23 C
Warszawa
15 czerwca, 2024, 15:30
MigranciwPolsce.pl
03 LIP: Nieźle. Ukraińcy ODKRYWAJĄ NAJWIĘKSZĄ SŁABOŚĆ ROSJAN | Wojna w Ukrainie Wyjaśniona

03 LIP: Nieźle. Ukraińcy ODKRYWAJĄ NAJWIĘKSZĄ SŁABOŚĆ ROSJAN |🔴 Wspieraj poprzez zakupy w sklepie: https://uasupporter.com/RZU
🔵 Rozważ wspieranie kanału poprzez dołączenie do grona wspierających: https://www.youtube.com/channel/UC-Q1gV2g_ck4LZG8axhAeVg/join
🔵 Wspieraj poprzez kliknięcie przycisku “Podziękuj” obok łapki w górę i przycisku do udostępniania
🔵Oficjalne tłumaczenie kanału @RFU

Dzień 494

Dziś dużo wiadomości z kierunku Orichowa.

Po tym jak Ukraińcy wyparli Rosjan z ostatniej linii umocnień przed miejscowością Robotyne, postanowili skupić się na flankach.
Głównym celem Ukraińców jest teraz poprawa pozycji taktycznej wokół miejscowości Robotyne przed próbą jej zdobycia.

Jak widać, krok po kroku Ukraińcom udało się już posunąć o prawie 5 km na linii frontu o szerokości 16 km.
Niemniej jednak, z szerszej perspektywy, postęp o 5 km nie daje Ukraińcom strategicznej przewagi – Ukraińcy nadal znajdują się 20 km od Tokmaku i 70 km od Melitopola.
Minął miesiąc od rozpoczęcia aktywnego etapu operacji kontrofensywnej i nie jest to wynik, którego większość ludzi się spodziewała, zwłaszcza po arcy-udanej kontrofensywie charkowskiej.

Ale czy to oznacza, że kontrofensywa się nie powiodła? Nie.
Po pierwsze, operacja kontrofensywy jest wciąż na wczesnym etapie, ponieważ Ukraińcy nadal nie rozmieścili swoich rezerw strategicznych.
Po drugie, ukraińskie dowództwo z wyprzedzeniem ostrzegało wszystkich, że ta kontrofensywa nie będzie przypominać tej z Charkowa i zajmie znacznie więcej czasu.
Charkowska kontrofensywa była tak szybka i udana, ponieważ była przed mobilizacją, więc Rosjanom brakowało wojsk, Ukraińcy niespodziewanie znaleźli słaby punkt, pokonali jedną linię obrony i załamali cały front.

Tym razem sytuacja jest zupełnie odwrotna: Rosjanie mają więcej wojska, przygotowali wiele linii obrony i spodziewali się kontrofensywy na południu.
Dlatego pierwsza linia obrony jest pełna żołnierzy i sprzętu – ukraiński żołnierz niedawno poinformował, że tylko w okolicach Robotyne znajduje się około 60 sztuk ciężkiego sprzętu, który muszą zniszczyć, aby móc się zbliżyć.
Dlatego Ukraińcy stosują zupełnie inne podejście

Niedawno znane rosyjskie źródło opublikowało krótki wywiad z rosyjskim żołnierzem, który opisał dokładnie to, co robią Ukraińcy
Powiedział, że w tej chwili głównym celem Ukraińców nie jest penetracja rosyjskiej obrony, ale wyczerpanie całej zgromadzonej amunicji, sprzętu i rezerw.

Rosyjski żołnierz poinformował, że Ukraińcy bardzo ostrożnie testują zdolność każdego rosyjskiego umocnienia do prowadzenia operacji obronnych
Pierwszą rzeczą, jaką robią Ukraińcy, jest zainicjowanie lekkiego starcia, aby zmusić Rosjan do zużycia amunicji.
Powoli zwiększając intensywność, Rosjanie są zmuszeni do zaangażowania swojej artylerii.
Ponieważ rosyjski system rakietowy nie porusza się z ciężarówką z amunicją, po każdej salwie cały system musi udać się do magazynu w celu przeładowania, co zajmuje dużo czasu.
A gdy wszystkie systemy artyleryjskie w regionie wyprowadzą salwę, Rosjanie tracą zdolność do prowadzenia skoncentrowanych uderzeń artyleryjskich.
Dokładnie wtedy Ukraińcy zaczynają intensyfikować swoje działania i wysyłają dodatkowe 2 lub 3 jednostki szturmowe.

Równolegle Ukraińcy polują na inne rodzaje systemów artyleryjskich
Ukraińscy operatorzy dronów zwiadowczych ściśle współpracują z załogami artyleryjskimi, w tym załogami HIMARS, i identyfikują oraz niszczą do 4 rosyjskich systemów artyleryjskich jednocześnie.
Ze względu na brak wsparcia artyleryjskiego, rosyjskie umocnienia stają się znacznie bardziej wrażliwe, co pozwala kilku ukraińskim oddziałom piechoty zbliżyć się do okopów i ustanowić kontrolę nad pozycjami.

Ogólnie rzecz biorąc, najskuteczniejszym sposobem na osłabienie dobrze przygotowanych rosyjskich fortyfikacji jest stworzenie krótkotrwałego deficytu amunicji i wsparcia artyleryjskiego poprzez zmuszenie Rosjan do rozładowania całego swojego sprzętu.
Pierwsza fala ostrzału jest najpotężniejsza, ponieważ cała broń jest oczywiście załadowana i strzela praktycznie jednocześnie.
Gdy koncentracja ognia maleje, Ukraińcy zyskują okno możliwości.
Pierwsza linia obrony jest najtrudniejsza, ponieważ Rosjanie są przygotowani i mają mnóstwo zapasów.
Gdy Ukraińcy spalą rosyjskie rezerwy, a rosyjskie domyślne zdolności obronne ulegną pogorszeniu, Ukraińcy w końcu będą mogli rozważyć głębokie penetracje linii frontu.

Źródło: Raporty z Ukrainy

Polecane wiadomości

Skip to content