7.9 C
Warszawa
2 marca, 2024, 00:30
MigranciwPolsce.pl
Wielki film z pięcioma nominacjami do Oskara. Mnie wbił w fotel. "To głęboko w...
ŚLADAMI HISTORII

Wielki film z pięcioma nominacjami do Oskara. Mnie wbił w fotel. “To głęboko w…


👉 🎥 Wielki film z pięcioma nominacjami do Oskara. Mnie wbił w fotel. “To głęboko wstrząsające, otwierające oczy dzieło, które wychodzi poza ramy filmu – i przejdzie do historii kina” – pisze dystrybutor i nie ma w tym żadnej przesady. “Strefa interesów” to film o obozie koncentracyjnym bez obozu, do tego kręcony częściowo na Dolnym Śląsku, na mnie zrobił szczególne wrażenie po napisaniu “Lekarzy od zabijania”.
🎥👉Obejrzyjcie ten film razem ze mną 15.02.2024 w Kino Nowe Horyzonty we Wrocławiu o godz. 18.45.
https://www.kinonh.pl/op.s?id=19337
Po seansie będziemy rozmawiać o filmie.
ZAPRASZAM 🙂

🎥👉OD dystrubutora: W „Strefie interesów” brytyjski reżyser Jonathan Glazer przygląda się domowej idylli w czasach nazistowskich Niemiec. Rudolf (Christian Friedel) wraz z żoną Hedwig (Sandra Hüller) oraz czwórką dzieci i psem mieszkają w przestronnym, pedantycznie czystym domu z wypielęgnowanym ogrodem i szklarnią. Celebrują rodzinne obiady, marzą o wakacjach w ukochanych Włoszech. W weekendy lubią popływać kajakami lub pospacerować po lesie z przyjaciółmi. Jednak zza ścian ich domu często dobiegają niepokojące odgłosy, a czasem rozpaczliwe krzyki, ponieważ Rudolf Höss jest komendantem obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau.

„Strefa interesów” to porażające studium banalności zła, w którym nigdy nie jesteśmy świadkami ludobójstwa ani obozowej rzeczywistości. Wszystko, co brutalne, od czego chce się odwrócić wzrok, zostaje wypchnięte poza dom Rudolfa i Hedwig, hermetycznie zamknięte poza ich codziennym życiem. Rodzinną sielankę tylko od czasu do czasu zakłóca dym z pobliskich kominów obozu. Czy można urządzić sobie sterylny raj w cieniu cudzego piekła, tak aby jego ślady nie przeniknęły do świadomości i sumienia?

Film Jonathana Glazera, twórcy „Under the Skin” oraz kultowych teledysków Massive Attack i Radiohead, jest polską koprodukcją, za którą – po stronie polskiej – odpowiadała Ewa Puszczyńska, producentka „Idy” i „Zimnej wojny”. „Strefa interesów” to wybitna, w całości zrealizowana w Polsce, nowatorska reinterpretacja kina Zagłady, nagrodzona Grand Prix na festiwalu w Cannes oraz nominowana do Oscara w 5 kategoriach, w tym dla Najlepszego Filmu. Za muzykę odpowiada Mica Levi, a autorem zdjęć jest nominowany do Oscara Łukasz Żal („Zimna wojna”, „Ida”). ✅Źródło: Projekt Historia – Joanna Lamparska

Polecane wiadomości

Ta strona korzysta z plików cookie, aby poprawić Twoje wrażenia. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko temu, ale w każdej chwili możesz zrezygnować. Akceptuję Więcej