20.6 C
Warszawa
20 września, 2024, 13:51
MigranciwPolsce.pl

Trzeci post z naszej serii #wybierzmymądrze dotyczy kwestii bezpieczeństwa. Jednym z najczęściej powielanych…


Trzeci post z naszej serii #wybierzmymądrze dotyczy kwestii bezpieczeństwa.

Jednym z najczęściej powielanych mitów, którym straszą prawicowe (i nie tylko) media, jest przeświadczenie, że osoby migrujące zagrażają naszemu bezpieczeństwu.

dr hab. Witold Klaus – Profesor Instytutu Nauk Prawnych Polskiej Akademii Nauk, współprzewodniczący Konsorcjum Migracyjne, w artykule „Czyje bezpieczeństwo?” pisze o granicach, przestępczości, terroryzmie, przyczynach migracji i o naszej współodpowiedzialności:

„Zagrożenie ze strony osób migrujących występuje najczęściej w opowieściach o granicach (chronionych przed „najazdem” czy „inwazją”) oraz o wzroście przestępczości, w tym terroryzmie.
Lęki te są często wyolbrzymione, nie towarzyszą im fakty ani zebrane dane. Zamiast nich są podawane kłamstwa czy przeinaczenia mające niewiele wspólnego z rzeczywistością. Celem tej dezinformacji jest wzbudzenie negatywnych emocji, przede wszystkim strachu.
(…)
Przestępczość:
Przeświadczenie, że osoby migrujące popełniają więcej przestępstw niż populacja lokalna, jest mitem. Większość badań jednoznacznie stwierdza, że osoby migrujące w poszukiwaniu lepszego życia popełniają takich przestępstw znacznie mniej. Są one bowiem skupione przede wszystkim na zarabianiu pieniędzy i wspieraniu swoich krewnych w kraju pochodzenia lub budowaniu pozycji w nowym państwie.
schwytanie na przestępstwie i skazanie pociąga poważne konsekwencje, często bowiem prowadzi do ich deportacji. Jest to zatem klęska całego ich projektu migracyjnego.
Nie znaczy to oczywiście, że żadna z osób migrujących nie popełni czynu zabronionego. To się zdarza – jak w każdej społeczności. Jednak jako grupa na pewno nie stanowią oni większego zagrożenia.
Zwiększony poziom przestępczości widać wśród dzieci osób migrujących, które urodziły i wychowały się już w nowym kraju. Wynika on z fiaska integracyjnego. Te osoby chcą być traktowane tak samo jak ich rówieśnicy i rówieśniczki, a nie są.
(…)
Terroryzm
Żadne dane nie potwierdzają, by napływ migrantów i migrantek zwiększył odsetek zdarzeń terrorystycznych, które byłyby powodowane przez te osoby.
Zależność widać za to w drugą stronę – zwiększyła się liczba ataków terrorystycznych na migrantów i migrantki ze strony grup skrajnie prawicowych.
(…)
Bezpieczeństwo – ale czyje?
Czego brakuje w tych narracjach? Bezpieczeństwa osób migrujących. Rzadko mówi się o przyczynach ucieczek, o desperacji popychającej, by opuścić miejsce, w którym ludzie są krzywdzeni, a także o samej drodze i niebezpieczeństwach z nią związanych. Te ostatnie w dużym stopniu wytwarzamy my jako społeczeństwa globalnej Północy rękami wybranych przez nas polityków i polityczek. Te przeciwstawne narracje o bezpieczeństwie albo „nas”, albo „ich” można i trzeba łączyć. Warto robić to w duchu współodpowiedzialności za innych i solidarności z nimi oraz pamiętać, że bezpieczeństwo jednych wpływa na bezpieczeństwo innych”.

Cały artykuł przeczytacie tu:
https://journals.pan.pl/Content/128075/PDF/04-07_Klaus_pol.pdf




Żródło materiału: Polskie Forum Migracyjne

Polecane wiadomości

Skip to content