21.1 C
Warszawa
22 lipca, 2024, 10:29
MigranciwPolsce.pl
07 CZE: KRYZYS OFENSYWY!!! UKRAIŃSKI 20km STRATEGICZNY PRZYCZÓŁEK STRACONY | Wojna w Ukrainie Wyjaśn

07 CZE: KRYZYS OFENSYWY!!! UKRAIŃSKI 20km STRATEGICZNY PRZYCZÓŁEK STRACONY

🔴 Wspieraj poprzez zakupy w sklepie: https://uasupporter.com/RZU
🔵 Rozważ wspieranie kanału poprzez dołączenie do grona wspierających: https://www.youtube.com/channel/UC-Q1gV2g_ck4LZG8axhAeVg/join
🔵 Wspieraj poprzez kliknięcie przycisku “Podziękuj” obok łapki w górę i przycisku do udostępniania
🔵Oficjalne tłumaczenie kanału @RFU

Dzień 468

Największe wiadomości napływają dziś z regionu Chersonia
Tutaj, z powodu częściowego zniszczenia hydroelektrowni Kachowka, woda zmiotła dziesiątki osad i wysp, doprowadzając do katastrofy ekologicznej i humanitarnej
W tym filmie opowiem, w jaki sposób tama została zniszczona, jak wpływa to na elektrownię jądrową i jak wpływa to na ukraińską kontrofensywę

Przede wszystkim musimy zrozumieć skalę zniszczeń
Obszary, które najbardziej ucierpiały, znajdują się w bezpośrednim sąsiedztwie tamy
W Nowej Kachowce poziom wody wzrósł o 5 metrów i całkowicie zalał miasto
Niektóre filmy pokazują, że prąd unosił całe domy w dół strumienia.
Ściany innych budynków często waliły się pod naporem wody, co skutkowało całkowitym zawalaniem się domów.
Wyspy przed miastem prawie całkowicie zniknęły.

Jeśli chodzi o inne osady w dole strumienia, poziom zniszczeń okazał się jeszcze wyższy
Ze względu na swoje położenie, osady po wschodniej stronie rzeki zostały uderzone przez falę.
Do południa pod wodą znalazło się 13 osad, a szacuje się, że w sumie pod wodą znajdzie się do 40 osad, ponieważ dziura w tamie stopniowo się powiększa, przelewając coraz więcej wody w dół strumienia.

Oprócz osad, zalane zostały również setki cmentarzy, pól uprawnych, a także miejsca pochówku zarażonego bydła, co oznacza, że istnieje niezwykle wysokie ryzyko skażenia wody śmiertelnymi chorobami zakaźnymi.
Ponadto powódź uszkodziła rafinerię ropy naftowej w Kozatske, a niektóre źródła donoszą, że do rzeki wyciekły setki ton ropy.

Jedyna dobra wiadomość pochodzi z elektrowni jądrowej
Inżynierowie zabezpieczyli elektrownię jądrową przed takimi wypadkami
Elektrownia ma dwa oddzielne baseny wodne działające w obiegu zamkniętym.
Elektrownia pobiera wodę ze zbiornika tylko wtedy, gdy poziom wody w basenach nieznacznie spada z powodu parowania.
Tak więc, nawet jeśli tama w dole strumienia całkowicie zniknie, woda może być nadal pompowana rurami.
Uzupełnianie wody jest bardzo rzadkim wydarzeniem, a biorąc pod uwagę, że obecnie elektrownia pracuje tylko na 33% mocy i wykorzystuje tylko 2 z 6 bloków, wody nie zabraknie.

Początkowo rosyjskie media państwowe donosiły, że Ukraińcy intensywnie ostrzelali tamę i uszkodzili wrota przeciwpowodziowe, co spowodowało niekontrolowane uwolnienie wody
Ukraińscy analitycy odpowiedzieli na te twierdzenia, wskazując, że Ukraińcy nie mogli nawet zniszczyć mostu Antoniwskiego za pomocą HIMARSów, ostrzeliwując go przez 2 miesiące.
Tama jest niezwykle potężną konstrukcją, którą można uszkodzić jedynie poprzez podłożenie ton materiałów wybuchowych.

Rosyjskie Ministerstwo Obrony twierdzi, że dokładnie to zrobili Ukraińcy
Minister obrony Shoigu poinformował, że siły rosyjskie całkowicie zatrzymały ukraińską kontrofensywę w regionie Zaporoża, Ukraińcy postanowili zrekompensować straty, przesuwając wszystkich z regionu Chersonia, a ponieważ Ukraińcy obawiali się, że Rosjanie wykorzystają pustą linię frontu i ponownie zdobędą Chersoń, Ukraińcy wysadzili tamę.

Strona ukraińska odpowiedziała, wskazując, że dziura w tamie znajduje się pośrodku, a ponieważ Rosjanie zniszczyli most po stronie ukraińskiej, tylko Rosjanie mieli dostęp do środkowej części tamy i tylko Rosjanie mogli transportować tony materiałów wybuchowych.

Ukraińscy urzędnicy twierdzili, że Rosjanie zdecydowali się wysadzić tamę, ponieważ Ukraińcy stopniowo ustanowili kontrolę nad wszystkimi wyspami i byli gotowi otworzyć drugi południowy front i przeprowadzić operację amfibijną
W obawie, że nie będą w stanie poradzić sobie z ukraińską ofensywą w Zaporożu i Chersoniu jednocześnie, Rosjanie wysadzili tamę i zniszczyli wszystkie ukraińskie pozycje na wyspach.

Co ciekawe, niektóre ukraińskie media zwróciły uwagę, że ci sami urzędnicy okupacyjni, którzy początkowo obwiniali Ukrainę, udawali, że nie było żadnych eksplozji
Wiadomości o eksplozji zaczęły pojawiać się o 2 nad ranem
O 3 nad ranem okupacyjny burmistrz Nowej Kahowki poinformował, że wiadomość o eksplozji jest fałszywa i że jest w mieście i potwierdza, że noc była spokojna. (ciekawe czemu nie spał)
50 minut później powiedział, że Ukraińcy ostrzeliwali tamę przez całą noc i uszkodzili wrota przeciwpowodziowe.

Analitycy doszli do wniosku, że Rosjanie próbowali wysadzić stosunkowo małą dziurę w tamie, aby tylko zalać Ukraińców na wyspach.
Blisko 4 nad ranem zrozumieli, że zawalili sprawę, ponieważ siła wody stopniowo potęgowała zniszczenia, a górna część tamy zaczęła się rozpadać.

W rezultacie ukraińska kontrofensywa z kierunku Chersonia została tymczasowo odwołana.

Źródło: Raporty z Ukrainy

Polecane wiadomości

Skip to content