18.4 C
Warszawa
27 maja, 2024, 11:18
MigranciwPolsce.pl
07 MAJ: Ukraińcy NISZCZĄ 314 CZOŁGÓW i BWP W OSTATNIEJ BITWIE O NOWOMICHAILIWKĘ  Wojna w Ukrainie

07 MAJ: Ukraińcy NISZCZĄ 314 CZOŁGÓW i BWP W OSTATNIEJ BITWIE O NOWOMICHAILIWKĘ Wojna w UkrainiePatreon https://www.patreon.com/RFUPolski/membership
Grono wspierających na YouTube: https://www.youtube.com/channel/UC-Q1gV2g_ck4LZG8axhAeVg/join
Filmy również na Telegramie: https://t.me/RFUPolski
Twitter/X: https://twitter.com/RFUPolski
Oficjalne tłumaczenie kanału @RFU

Dzień 803.

Dziś pojawiło się wiele aktualizacji z kierunku Kurakhove

Tutaj siły ukraińskie postanowiły wycofać się z Nowomajkałiwki po miesiącach zaciekłego oporu z powodu intensywnej rosyjskiej presji na osadę
Bitwa o tę osadę trwa od końca jesieni i stała się ona miejscem jednego z największych cmentarzysk sprzętu wroga w tej wojnie.

Nowomichailiwka, mała wioska z zaledwie 1500 mieszkańcami przed konfliktem, stała się jednym z najwyższych priorytetów Rosjan na całej linii frontu, ponieważ stała się bezpośrednim krokiem na drodze do Kostiantyniwki, kluczowego węzła logistycznego zlokalizowanego na drodze P0532, z której Wuhledar jest logistycznie zaopatrywany
Z kolei Wuhledar, jedna z ukraińskich twierdz wciąż odpierających rosyjskie ataki, znajduje się na styku linii frontu północ-południe i wschód-zachód, a ponadto jest najbliżej Mariupola i jego strefy wpływów, oddalonej o około 80 kilometrów, a zatem tuż przy granicy zasięgu systemów HIMARS.
Tak więc dla Rosjan przesunięcie linii frontu nawet o kilka kilometrów za Wuhledar jest dużym priorytetem

Nowomichailiwka jest broniona między innymi przez 79 Brygadę Desantowo-Szturmową, jedną z najlepiej przygotowanych i wyposażonych elitarnych jednostek ukraińskiej armii.
Według doniesień, ich bardzo częste korzystanie z zachodniego sprzętu, takiego jak pociski Javelin, pomogło w zniszczeniu wielu czołgów i transporterów piechoty w okolicy.
W ostatnich oświadczeniach ich dowódca, pułkownik Jewgienij Szamatałyuk, szczegółowo opisał, w jaki sposób jego jednostki zmierzyły się z rosyjskimi siłami złożonymi z co najmniej ośmiu pułków i dwóch brygad w rejonie Nowomichailiwki.
To około 30 000 żołnierzy na tym niewielkim odcinku linii frontu, co oznacza przewagę atakujących w stosunku siedem do jednego.

Niedawno 79. Brygada Desantowo-Szturmowa poinformowała, że Rosja straciła 314 sztuk sprzętu w ciągu sześciu miesięcy walk w okolicach Nowomichailiwki i opublikowała szczegółowy film dokumentujący to twierdzenie
Uderzający materiał filmowy łączy obrazy ataków i geolokalizowane szczątki z ostatnich sześciu miesięcy
Nagranie i dodatkowe opublikowane materiały pozwalają nam przeanalizować atak na wioskę w tym okresie

Po pierwsze, ukraińscy obrońcy stanęli w obliczu ataku z wielu kierunków, od frontu oraz z północnej i południowej flanki.
Jednak w pierwszych tygodniach atak został w dużej mierze zatrzymany, zwłaszcza na kierunku północnym i frontalnym, ze względu na fakt, że liczne ataki musiały przekroczyć wiele gęsto zaminowanych obszarów i otwartych pól.
Ukraińcy odparli te ataki dzięki doskonałym zdolnościom rozpoznawczym, które pozwoliły na przygotowanie z dużym wyprzedzeniem przytłaczającego ognia PPK, artylerii i dronów.

Po drugie, w obliczu solidnego oporu Ukraińców, siły rosyjskie znalazły sposób na posuwanie się naprzód, stosując zmasowane bombardowania i ponosząc nieproporcjonalne straty, zarówno w nieudanych atakach zmechanizowanych, jak i w falach piechoty.

Według różnych doniesień, ze względu na niezwykle wysoki wskaźnik strat, Rosjanie musieli rozmieścić dodatkowe rezerwy operacyjne
Ostatecznie jednak kolejne fale osiągnęły stopniowe postępy, które pozwoliły kilka tygodni później przekroczyć obrzeża wioski i do niej wkroczyć.

Jednak masowe bombardowania artyleryjskie i bombami FAB całkowicie zniszczyły budynki i fortyfikacje wewnątrz osady, czyniąc obronę miasta nie do utrzymania, biorąc pod uwagę niemożność utrzymania pozycji obronnych w samych ruinach i kraterach po pociskach.
Z tego powodu ukraińscy obrońcy nie mieli innego wyjścia, jak tylko stopniowo wycofywać się z osady.

Nawiasem mówiąc, niektóre raporty analityków wskazywały, że masowe bombardowania FAB nie tylko utorowały drogę, podważając ukraińskie fortyfikacje, ale także pomogły oczyścić gęsto zaminowane obszary na obrzeżach wioski.

Po potwierdzeniu wycofania się z Nowomichailiwki, sytuacja Ukraińców pozostaje skomplikowana, ponieważ Rosjanie nadal wywierają silną presję na drogę do Kostiantynivki
Droga ta jest teraz bardziej dostępna dla Rosjan, biorąc pod uwagę różne linie leśne i obszary mieszkalne łączące te miejscowości, które pozwalają na operacje piechoty w szybszym tempie niż przez otwarte obszary polowe
Oprócz bezpośredniej osi do Kostiantyniwki, siły rosyjskie rozszerzają się na południe, aby zbliżyć się do drogi i potencjalnie ustanowić nad nią kontrolę ogniową.
Taki rozwój sytuacji stanowi poważne wyzwanie dla ukraińskich obrońców, którzy będą zmuszeni do rozproszenia swojego personelu i zasobów materialnych na większym obszarze.

79 Brygada Szturmowa nie zaprzestała jednak ataków na siły rosyjskie w rejonie Nowomichailiwki.

Źródło: Raporty z Ukrainy

Polecane wiadomości

Skip to content