Dziś upamiętniamy zmarłych.
Za Grupa Granica:
W tych dniach chcemy wspominać także tych, którzy odeszli próbując znaleźć bezpieczne miejsca dla siebie i swoich bliskich.
Aby pamięć o zmarłych na granicy polsko–białoruskiej nie zaginęła – przygotowaliśmy klepsydry z ich nazwiskami. Poniżej zamieszczamy link do pobrania gotowych do wydrukowania klepsydr. Pomysłodawcą akcji jest Fundacja Bezkres.
Chcemy abyście razem z nami poprosiły i poprosili parafie oraz cmentarze w całej Polsce o zgodę na ich rozwieszanie.
Upominamy się o pamięć, ale i sprawiedliwość dla ofiar polskiej oraz europejskiej polityki granicznej.
Chcemy także zadumać się chwilę nad ich losem.
🕯Ibrahim Dżaber Ahmad Deja był lekarzem i pochodził z Jemenu. Umarł z wychłodzenia, podczas gdy jego towarzysze, wzywający pomoc, zostali zatrzymani i wywiezieni do Białorusi.
🕯Avin Irfan Zahir była matką 5 dzieci. Lekarze walczyli o jej życie przez 3 tygodnie. Zmarła, będąc w ciąży.
🕯Ahmad al-Hasan miał 19 lat i utonął w Bugu, do którego wepchnęli go białoruscy pogranicznicy. Miał zaledwie 19 lat.
🕯Radżaa’ Hasan była Palestynką, ale urodziła się w obozie dla uchodźców w Syrii. 🕯Ahmad Hamid Az-Zabhawi miał dwuletnią córkę, a 🕯Mustafa Muhammad Murszed ar-Raimi był księgowym.
🕯Issa Dżordżos najbardziej bał się samotności – a umierał w polskim lesie całkiem sam.
Zamiast schronienia oraz godnego i bezpiecznego miejsca dla życia dla każdego i każdej z nich – Polska dała im tylko tylko skrawek ziemi na cmentarzu.
Wieszając klepsydry i paląc dla nich znicze, chcemy głośno i wyraźnie powiedzieć, że nie zgadzamy się, aby na granicy Polski umierali ludzie.
Dość polityki śmierci i dość przemocy.
A zmarli niech spoczywają w pokoju.
––
W komentarzu załączamy link do pobrania przygotowanych klepsydr. Prosimy o rozklejanie w miejscach do tego wyznaczonych, za porozumieniem z osobami upoważnionymi do wydawania wymaganej zgody.
…………………
I jeszcze od siebie, na koniec musimy dodać – z przerażeniem obserwujemy to, co dzieje się na Bliskim Wschodzie – coraz częściej nazywane ludobójstwem. Łączymy się w bólu z bliskimi ofiar, zaginionych, porwanych, tych, którym odmawia się ewakuacji, pomocy humanitarnej, godności. Przytaczamy nasze słowa z 20 października:
Nie zgadzamy się na rozwiązywanie konfliktów przy pomocy terroru, czystek etnicznych, ludobójstwa. Nie zgadzamy się na metodę zbiorowej odpowiedzialności i zabijanie cywili, także dzieci, także ludzi w drodze do bezpiecznego miejsca.
Opłakujemy ofiary wojny na Bliskim Wschodzie wszystkich narodowości. Wiemy, że po obu stronach konfliktu są ludzie protestujący przeciwko wojnie. Jesteśmy z Wami. My, jako świadkowie, nie jesteśmy neutralni. Nie zgadzamy się na obojętność.
🕯