 na pomoc Afryce

JEAN MARIE ma 59 lat. „Coraz bardziej się martwię – mówi. – Woda już jest tak brudna, że nie wiadomo, jak ją pić. A przecież pić trzeba. Najbardziej mi szkoda małych dzieci…”.

Dzieci, zamiast do szkoły, chodzą całe kilometry po wodę. Kobiety spędzają wiele godzin dziennie tylko na tym, by zdobyć wodę dla gospodarstwa domowego. „Trzeba iść bardzo daleko po wodę.

Idziemy w kilka osób, bo jak można puścić samo dziecko tak daleko? Zresztą my też boimy się chodzić same”– mówią. Brak dostępu do wody to także trudności w utrzymaniu higieny, co boleśnie dotyka zwłaszcza kobiety, a dziewczynki wyklucza z chodzenia do szkoły przez kilka dni w miesiącu.

PROSIMY O PRZEKAZANIE 1% PODATKU NA POMOC AFRYCE KRS: 0000415325.

JAK WYGLĄDA DOSTĘP DO WODY NA MADAGASKARZE? Niemal połowa Malgaszy (46%) nie ma podstawowego dostępu do źródła bezpiecznej wody. Na wsiach jest jeszcze gorzej – tam dostępu nie ma 66% ludzi (za raportami WHO). Ponad połowa mieszkańców wsi nie ma toalet, co powoduje, że dostępna woda jest zanieczyszczona. Te dane są bardzo złe, nawet jak na Afrykę…

Prosimy o przekazanie 1% podatku za rok 2021 na pomoc Afryce

VICTORIEN po wodę idzie 3 km w jedną stronę. Niestety, jest ona bardzo brudna. Nawet po przegotowaniu powoduje biegunki.

NAJGORZEJ MAJĄ MAŁE DZIECI Biegunka jest 8. przyczyną śmierci na świecie (w krajach najbiedniejszych, jak Madagaskar, jest 5. przyczyną). Biegunka jest drugą co do częstotliwości przyczyną śmierci dzieci poniżej piątego roku życia na świecie oraz pierwszą przyczyną niedożywienia (za raportami WHO). Zabija ponad pół miliona dzieci rocznie, a przecież jest całkowicie wyleczalna… Dostęp do czystej wody rozwiązałby ten problem w znacznym stopniu.

Prosimy o przekazanie 1% podatku za rok 2021 na pomoc Afryce

Ujęcie wody, z którego korzystają LAURANCE i jej córka.

Prosimy o przekazanie 1% podatku za rok 2021 na pomoc Afryce

LAURANCE, lat 33, z córką. Do ujęcia wody mają 3 km w jedną stronę. Mówi, że nie mają wyboru – to jest jedyna woda w okolicy. „Często mamy bóle brzucha – mówi kobieta. – Mimo że ta woda jest brudna, jesteśmy zdani tylko na nią”.

TAKA RZEKA JEST TYLKO BŁOTEM To sytuacja dla nas zupełnie niewyobrażalna – mówi dr med. Lidia Stopyra, ordynator oddziału chorób zakaźnych szpitala Żeromskiego w Krakowie, szefowa misji medycznych naszej Fundacji na Madagaskarze. – To jest rejon skrajnej biedy, gdzie ludzie osiedlają się najczęściej nad rzekami, w związku z tym, że w innych miejscach zupełnie nie ma dostępu do wody. Ale pod koniec pory suchej taka rzeka jest już tylko błotem.

CHORUJĄ TU PRAWIE WSZYSCY Dominują tu ciężkie choroby typu: dur brzuszny, zakażenia bakteryjne Escherichia coli czy cholera i salmonella. Na bilharcjozę chorują tu prawie wszyscy. To choroba pasożytnicza, którą można się zarazić przez brodzenie w stojącej wodzie. W porze deszczowej na Madagaskarze jest to nieuniknione.

