2.2 C
Warszawa
18 kwietnia, 2024, 03:57
MigranciwPolsce.pl
01 KWI: Ukraińcy ZMIENILI BUNKIER ATOMOWY NA WZGÓRZU W FORTECĘ NIE DO PRZEBICIA | Wojna w Ukrainie

01 KWI: Ukraińcy ZMIENILI BUNKIER ATOMOWY NA WZGÓRZU W FORTECĘ NIE DO PRZEBICIA | Wojna w UkrainieWspieraj poprzez zakupy w sklepie: https://uasupporter.com/RZU
Rozważ wspieranie kanału poprzez dołączenie do grona wspierających: https://www.youtube.com/channel/UC-Q1gV2g_ck4LZG8axhAeVg/join
Wspieraj poprzez kliknięcie przycisku “Podziękuj” obok łapki w górę i przycisku do udostępniania
Oficjalne tłumaczenie kanału @RFU

Dzień 767

Dzisiaj pojawiło się wiele interesujących wiadomości z kierunku Bachmut

Najbardziej intensywne walki toczą się na północnej flance Chasiw Jaru

Gwałtownie rozwija się sytuacja w Bohdaniwce
Wcześniej informowałem, że w ciągu ostatniego miesiąca siły rosyjskie z trudem generowały jakiekolwiek zyski w kierunku wioski, pozostawiając obszar względnie spokojnym.
Jednak ostatnio rosyjskie źródła poinformowały, że siły rosyjskie przeprowadziły serię potężnych szturmów w wiosce i wokół niej.
Ukraińskie źródła potwierdzają, że Rosjanie zaangażowali artylerię wspartą przez drony, aby uderzyć w ukraińskie pozycje i osłabić ogólną ukraińską obronę w wiosce.
Ukraińscy żołnierze poinformowali, że rosyjscy dowódcy uciekli się do szturmów samej piechoty.
Niemniej jednak ataki te nie przyniosły oczekiwanych rezultatów, Ukraińcom udało się powstrzymać rosyjskie ataki i zmusić ich do okopania się i zajęcia pozycji w okopach i piwnicach wewnątrz niewielkiej zdobytej części wioski.
Jeżeli spojrzymy na mapę topograficzną, zobaczymy, że Ukraińcy kontrolują wyżyny wokół wioski, co pozwala im wykrywać i uderzać w siły rosyjskie na nizinach i utrudniać ich postępy, zadając poważne straty z podwyższonych obszarów, na które Rosjanie z trudem odpowiadają ogniem.
Rosyjskie źródła twierdzą, że siły rosyjskie osiągnęły stumetrowy postęp w obrębie wioski
Całkowita głębokość rosyjskich postępów w ciągu ostatnich miesięcy wyniosła zatem zaledwie trzysta metrów w wiosce, która rozciąga się wzdłuż drogi o długości ponad trzech kilometrów.
Takie tempo posuwania się naprzód jest zdecydowanie zbyt wolne i zajęcie Bohdaniwki przy tak kosztownym podejściu zajęłoby Rosjanom jeszcze wiele miesięcy.

Jednak nieco na południe od Bohdaniwki sytuacja jest bardzo dynamiczna
Tutaj Rosjanie próbowali oskrzydlić ukraińskie pozycje w Bohdaniwce od południa wzdłuż torów kolejowych i rozciągnąć ukraińskie wojska wzdłuż linii kontraktowej, atakując Bohdaniwkę z dwóch stron
Celem tej serii ataków było zmuszenie Ukraińców do wycofania się z wioski
Żeby to osiągnąć, Rosjanie najpierw przeprowadzili ciężkie bombardowanie ukraińskich pozycji położonych na południe od Bohdaniwki, w pobliżu Chasiw Jaru.
Rosyjskie bombardowania z użyciem bomb szybujących FAB są niezwykle niszczycielskie i mogą sprawić, że ukraińskie pozycje nie będą w stanie prowadzić długotrwałych operacji obronnych.
Bombardowania te ostatecznie stworzyły warunki sprzyjające rosyjskim atakom.
Główny atak rozpoczął się od wysłania grupy czterech rosyjskich transporterów opancerzonych BMD w celu desantu piechoty na linii drzew w pobliżu nasypu kolejowego.
Jednak ukraińscy żołnierze zauważyli pierwszy pojazd i zniszczyli go na podejściu.
Drugi pojazd zdołał zrzucić piechotę, lecz został porzucony po tym, jak pocisk artyleryjski wylądował blisko niego, prawdopodobnie powodując pewne uszkodzenia.
Trzeci pojazd aktywował minę lądową, która unieruchomiła pojazd, chociaż rosyjska piechota nadal była w stanie rozładować się i przejść do zabezpieczenia pozycji w linii drzew.
Wreszcie, czwarty BMD został trafiony przez drona FPV, choć bez znaczących uszkodzeń, co pozwoliło mu rozładować piechotę i mieć szczęście bycia jedynym w kolumnie, który wrócił do bezpiecznej strefy.

Teraz, po zabezpieczeniu tych nowych pozycji, Rosjanie utworzyli kilometrowy przyczółek, który może umożliwić im atakowanie Ukraińców w dwóch oddzielnych osiach natarcia: w kierunku Chasiw Jaru i w kierunku Bohdaniwki
Obecnie wojska rosyjskie znajdują się około pięciuset metrów od wschodnich rubieży miasta, a od głównych pozycji ukraińskich oddziela je niewielki las
Daje to przewagę Ukraińcom, ponieważ Rosjanie nie mogą przeprowadzać zmechanizowanych ataków przez ten obszar, ograniczając wszelkie możliwe rosyjskie ataki do ataków samej piechoty.
Rosyjscy żołnierze muszą zatem stawić czoła ufortyfikowanym ukraińskim pozycjom w mieście, czego nie mogą skutecznie zrobić bez odpowiedniego wsparcia ogniowego ze strony czołgów i bojowych wozów piechoty.
Dlatego też siły rosyjskie będą musiały rozszerzyć swoją strefę kontroli na południe od lasu, jeżeli chcą zaatakować miasto.
Rosyjska kontrola nad tym obszarem może być jednak problematyczna dla Ukraińców w Bohdaniwce, ponieważ Rosjanie mogą uderzyć ich z południa wioski od strony lasu i zmusić do wycofania się.
Z tego powodu Ukraińcy muszą pilnie przeprowadzić kontratak, aby wyeliminować rosyjski przyczółek między miastem a wsią
Kontratak jest realną opcją, ponieważ Rosjanie nie zabezpieczyli pozycji na tym obszarze.

Źródło: Raporty z Ukrainy

Polecane wiadomości

Ta strona korzysta z plików cookie, aby poprawić Twoje wrażenia. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko temu, ale w każdej chwili możesz zrezygnować. Akceptuję Więcej