2.2 C
Warszawa
18 kwietnia, 2024, 04:15
MigranciwPolsce.pl
02 KWI: NIEŹLE! Ukraińcy Przeprowadzili UDANY KONTRATAK | Wojna w Ukrainie Wyjaśniona

02 KWI: NIEŹLE! Ukraińcy Przeprowadzili UDANY KONTRATAK |Wspieraj poprzez zakupy w sklepie: https://uasupporter.com/RZU
Rozważ wspieranie kanału poprzez dołączenie do grona wspierających: https://www.youtube.com/channel/UC-Q1gV2g_ck4LZG8axhAeVg/join
Wspieraj poprzez kliknięcie przycisku “Podziękuj” obok łapki w górę i przycisku do udostępniania
Oficjalne tłumaczenie kanału @RFU

Dzień 768

Dziś mamy wiele dobrych wiadomości z kierunku Kupiańska

Tutaj siły rosyjskie od miesięcy uporczywie próbują zbliżyć się do strategicznego miasta Kupiańsk
Zmieniają one różne wektory ataku z wielu punktów wzdłuż całej linii kontaktu, ze szczególnym naciskiem na Synkiwkę, kluczowy obszar na tym kierunku.

Jak wskazują niektórzy analitycy wojskowi, rosyjskie dowództwo wydaje się stosować następującą taktykę
Po pierwsze, rozpoczynają atak na jednym wektorze, zwykle za pomocą frontalnych ataków o wysokich kosztach, zarówno personelu, jak i sprzętu, co generalnie kończy się wyczerpaniem ich zdolności bojowych.
W tym momencie siły te muszą przerwać, aby się odbudować, a jednocześnie atak jest inicjowany w innym punkcie linii frontu.
Ta sekwencja powtarza się, pozwalając siłom rosyjskim utrzymać inicjatywę i gromadzić marginalne zyski w czasie.

Jeżeli chodzi o Synkiwkę, siły ukraińskie odniosły znaczące zwycięstwo taktyczne po tygodniach intensywnych walk pozycyjnych.
Najnowsze zdjęcia geolokalizacyjne potwierdzają, że udało im się przeprowadzić decydujący kontratak przy użyciu opancerzonych wozów bojowych i odbić kilka pozycji na północ od Synkiwki, skutecznie spychając siły rosyjskie z powrotem na północ i do lasu.

Materiał filmowy, nakręcony przez drona zwiadowczego, zaczyna się od ukraińskiego bojowego wozu piechoty BMP-2 przybywającego do wioski na skraju lasu na północ od wioski
Obszar ten był w poprzednich tygodniach kontrolowany przez siły rosyjskie
Na zdjęciach widać, jak pojazd zajmuje pozycję i zaczyna ostrzeliwać z 30-milimetrowego działa rosyjską pozycję znajdującą się około 400 metrów na północ.
Chwilę później rosyjska pozycja zaczyna płonąć w wyniku wtórnych eksplozji.

Rosyjscy analitycy potwierdzili w kolejnych dniach, że siły rosyjskie, które przetrwały na tej pozycji, wycofały się do lasu.
W tym samym czasie dodatkowe siły rosyjskie znajdujące się w zagajniku drzew na wschód od tej pozycji również wycofały się kilometr dalej na północny wschód* w kierunku Wilszany.
Jak być może pamiętasz, siły rosyjskie utrzymują swoją główną bazę w wiosce Liman Pierwszy, położonej w centrum lasu.
Jeżeli chodzi o sam las, siły ukraińskie również kontynuowały szeroko zakrojone ataki dronów, zrzucając pociski na rosyjskie okopy, sprzęt i personel
W szczególności materiał filmowy pokazuje również dużą liczbę operacji nocnych, w których dzięki kamerom noktowizyjnym siły ukraińskie odpierają również siły rosyjskie wewnątrz lasu.

Dzięki temu kontratakowi siły ukraińskie uzyskały niewielką strefę buforową obok północnej części Synkiwki, od granicy lasu do drogi do Wilszany.
Drugi film nagrany przez ukraińskiego bojownika pokazuje krótki spacer przez to, co kiedyś było jednym z rzędów domów na północ od Synkiwki, nie zachowując środków ostrożności podczas spaceru, wskazując w ten sposób, że strefa ta jest teraz w jakiś sposób oddalona od linii zerowej.
Szokujące zdjęcia pokazują wysoki stopień zniszczenia tego, co kiedyś było wiejską ulicą
Każdy dom, drzewo i infrastruktura zostały całkowicie zburzone.

Dla strony ukraińskiej ten przełom oznacza, że Ukraińcy stosują tutaj aktywną obronę i wykorzystują każdą okazję do przeprowadzenia kontrataku, co jasno pokazuje szczególne znaczenie tego obszaru dla obrony miasta Kupiańsk.
Po stronie rosyjskiej utrata pozycji może wskazywać, że rozmieszczone tu siły rosyjskie są poważnie zdegradowane.
Rzecznik ukraińskiej Grupy Sił Chortytsia, kapitan Ilja Jewłasz, stwierdził niedawno, że siły rosyjskie zintensyfikowały ataki wzdłuż linii frontu w kierunku Kupiańska, ale zauważył, że niedobory sprzętu i broni ograniczają zdolność sił rosyjskich do prowadzenia
operacji ofensywnych w tym kierunku.

Ponadto siły rosyjskie mogą obecnie traktować priorytetowo inne kierunki frontu
W tym względzie znany ukraiński analityk wojskowy zauważył kilka tygodni temu, że jednostki 272. pułku strzelców zmotoryzowanych, które do tej pory walczyły w kierunku Kupiańska, zostały przesunięte w kierunku Lyman, potencjalnie wskazując na tymczasowe priorytetowe traktowanie tej linii nad Kupiańskiem.

Ogólnie rzecz biorąc, siły ukraińskie, demonstrując swoją niezachwianą odporność, nadal zaciekle walczą przed linią obronną Synkiva
Z powodzeniem przeprowadziły kontratak, odzyskując kilka pozycji na północ od osady i ustanawiając strefę buforową obok rosyjskich pozycji.
Z drugiej strony siły rosyjskie wydają się być znacznie osłabione

Źródło: Raporty z Ukrainy

Polecane wiadomości

Ta strona korzysta z plików cookie, aby poprawić Twoje wrażenia. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko temu, ale w każdej chwili możesz zrezygnować. Akceptuję Więcej