6.9 C
Warszawa
2 marca, 2024, 01:17
MigranciwPolsce.pl
01 LUT: DROGA WOLNA. UKRAIŃCY SIEJĄ SPUSTOSZENIE NA KRYMIE | Wojna w Ukrainie Wyjaśniona
Fundacje i organizacje

01 LUT: DROGA WOLNA. UKRAIŃCY SIEJĄ SPUSTOSZENIE NA KRYMIE |Wspieraj poprzez zakupy w sklepie: https://uasupporter.com/RZU
Rozważ wspieranie kanału poprzez dołączenie do grona wspierających: https://www.youtube.com/channel/UC-Q1gV2g_ck4LZG8axhAeVg/join
Wspieraj poprzez kliknięcie przycisku “Podziękuj” obok łapki w górę i przycisku do udostępniania
Oficjalne tłumaczenie kanału @RFU

Dzień 707

Dziś sporo wiadomości z południa

Kilka godzin temu siły ukraińskie przeprowadziły skoncentrowany atak rakietowy na Krym
Rosyjskie Ministerstwo Obrony oświadczyło, że ukraińskie lotnictwo wystrzeliło 20 pocisków w kierunku Sewastopola i twierdzi, że wszystkie zostały przechwycone.
Lokalni mieszkańcy zgłosili jednak, że słyszeli 6 eksplozji w północnej części Sewastopola.
Sądząc po materiale filmowym, celem ataku rakietowego stała się rosyjska baza lotnicza.
Niektóre źródła twierdzą, że oprócz samego lotniska, co najmniej jedna rakieta trafiła w podziemną kwaterę główną, podobnie jak w zeszłym roku w pobliżu Mariupola.

Dzisiejsze uderzenie rakietowe nie powinno być zaskoczeniem, ponieważ wczoraj Ukraińcy przeprowadzili udany atak dronów
Uderzenie dronów skupiło się na zachodniej części Krymu, a według rosyjskich źródeł, 11 dronów zostało wykrytych w pobliżu Rozdolnego, Przylądka Tarchankut i Sewastopola.
Większość dronów operowała w pobliżu Rozdolnego, czyli dokładnie tam, gdzie Ukraińcom udało się zniszczyć stację radarową rosyjskiego systemu obrony powietrznej.
Zniszczenie radaru osłabiło obronę powietrzną w tym regionie i otworzyło okno dla dzisiejszego ataku rakietowego.

Ostatnie wydarzenia stanowią bezpośrednie przedłużenie znacznie szerszej ukraińskiej kampanii uderzeniowej na Krymie, która osiągnęła szczytową intensywność w ciągu ostatnich kilku tygodni.
W rzeczywistości połączenie wszystkich tych uderzeń razem ujawnia niewiarygodną skalę i dalekosiężne implikacje operacji, ponieważ Ukraińcy nie dążą do zniszczenia wszystkiego, co mogą, ale raczej wykorzystują systemowe słabości rosyjskiej armii.

Pierwszy etap operacji miał miejsce w pierwszej połowie stycznia, kiedy Ukraińcy skupili swój ogień na pozostałościach rosyjskiej Floty Czarnomorskiej w Sewastopolu
Jak pamiętamy, Rosjanie przenieśli już znaczną jej część do Noworosyjska, co wymusiło zmianę ukraińskich planów.
Niemniej jednak Ukraińcy nie chcieli ujawniać swoich nowych celów i zaprojektowali operację tak, aby wyglądało na to, że nadal niszczą rosyjską flotę.
Uderzenia składały się z wielu dronów morskich i powietrznych
Ukraińcy wykorzystali nawet najnowsze drony morskie, które były wyposażone w pociski rakietowe i mogły niszczyć rosyjskie okręty z daleka.
Co ciekawe, ukraińscy partyzanci z grupy Atesz ujawnili niedawno, że jeden z mniejszych okrętów zatonął w zatoce, prawdopodobnie w wyniku tego uderzenia.
Taki rozwój wydarzeń służył jako świetne odwrócenie uwagi, zmuszając Rosjan do skupienia się na ochronie okrętów.
Ukraińcy uwiarygodnili tę decyzję, wystrzeliwując pociski przeciwokrętowe z Odessy.

W międzyczasie Ukraińcy wykryli, że niektóre z dronów zdołały zbliżyć się do Saki bez zestrzelenia, sygnalizując, że był to słaby punkt.
Ukraińcy natychmiast przystąpili do kompleksowego ataku rakietowego z udziałem pocisków Storm Shadow i SCALP, a także różnych rakiet antyradarowych i wabików oraz dronów.
Na podstawie materiału satelitarnego Ukraińcom udało się zniszczyć rosyjskie stanowisko dowodzenia w pobliżu Sewastopola, magazyny amunicji w pobliżu Pierwomajska, a co najważniejsze, system radarowy obrony powietrznej i centrum łączności w Jewpatorii odpowiedzialne za koordynację rosyjskich operacji obrony powietrznej
Rosyjscy analitycy doszli do wniosku, że prawdziwym celem przez cały czas była degradacja rosyjskiego parasola obrony powietrznej

I mieli rację, ponieważ zniszczenie radarów i centrów łączności stworzyło ogromną dziurę w rosyjskiej przestrzeni powietrznej, którą Ukraińcy natychmiast zaczęli wykorzystywać.
W ciągu kilku tygodni ukraińskie ataki zaczęły docierać nie tylko do wschodniego Krymu, ale także do Tuapse, Krasnodaru i Rostowa.
Aby załatać dziurę, rosjanie zorganizowali ciągłe loty samolotów wykrywających radary dalekiego zasięgu A-50
Co więcej, rosyjscy dowódcy nakazali latać bliżej północnego brzegu Azowa, aby osłaniać ewentualne ataki z północy.
Ukraińcy zauważyli, że samoloty zwykle docierały do Berdiańska i przenieśli system Patriot, aby rozpocząć polowanie na nie.
Jak wiadomo, polowanie zakończyło się sukcesem, a oprócz zniszczenia niezwykle cennego A-50, których Rosjanie mają mniej niż 10, Ukraińcy poważnie uszkodzili również samolot dowodzenia Ił-22.

To tymczasowo stworzyło jeszcze większą dziurę na niebie, a Ukraińcy natychmiast rozpoczęli serię ataków rakietowych i dronów
Celami stały się zakłady chemiczne w Rostowie, ogromna rafineria ropy naftowej w Tuapse i fabryka łodzi motorowych w pobliżu tego samego miasta

Źródło: Raporty z Ukrainy

Polecane wiadomości

Ta strona korzysta z plików cookie, aby poprawić Twoje wrażenia. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko temu, ale w każdej chwili możesz zrezygnować. Akceptuję Więcej