26 C
Warszawa
27 maja, 2024, 11:53
MigranciwPolsce.pl
09 MAJ: Ukraińcy WYSŁALI LATAJĄCE KARABINY MASZYNOWE DO SZTURMU NA ROSJAN | Wojna w Ukrainie Wyjaśni

09 MAJ: Ukraińcy WYSŁALI LATAJĄCE KARABINY MASZYNOWE DO SZTURMU NA ROSJAN | Wojna w Ukrainie WyjaśniPatreon https://www.patreon.com/RFUPolski/membership
Grono wspierających na YouTube: https://www.youtube.com/channel/UC-Q1gV2g_ck4LZG8axhAeVg/join
Filmy również na Telegramie: https://t.me/RFUPolski
Twitter/X: https://twitter.com/RFUPolski
Oficjalne tłumaczenie kanału @RFU

Dzień 805.

Dziś pojawiło się wiele informacji z kierunku Awdijiwki

W tym miejscu Rosjanie zapłacili wysoką cenę za próby przedarcia się przez pola przed miejscowością Umańskie.

Po przełamaniu ukraińskiej obrony na północy i przejęciu kontroli nad osadą Oczeretyne, Rosjanie powoli przekierowują swoje działania ofensywne w kierunku swoich celów na północy.
Ta zmiana kierunku zdezorientowała wielu analityków, ponieważ Rosjanie początkowo koncentrowali się na ukraińskiej obronie na zachodzie.
Ostatecznym rosyjskim celem na zachodzie jest przejęcie kontroli nad Pokrowskiem, który służy jako główne ukraińskie dowództwo na tym kierunku.
Jeżeli jednak spojrzymy na rozwój sytuacji na polach przed Umańskie, możemy lepiej zrozumieć, w jaki sposób Rosjanie zostali zmuszeni do zdepriorytetyzowania swojego ambitnego celu, jakim było zajęcie Pokrowska.

Jak być może pamiętacie, Rosjanie przeprowadzili dużą falę ataków na polach między Umańskie i Tonenke
Ostatecznie ataki te zakończyły się niepowodzeniem z wielu powodów
Po pierwsze, jeżeli spojrzymy na geografię regionu, zobaczymy, że rosyjskie ataki przez te pola są połączone przez rzeki na północy i południu.
Dodatkowo, odnoga rzeki rozciągająca się przez pola jeszcze bardziej zagęszcza ten lejek.
Zmusza to każdy rosyjski atak do podążania przewidywalną ścieżką, co czyni ich znacznie łatwiejszymi do opanowania dla ukraińskich obrońców, ponieważ mogą oni otworzyć na nich ogień z wielu kierunków.

Po drugie, kierunek ten był broniony przez ukraińską 25. brygadę powietrznodesantową i 53. brygadę zmechanizowaną.
Obie składają się z doświadczonych i dobrze wyposażonych żołnierzy, którzy są w stanie odeprzeć rosyjskie ataki.
Ukraiński bloger wojskowy stwierdził, że ukraińscy obrońcy ustanowili dobrze przygotowane pozycje, wykorzystując ukształtowanie terenu, aby wciągnąć rosyjskie grupy szturmowe w strefy zabijania, a następnie wykończyć je minami przeciwpancernymi, PPK, artylerią i
dronami FPV.
Ukraiński bloger stwierdził również, że rosyjskim grupom szturmowym brakowało taktyki w ich próbach przełamania, będąc nieprzygotowanymi do dynamicznego stawienia czoła ukraińskiej obronie.

Po tych nieudanych falach szturmowych, ukraińscy blogerzy wojskowi udostępnili zdjęcia satelitarne pokazujące ogromne straty rosyjskie na polach przed Tonenke.
Wojskowi blogerzy twierdzą, że pola przed Tonenke zamieniły się w cmentarzysko rosyjskich pojazdów opancerzonych.
Zdjęcia pokazują wyłączone z użytku i zniszczone wraki 77 rosyjskich pojazdów opancerzonych, do zaledwie 5 pojazdów ukraińskich.
Wojskowi blogerzy stwierdzili również, że zdjęcia satelitarne pokazują tylko najbardziej intensywne i skoncentrowane starcia między jednostkami rosyjskimi i ukraińskimi.
Siły rosyjskie przeprowadziły również liczne ataki z mniejszymi grupami szturmowymi składającymi się z jednego lub dwóch pojazdów opancerzonych naraz.
Dodając te rosyjskie straty w całość, można stwierdzić, że Rosjanie stracili łącznie 100 czołgów i pojazdach opancerzonych.

Po tych nieudanych początkowych atakach rosyjski oficer stwierdził, że siły rosyjskie będą w stanie przeciążyć ukraińską obronę, jeżeli tylko wyślą kolejne fale ataków pancernych.
Jak się okazało, rosyjscy dowódcy poszli za jego radą i natychmiast rozpoczęli trwającą miesiąc operację przekraczania pól.
Ukraiński żołnierz działający na tym obszarze stwierdził, że podczas tej operacji Rosjanie prowadzili ciągłe przygotowania artyleryjskie na ukraińskie pozycje za pomocą artylerii, wielu systemów wyrzutni rakietowych oraz nalotów bombami szybującymi “fab” i amunicją kierowaną “kab”.

W odpowiedzi ukraińscy operatorzy dronów osłabili rosyjskie możliwości wsparcia bliskiego ognia, celując w rosyjskie stanowisko moździerzowe za pomocą dronów FPV.
Siły rosyjskie próbowały ukryć te stanowiska w osadzie Tonenke.
Mimo to były one stale zauważane, ponieważ intensywność walk w tym miejscu sprawiła, że osada legła w gruzach, pozostawiając niewielką osłonę dla rosyjskich moździerzy lub piechoty.

W ciągu następnych dwóch tygodni Rosjanie kontynuowali zmechanizowane ataki przez pola.
Siły ukraińskie opublikowały wiele materiałów filmowych pokazujących, jak odpierały lub niszczyły rosyjskie ataki za pomocą kierowanych pocisków przeciwpancernych i dronów kamikadze FPV.
W miarę trwania miesięcznej bitwy i rosnących strat rosyjskich sił pancernych, siły rosyjskie zaczęły zmniejszać wsparcie pancerne dla piechoty walczącej na polach.
Ukraińscy żołnierze w okolicy stwierdzili, że Rosjanie zaczęli używać czołgów oszczędniej i z coraz większych odległości jako platforma ognia pośredniego

Źródło: Raporty z Ukrainy

Polecane wiadomości

Skip to content