7.9 C
Warszawa
2 marca, 2024, 00:46
MigranciwPolsce.pl
03 LUT: Ukraińcy PRZEPROWADZILI UDANY KONTRATAK.Rosjanie WRACAJĄ DO PUNKTU ZERO | Wojna w Ukrainie
Fundacje i organizacje

03 LUT: Ukraińcy PRZEPROWADZILI UDANY KONTRATAK.Rosjanie WRACAJĄ DO PUNKTU ZERO | Wojna w UkrainieWspieraj poprzez zakupy w sklepie: https://uasupporter.com/RZU
Rozważ wspieranie kanału poprzez dołączenie do grona wspierających: https://www.youtube.com/channel/UC-Q1gV2g_ck4LZG8axhAeVg/join
Wspieraj poprzez kliknięcie przycisku “Podziękuj” obok łapki w górę i przycisku do udostępniania
Oficjalne tłumaczenie kanału @RFU

Dzień 709

Dziś pojawiło się wiele informacji na temat bitwy pod Wuhledarem

Przede wszystkim jednak pojawiło się więcej informacji na temat połączonego uderzenia na Krym
Rosyjskie źródła donoszą, że Ukraińcy oszukali rosyjski system obrony powietrznej, najpierw wystrzeliwując rakiety wabiki
Gdy rosyjska obrona przeciwlotnicza zaczęła je zestrzeliwać i ujawniła ich pozycje, Ukraińcy wystrzelili rakiety antyradarowe HARM.
Rakiety te zostały zaprojektowane do odbierania sygnałów z działających radarów i niszczenia ich, więc Rosjanie musieli albo wyłączyć radary, albo zaryzykować i spróbować przechwycić te rakiety, zanim zniszczą radary.
Dla Ukraińców nie miało znaczenia, co zrobią Rosjanie – obrona powietrzna była zajęta, tworząc doskonałą okazję do wystrzelenia rakiet Storm Shadow.
Rzecznik ukraińskich sił powietrznych oświadczył, że na podstawie informacji od rosyjskich żołnierzy i innych raportów zniszczono co najmniej 3 samoloty i 2 obiekty z personelem, w tym rosyjskiego generała Ołeksandra Tatarenkę.
Ponadto Ukraińcy przeprowadzili jednoczesny atak dronów morskich na rosyjską flotę
W rezultacie 3 drony z powodzeniem uderzyły w rosyjską korwetę rakietową, która natychmiast poszła na dno morza.
Tak masowy i udany połączony atak wywołał ogromne niezadowolenie w rosyjskiej przestrzeni medialnej.
Rosyjscy analitycy skrytykowali nadmiernie chwalone systemy obrony powietrznej S-400, które miały stworzyć żelazną kopułę nad Krymem, oraz ciągłe niepowodzenia w ochronie radarów i obiektów wojskowych.

Kolejnym powodem do niepokoju dla rosyjskich analityków stała się katastrofalna rosyjska operacja ofensywna w pobliżu Wuhledar.
Wuhledar stał się sławny dawno temu, ponieważ wiele rosyjskich brygad zostało tu całkowicie unicestwionych, osiągając zerowe zyski terytorialne
W najnowszej operacji ofensywnej siły rosyjskie próbowały wdrożyć nowy plan i ominąć Wuhledar od północy
Aby osiągnąć ten cel, głównym celem stała się Nowomychajliwka.

Operacja rozpoczęła się od rozminowywania pól i atakowania ukraińskich umocnień wokół osady.
Początkowo siłom rosyjskim udało się osiągnąć pewien sukces na południowej flance, a głównym powodem tak dużego skoku był brak punktów umocnionych.
Jak widać, przez osady przepływa niewielka rzeka, tworząc kilka linii bagien między polami.
Ukraińcy mieli szereg małych jednostek obronnych w liniach drzew, jednak główny pas obrony znajdował się tuż przed wioską – a dokładniej 2 gospodarstwa, cmentarz i główne skrzyżowania dróg.

Wykorzystując 3 kontrolowane przez siebie osady, siły rosyjskie przeprowadzały jeden zmechanizowany atak za drugim ze wszystkich stron, zmuszając Ukraińców do wycofania się do głównego pasa obrony.
Rosyjskie źródła donoszą, że bitwa o Nowomychajliwkę rozpoczęła się, gdy Rosjanie dotarli na jej obrzeża.
Ponieważ siły rosyjskie na północnej flance były znacznie opóźnione, jedynym sposobem na załamanie ukraińskiej obrony było przeniknięcie do osady od południa i odcięcie zaopatrzenia
Nagrania geolokalizacyjne pokazały, że Rosjanom udało się przejąć kontrolę nad kilkoma umocnieniami i zdobyć przyczółek, po czym zaczęli przygotowywać się do szturmu na osadę.

Pomimo niszczycielskiego ostrzału i użycia ciężkich systemów termobarycznych, Rosjanom nie udało się osłabić ukraińskiej obrony, a siły rosyjskie na obrzeżach były powoli niszczone.
Gdy garnizon został zlikwidowany, ukraińscy żołnierze z 79 Brygady Powietrznodesantowej przeprowadzili potężną drugą falę kontrataków i odepchnęli linię frontu o ponad 2 kilometry, zmuszając Rosjan do rozpoczęcia całej operacji od zera.

Jedyne pozycje, jakie Rosjanie zdołali utrzymać, znajdowały się na południe od bagien
Siły rosyjskie postanowiły wykorzystać naturalną przeszkodę w postaci bagien jako tarczę przed możliwymi ukraińskimi atakami z flanki i rozwinąć się na zachód.
Rosjanie utworzyli potężną jednostkę szturmową składającą się z 4 czołgów, 10 opancerzonych wozów bojowych i około 150 żołnierzy i rozpoczęli atak.
Niestety dla Rosjan, Ukraińcy zaatakowali kolumnę za pomocą dronów.

Geolokalizowany materiał filmowy pokazuje, że siły rosyjskie poniosły straty w ciężkich pojazdach opancerzonych o wartości około kompanii podczas szturmów w tym obszarze.
Ukraiński Sztab Generalny poinformował, że tylko w tym ataku siły rosyjskie straciły 2 czołgi i 7 opancerzonych wozów bojowych.

Katastrofalne operacje na południu doprowadziły do ostrej krytyki rosyjskiego dowództwa wojskowego za nieuwzględnienie czynnika dronów podczas planowania ataków taktycznych

Źródło: Raporty z Ukrainy

Polecane wiadomości

Ta strona korzysta z plików cookie, aby poprawić Twoje wrażenia. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko temu, ale w każdej chwili możesz zrezygnować. Akceptuję Więcej