25.4 C
Warszawa
15 czerwca, 2024, 15:57
MigranciwPolsce.pl
07 CZE: WYZWOLENIE W DRODZE. Ukraińcy Posuwają Się w Wowczańsku! | Wojna w Ukrainie Wyjaśniona

07 CZE: WYZWOLENIE W DRODZE. Ukraińcy Posuwają Się w Wowczańsku! |Wspieraj poprzez zakupy w sklepie: https://uasupporter.com/RZU
Raporty Strategiczne na Wyłączność na Patreon: https://www.patreon.com/RFUPolski/membership
Raporty Strategiczne na Wyłączność na YouTube: https://www.youtube.com/channel/UC-Q1gV2g_ck4LZG8axhAeVg/join
NIEOCENZUROWANE MATERIAŁY na Telegramie: https://t.me/RFUPolski
Wsparcie za pomocą przycisku darowizny pod filmem (obok „Udostępnij”)
Twitter/X: https://twitter.com/RFUPolski

Dzień 834.

Dziś pojawiło się wiele aktualizacji z kierunku Charkowa

Sytuacja w Wowczańsku pozostaje bardzo niestabilna, ponieważ Siły Zbrojne Ukrainy rozpoczęły znaczące kontrataki na różnych kierunkach w mieście.
Ostatnie wydarzenia wskazują na znaczne zyski sił ukraińskich, którym udało się odzyskać kilka kluczowych obszarów w mieście.

Siły Zbrojne Ukrainy z powodzeniem kontratakowały w Wowczańsku, odzyskując kilka bloków i wypychając siły rosyjskie z części centrum miasta.
Według znanego niemieckiego analityka wojskowego, w połowie maja siły rosyjskie zajęły północną część Wowczańska i rozszerzyły się na kilka centralnych bloków.
Jednak ostatnie ukraińskie postępy zmniejszyły rosyjską kontrolę do około jednej czwartej miasta, z prawie połowy zaledwie kilka dni temu.
Co ciekawe, odzyskane obszary znajdują się głównie w 3 obszarach, tj. na zachód od Cytadeli, nieco dalej na południe w pobliżu fabryki kruszywa oraz w najbardziej wysuniętym na wschód obszarze miasta, gdzie Ukraińcy silnie naciskają na północ.
Ta zmiana kontroli podkreśla skuteczność ukraińskiej kontrofensywy

W szczególności ostatnie doniesienia podkreślają znaczenie ukraińskiego sukcesu w utrzymaniu pozycji w „cytadeli”.
Obszar ten charakteryzuje się wysokimi, dobrze ufortyfikowanymi budynkami, które są wykorzystywane przez siły ukraińskie do zdziesiątkowania każdego rosyjskiego ataku na ten obszar.
Geolokalizowane materiały filmowe potwierdzają doniesienia o znaczących postępach sił ukraińskich i odzyskaniu różnych krytycznych obszarów, które wcześniej znajdowały się pod kontrolą Rosjan.

Pierwszy film pokazuje, jak drony zwiadowcze utrzymują ścisły nadzór nad ulicami Wowczańska.
Dron wykrywa grupę piechoty próbującą ukryć się w garażu.
Po pierwszym uderzeniu drona FPV, część żołnierzy zdołała uciec i schronić się w drugim garażu, oddalonym zaledwie o dwadzieścia metrów od pierwszego.
Niestety dla Rosjan, cała scena została uchwycona przez drona zwiadowczego, który wyznacza cel dla drugiego drona FPV, który uderza w garaż, eliminując rosyjskich żołnierzy, którzy próbowali się tam schronić.
Drugie nagranie pokazuje budynek na zachód od fabryki kruszyw, zajęty jako schronienie przez rosyjską grupę piechoty.
Zespoły zwiadowcze oznaczają cel dla ukraińskiej artylerii, która przeprowadza niszczycielski ostrzał budynku, burząc go.
Zdjęcia sugerują, że ukraiński sprzęt artyleryjski jest nadal w pełni sprawny, a rosyjskie wysiłki kontr-bateryjne okazują się nieskuteczne.
Jeżeli chcesz uzyskać dostęp do oryginalnego, nieocenzurowanego materiału bojowego, możesz go znaleźć na naszym kanale telegramu, korzystając z linku w opisie.

Ze swojej strony siły rosyjskie polegały głównie na atakach z powietrza za pomocą bomb szybujących, chociaż na razie siłom ukraińskim udało się utrzymać pozycje i wykorzystać je do rozpoczęcia kontrataków.
Niedawno pojawiły się liczne filmy z panoramicznymi widokami miasta Wowczańsk z dronów, pokazujące, jak Rosjanie próbują je całkowicie zrównać z ziemią.

Znany rosyjski bloger wojskowy nakreślił trzy główne przyczyny zahamowania rosyjskiej operacji ofensywnej w północnym regionie Charkowa
Po pierwsze, siłom rosyjskim trudno było skutecznie odizolować pole bitwy, nie udaje im się zakłócić ukraińskich wysiłków logistycznych
Pomimo rosyjskiego ciężkiego ostrzału i zniszczenia wielu mostów za pomocą bomb szybujących, ukraińscy inżynierowie nieustannie naprawiali i ustanawiali przeprawy pontonowe, zapewniając stałe zaopatrzenie sił ukraińskich na północ od rzeki Wowcza.
Po drugie, ukraińskie drony FPV znacznie utrudniły rosyjskiej piechocie postępy w mieście.
Ponadto znaczna obecność ukraińskich snajperów i sił specjalnych, w szczególności jednostki KRAKEN, dodatkowo utrudniła rosyjskie wysiłki.
Po trzecie, rosyjskie kontrbaterie w większości nie zdołały ograniczyć ukraińskiego ostrzału artyleryjskiego, pozwalając siłom ukraińskim na utrzymanie solidnych zdolności ofensywnych.

Niedawno amerykańska administracja zezwoliła Ukrainie na użycie dostarczonej przez USA broni, w tym rakiet HIMARS, przeciwko siłom rosyjskim na rosyjskiej ziemi w kierunku Charkowa.

Źródło: Raporty z Ukrainy

Polecane wiadomości

Skip to content