Nie można dojść do domu, nie brodząc czasem po pachy w wodzie. Nad wodą, której używa się do picia, toczy się całe życie – dzieci się kąpią, kobiety robią pranie, przychodzi bydło. Choroba objawia się krwiomoczem. – Jest tak powszechna, że w czasie misji medycznej zgłosił się do nas już wyleczony pacjent z problemem, że ma… żółty mocz – mówi dr med. Lidia Stopyra. – Stan chorobowy był dla niego normalny. To pokazuje skalę problemu.

Prosimy o przekazanie 1% podatku za rok 2021 na pomoc Afryce

JAKIE STUDNIE BUDUJEMY? Planujemy budowę dziesięciu studni głębinowych w regionach: Mampikony i Moramanga, w którym coraz częściej pojawiają się susze. Studnie głębinowe będą wykonane według najnowszej metody odwiertu i opuszczania betonowych kręgów na głębokość około 40 metrów. Zapewnia to stały dostęp do czystej wody. Na dnie będziemy instalować specjalny system filtracyjny. Studnie będą wyposażone w dwie ręczne pompy. Sposób wykonania studni zapewnia też możliwość użytkowania studni nawet w razie awarii głównej pompy. Niewykorzystana woda z zewnętrznej okolicy studni spływa do specjalnego spływu ściekowego, nie zanieczyszczając głównego zbiornika.

PROSIMY O PRZEKAZANIE 1% PODATKU NA POMOC AFRYCE KRS: 0000415325.

Prosimy o przekazanie 1% podatku za rok 2021 na pomoc Afryce

Jedna z ponad 100 studni, zbudowanych przez naszą Fundację. To studnia głębinowa – to właśnie studnie głębinowe będziemy budować w ramach tego projektu. Ta znajduje się przy ufundowanym przez nas CENTRUM DZIECI ULICY w stolicy Madagaskaru.

Prosimy o przekazanie 1% podatku za rok 2021 na pomoc Afryce

JEŚLI KTOŚ NAS SŁYSZY… EVARISTE MA DWÓJKĘ DZIECI. Na pytanie: co u was słychać? – odpowiada: susza. Susza i brudna woda, którą musimy pić. Ja jeszcze jakoś daję radę, ale dzieci już nie. Bardzo często chorują. Jeśli ktoś może nam pomóc; jeśli ktoś nas słyszy, to bardzo prosimy o studnię!

ILE TO KOSZTUJE?

  • Koszt budowy jednej studni głębinowej to 4 878 euro.
  • Koszt pompy i wykończenia zewnętrznego: 1 220 euro.
  • Na wykonanie 10 studni głębinowych potrzeba 60 980 euro

TWÓJ 1% ZNACZY WIĘCEJ NIŻ MYŚLISZ. PRZEKAŻ 1% SWOJEGO PODATKU DLA POLSKIEJ FUNDACJI DLA AFRYKI – KRS: 0000415325.

Polska Fundacja dla Afryki organizuje zbiórki pieniędzy na konkretne projekty, realizowane przez organizacje działające w Afryce. Jeżeli zbierzemy więcej środków niż na potrzeba na projekt 1 %, nadwyżkę przekazujemy na następną ważną społecznie zbiórkę.

POLSKA FUNDACJA DLA AFRYKI. Pomoc, która działa.

Celem Fundacji jest ochrona zdrowia mieszkańców Afryki oraz poprawa warunków ich życia. Fundacja do tej pory wsparła ponad 330 projektów charytatywnych w Afryce.

Krowoderska 24/3, 31-142 Kraków.

Bank Pekao SA 52 1240 4533 1111 0010 4502 9775 wpisz w tytule przelewu:

„Darowizna – pomoc dla Afryki”

lub wejdź na stronę www.pomocafryce.pl dowiedz się więcej i wpłać przez internet.

KRS: 0000415325, REGON:122539954, NIP: 6762454487

tel. 12 357 65 26 w godz. 8–16

Źródło: https://pomocafryce.org/

Zdjęcia: Dariusz Marut

Polecane wiadomości

Skip to content