▶️ Zawsze w rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego myślę o tym, jakie dzieciaki brały w nim udział. Ile ci, często bardzo młodzi, ludzie, musieli mieć odwagi i siły charakteru. Patrzę na Powstanie oczami Kamila Baczyńskiego, który został zastrzelony 4 sierpnia, miał zaledwie 23 lata. Pisał, że jest “Miasto groźne jak obryw trumny/ Czasem głuchym jak burz maczugą/ zawalone w przepaść i dumne/ jak lew czarny, co kona długo”.
Narodowy Instytut Konserwacji Zabytków opracował szlak „Śladami Powstania”. Obejmuje sześćdziesiąt trzy miejsca związane z sześćdziesięcioma trzema dniami trwania Powstania Warszawskiego. Szlak jest dostępny w MonumentApp / , pierwszej bezpłatnej aplikacji poświęconej zabytkom ▶️▶️https://nikz.pl/aplikacja
▶️ Użytkownicy aplikacji MonumentsApp idąc „Śladami Powstania”, obejrzą sześćdziesiąt trzy zabytkowe obiekty związane z sierpniowym zrywem. Poznają miejsca, w których od 1 sierpnia do 2 października 1944 roku toczyły się walki. Wędrując tropem powstańczych pamiątek, będą mogli zobaczyć m.in. autentyczną kotwicę Polski Walczącej na dziedzińcu Liceum im. Stefana Batorego, gąsienicę niemieckiego czołgu w murze katedry św. Jana, nadpalony XVII-wieczny krucyfiks w kościele św. Marcina oraz relikty zniszczonego w 1944 roku pasażu Simonsa.