✅ „Czy mógłby Pan założyć wszystkie swoje odznaczenia i wyjść na moment za drzwi?”, przekazał mi Kaufmann, rosyjski tłumacz, który został mi tymczasem przydzielony, następnego ranka po kapitulacji. 🥇🥈🥉🏅Niczego nie podejrzewając, natychmiast zastosowałem się do tej prośby. Kilka minut później stałem przed Villa Colonia we Wrocławiu. (…) Wiosenne słońce świeci na małej uliczce na Krzykach na południu Breslau. Około pięćdziesiąt kroków ode mnie stoi grupa starszych oficerów sowieckich. 🎥Pomiędzy nimi rozpoznaję generała Sacharowa, szczupłego mężczyznę, jednego z najzdolniejszych dowódców 22 Korpusu Armii Czerwonej. Trzyma w ramionach ogromny bukiet białego bzu, odrywa się od grupy i z gracją podchodzi do mnie.
Kaufmann sygnalizuje mi spotkanie z Rosjaninem. Po kilku powolnych krokach stajemy twarzą w twarz, Zacharow podaje mi kwiaty i wyciąga rękę, którą odruchowo ściskam.
Dopiero kiedy musze teraz trzymać kwiaty w ramionach, zauważam po lewej stronie pół tuzina kamerzystów, ukrytych za żywopłotem. Kręcą w swoich pudłach, to co chcą pokazać. Podobno chciano zinterpretować narodowi rosyjskiemu kapitulację Breslau za pomocą kroniki filmowej jako rodzaj braterstwa. Nie czułem się zbyt komfortowo robiąc to”. – dzisiaj o godzinie 18.00 w “POciągu do historii” Radio RAM występuję w roli współprowadzącej z Piotr Bartyś. Rozmawiamy z 👉Jackiem Cieleckim z wrocławskiego oddziału IPN m.in. o kapitulacji Festung Breslau. Czy wiecie, że generał Hermann Niehoff, ostatni komendant okrążonego Wrocławia, mieszkał w willi Colonia, w której podpisany został akt kapitulacji miasta jeszcze…przez dwa miesiące? POwyżej fragment jego pamiętnika, a reszta w programie 🙂
Źródło: Projekt Historia – Joanna Lamparska