Jak naprawić polską politykę migracyjną?
Bardzo polecamy wysłuchanie rozmowy z okazji premiery sierpniowego numeru Magazynu Pismo.
Agnieszka Kosowicz opowiadała między innymi o propozycji polityki migracyjnej Polski stworzonej przez zespół Konsorcjum Migracyjne:
Naszą intencją było zaproponować inny sposób myślenia o polityce migracyjnej. Wcześniej polityki mówiły o tym, jak chronić granice, kogo wpuszczać, kogo nie wpuszczać, jak wydawać wizy. Często te polityki miały horyzont jednego roku. Natomiast my chcieliśmy przede wszystkim powiedzieć, że jeżeli się rozmawia o migracji, to trzeba to robić przede wszystkim w dłużej perspektywie. Należy odejść od przekonania, że migracja to jest narzędzie do sprawowania polityki. Migracja to element współtworzenia społeczności.
(…)
I teraz – co zrobić, żeby w takim nowym kontekście [wielokulturowym, różnorodnym] ludzie nie bali się siebie, mieli do siebie zaufanie, pomagali sobie, byli dobrymi sąsiadami? Dużo tej frustracji, niechęci, agresji wynika z przerażenia – ludzie widzą, że świat zmienia się na ich oczach, a oni nie wiedzą co mają z tym zrobić i jakie będzie dla nich miejsce, i czy w ogóle będzie dla nich jeszcze miejsce. Dlatego musimy pracować zarówno z migrantami, żeby mogli się realizować, a jednocześnie przygotowywać polskie społeczeństwo, żeby było zdolne do budowania zróżnicowanych relacji, bo to też wymaga pracy po stronie Polaków. Podstawą całej tej pracy musi być godność człowieka.
Do tego usiłujemy namówić rząd: żeby przestać myśleć wyłącznie o granicy, a zacząć myśleć o wspólnocie, o relacjach, o budowaniu bezpieczeństwa między ludźmi w nowym status quo.
…
Całość rozmowy do odsłuchania znajdziecie w linku w komentarzu poniżej.