25.4 C
Warszawa
15 czerwca, 2024, 16:55
MigranciwPolsce.pl
04 CZE: Martwi w 30 Minut. Rosyjska Operacja Poszła FATALNIE | Wojna w Ukrainie Wyjaśniona

04 CZE: Martwi w 30 Minut. Rosyjska Operacja Poszła FATALNIE |Wspieraj poprzez zakupy w sklepie: https://uasupporter.com/RZU
Raporty Strategiczne na Wyłączność na Patreon: https://www.patreon.com/RFUPolski/membership
Raporty Strategiczne na Wyłączność na YouTube: https://www.youtube.com/channel/UC-Q1gV2g_ck4LZG8axhAeVg/join
Niocenzurowane materiały na Telegramie: https://t.me/RFUPolski
Twitter/X: https://twitter.com/RFUPolski
Oficjalne tłumaczenie kanału @RFU@RFU

Dzień 831.

Dziś pojawiło się wiele aktualizacji z kierunku Bachmut

Najciekawsze informacje pochodzą z południowej flanki Chasiw Jaru
Tutaj Rosjanie zintensyfikowali ataki, wzmocnili swoje grupy uderzeniowe i próbowali przeprowadzić operację ofensywną przez kanał w nadziei na odcięcie sił ukraińskich w dzielnicy Kanałowej.

Po tym, jak siły rosyjskie skonsolidowały kontrolę nad dużym lasem na wschód od kanału, rosyjscy dowódcy zaczęli opracowywać nowy plan.
Las zapewniał osłonę przed wykryciem przez drony i dalszymi atakami dronów FPV lub artylerii, więc Rosjanie wykorzystali go do zgromadzenia dużych sił dla dwóch nowych kierunków natarcia.
Las zapewnia przyzwoitą bazę wypadową dla nowego kierunku natarcia na południe od dzielnicy Kanałowej i dla natarcia w kierunku dzielnicy Nowy na zachód od kanału.

Rosyjski plan zakładał przekroczenie kanału, ponieważ ten konkretny jego odcinek przebiega pod ziemią, zapewniając Rosjanom stabilny grunt do jego przekroczenia.
Następnie celem Rosjan było ustanowienie pozycji w innym lesie na zachód od rur kanału; aby to zrobić, musieliby ustanowić kolejny przyczółek.
Powodem, dla którego Rosjanie chcą ustanowić tutaj przyczółek, jest to, że pozwoli im to potajemnie zgromadzić jeszcze więcej sił.

Takie miejsce postojowe umożliwiłoby bezpośrednie ataki na dzielnicę mieszkalną Nowy na północ od lasu.
Ukraińska obrona nie jest tu tak silna jak w blokowiskach, ponieważ dzielnica ta składa się tylko z małych domów mieszkalnych, które nie dają Ukraińcom silnych pozycji strzeleckich.
W przeciwieństwie do wzmocnionych blokowisk, domy te są również łatwiejsze do zniszczenia przez artylerię, co wyjaśnia, dlaczego Rosjanie potraktowaliby priorytetowo ataki na dzielnicę Nowy nad dzielnicą Kanałową.

Gdyby Rosjanom udało się zająć dzielnicę Nowy w kolejnych szturmach, skutecznie odcięliby główną drogę zaopatrzenia dla sił w dzielnicy Kanałową, zmuszając Ukraińców do wycofania się z tego obszaru.
Zdobywając Nowy, Rosjanie pokonaliby główną ukraińską obronę Chasiw Jaru w rejonie Kanału, co mogłoby zaryzykować wycofanie się na zachodnią stronę przeszkody wodnej.

Pomimo ustanowienia miejsca postoju, Rosjanie napotkali szereg poważnych problemów

Plac postojowy w lesie jest odizolowany od dróg, więc Rosjanie mogą rozmieszczać tylko oddziały piechoty do przeprowadzania ataków pieszo.
Co więcej, piechota musi przejść pieszo całą drogę do lasu.
Taki proces jest czasochłonny i opóźnia rosyjską reakcję, dając więcej czasu ukraińskim obrońcom.

Co więcej, przejście naziemne znajduje się na otwartej przestrzeni między dwoma lasami po obu stronach, co umożliwiłoby Ukraińcom zniszczenie wszelkich oddziałów przekraczających kanał.
Dzięki ciągłej obserwacji ruchu wojsk i sprzętu nad kanałem z dronów, który nie został jeszcze zniszczony, Ukraińcy mogą rozmieścić i przygotować oddziały w dzielnicy Nowy na rosyjski atak zmierzający w ich kierunku.
Ponieważ rosyjska piechota była zmuszona do przemieszczania się wąską doliną rzeki na otwartym terenie w drodze do wykonywania misji bojowych, często stawała się celem ataków dronów FPV.

Co więcej, walka w zachodnim lesie byłaby kłopotliwa dla Rosjan, ponieważ ich pojazdy nie byłyby w stanie się tam poruszać.
Jeżeli spojrzymy na mapę 3D, zobaczymy, że obszar ten jest nie tylko gęsto porośnięty drzewami, ale także ma bardzo trudny, nierówny teren, umożliwiający poruszanie się tylko pieszo.
Takie ustawienie odizolowałoby rosyjską piechotę po drugiej stronie bez znaczącej siły ognia
Poza tym, rosyjskim samolotom byłoby coraz trudniej określić położenie swoich oddziałów i Ukraińców w gęstym lesie.
Każde uderzenie bombami szybującymi wiąże się zatem ze znacznym ryzykiem bratobójczego ognia, co sprawia, że wspierające naloty są bardzo mało prawdopodobne.

Niemniej jednak, pomimo wszystkich powodów, dla których atak przez kanał był niewskazany, Rosjanie zdecydowali się kontynuować tę operację ofensywną.
Ukraińscy żołnierze poinformowali, że Rosjanie wysłali grupy piechoty przez kanał i zauważyli, że nie przetrwały one długo.

Podczas szturmu Rosjanom udało się przekroczyć kanał, wejść do lasu i zająć pozycje w pobliżu obrzeży dzielnicy Nowy.

Niestety dla Rosjan, ukraińscy operatorzy dronów zwiadowczych szybko zidentyfikowali rosyjskie osie natarcia, umożliwiając ukraińskim siłom lądowym zorganizowanie kontrataków.
Ukraińcy wykorzystali swoje ukryte pozycje w lesie, aby zasadzić się na atakujących i odciąć ich od wsparcia z tyłu.

Źródło: Raporty z Ukrainy

Polecane wiadomości

Skip to content