Trudno jest znaleźć mieszkanie do wynajęcia w dużym mieście. Na zdjęciu ten pierwszy wykres – linia pod kątem 45 stopni – to wzrost cen najmu mieszkań w Warszawie. A co mogą powiedzieć uchodźcy i uchodźczynie, często samodzielne mamy, którym ciężko jest związać koniec z końcem: znaleźć pracę, gdy nie mówią świetnie po polsku, nie mają komu powierzyć opieki nad małymi dziećmi, albo zarobki zwyczajnie nie pozwalają na opłacenie czynszu? A pamiętajmy, że 86% osób, które przyjechały z Ukrainy po inwazji Rosji to kobiety i dzieci.
Dziś odbyło się seminarium poświęcone tej palącej kwestii: „Sytuacja mieszkaniowa uchodźców wojennych z Ukrainy” które zorganizowaliśmy w ramach projektu Kompleks.
Dotychczas dach nad głową zapewniany był uchodźczyniom i uchodźcom głównie dzięki gościnności Polaków (dobrowolnego udostępniania swoich mieszkań) albo poprzez wynajem komercyjny. Jednak w perspektywie wciąż trwającej wojny, konieczne jest systemowe opracowanie średnio- i długoterminowych rozwiązań.
Podczas spotkania omówiliśmy działania związane z zapewnianiem uchodźcom miejsca zamieszkania na przykładzie Polski, Czech, Węgier i Niemiec.
Gościniami seminarium były: Hanna Milewska-Wilk z Obserwatorium Polityki Miejskiej Instytut Rozwoju Miast i Regionów, Dr hab. Agata Górny z Ośrodka Badań nad Migracjami UW, Katarzyna Słubik z Stowarzyszenie Interwencji Prawnej , Katarzyna Przybylska z Fundacji Habitat for Humanity Poland , Martina Kavanová z PAQ Research (Czechy) i Nóra Teller z Metropolitan Research Institute (Węgry).
Projekt Kompleksowe wsparcie osób o specjalnych potrzebach w polskim systemie zarządzania migracją (KOMPLEKS) jest dofinansowany z Programu „Sprawy wewnętrzne” realizowanego w ramach Funduszy Norweskich na lata 2014-2021. Program pozostaje w dyspozycji Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji.
Partnerami projektu są: International Centre for Migration Policy Development (ICMPD), Stowarzyszenie Interwencji Prawnej i Urząd do Spraw Cudzoziemców .
Jeśli reprezentujecie organizację pozarządową lub instytucję zajmującą się pomocą migrantom i migrantkom, zwłaszcza tym o specjalnych potrzebach, i chcecie nawiązać z nami współpracę lub po prostu porozmawiać, zapraszamy do kontaktu: j.rozanska@forummigracyjne.org
zdjęcie: Lesia Shykiriava