6.9 C
Warszawa
2 marca, 2024, 01:25
MigranciwPolsce.pl
10 LUT: Ukraiński Głównodowodzący Zdymisjonowany. Awdijiwka Niemal Okrążona. | Wojna w Ukrainie
Fundacje i organizacje

10 LUT: Ukraiński Głównodowodzący Zdymisjonowany. Awdijiwka Niemal Okrążona. | Wojna w UkrainieWspieraj poprzez zakupy w sklepie: https://uasupporter.com/RZU
Rozważ wspieranie kanału poprzez dołączenie do grona wspierających: https://www.youtube.com/channel/UC-Q1gV2g_ck4LZG8axhAeVg/join
Wspieraj poprzez kliknięcie przycisku “Podziękuj” obok łapki w górę i przycisku do udostępniania
Oficjalne tłumaczenie kanału @RFU

Dzień 716

Dziś pojawiło się wiele aktualizacji

Po pierwsze, ukraińskie dowództwo wojskowe przeszło ostatnio znaczące zmiany
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski zastąpił generała Walerija Załużnego dowódcą ukraińskich sił lądowych generałem Ołeksandrem Syrskim na stanowisku głównodowodzącego sił zbrojnych Ukrainy, w ramach szerszych zmian w dowództwie wojskowym

Generał Załużny, często nazywany “żelaznym generałem”, był powszechnie szanowany i cieszył się wysokim poparciem społecznym.
Pod jego dowództwem siły ukraińskie były w stanie odeprzeć początkowy atak Rosji na Kijów i odzyskać znaczne terytoria w 2022 roku.
Jednak dynamika na polu bitwy zmieniła się, a kontrofensywa w zeszłym roku nie osiągnęła swoich celów przeciwko silnie ufortyfikowanym pozycjom rosyjskim.
To, wraz z publicznymi sporami Załużnego z Zełenskim na temat strategii wojskowych i prowadzenia wojny, w tym zarządzania mobilizacjami wojsk i przepisami dotyczącymi poboru, doprowadziło do jego dymisji.

Generał Ołeksandr Syrskij został mianowany nowym zwierzchnikiem sił zbrojnych
Jego awans jest postrzegany jako uznanie jego kluczowej roli w obronie Kijowa na wczesnych etapach konfliktu i kierowaniu udaną kontrofensywą w obwodzie charkowskim w 2022 roku.
W ciągu ostatnich 15 miesięcy był odpowiedzialny za obronę najtrudniejszych regionów, takich jak Kupiańsk, Liman, Soledar i Bachmut.
Biorąc to pod uwagę, nominacja Syrskiego ma sens, ponieważ Ukraina przechodzi do obrony strategicznej
Jego główne priorytety obejmują obecnie poprawę rotacji żołnierzy na linii frontu i włączenie nowych technologii do ukraińskich strategii wojskowych.

Syrski otrzymał zadanie rozwiązania bardzo trudnego problemu w Awdijiwce, gdzie Rosjanie niedawno przeniknęli przez ukraińską obronę i weszli do miasta od północy.
Według Instytutu Studiów nad Wojną, siły rosyjskie wydają się przygotowywać do przedarcia się przez Awdijiwkę.
Ogólne tempo rosyjskich operacji ofensywnych sugeruje, że siły rosyjskie nadały priorytet walce przez Awdijiwkę blok po bloku z południowej dzielnicy mieszkalnej miasta, zamiast próbować dalej okrążać osadę od południowego zachodu lub północy, gdzie siły rosyjskie osiągnęły jedynie ograniczone zyski.
Siły rosyjskie mogą starać się powielać ataki frontalne lekkiej piechoty w celu osiągnięcia taktycznych korzyści przy użyciu mas ludzkich, tak jak to miało miejsce podczas bitwy pod Bachmutem.
Obecna sytuacja jest niemal dokładnie taka sama jak w Bachmucie, gdyż Rosjanie są o niecały kilometr od odcięcia głównej linii zaopratrzeniowej.
Kluczową różnicą tym razem jest to, że ta linia zaopatrzeniowa nie przebiega przez pole, co zwiększa ryzyko dla Ukraińców
Niektórzy analitycy sugerują, że Ukraińcy mogą być zmuszeni do połączenia poważnego kontrataku z wycofaniem się w celu zabezpieczenia swoich wojsk, podczas gdy inni twierdzą, że Rosjanie przeciążyli swoje siły i mogą wyczerpać rezerwy, co doprowadzi do wymuszonego przegrupowania i większej swobody dla sił ukraińskich.
Jest bardzo niewiele publicznie dostępnych informacji, aby móc dokonać rozsądnej oceny prawdopodobieństwa każdego ze scenariuszy
Według Instytutu Studiów nad Wojną, ukraińskie wycofanie się z południowej części miasta nie zagroziłoby osłabieniem obrony Ukrainy w całym regionie.
Co więcej, najwyżsi ukraińscy generałowie nakazali zbudować kompleksową linię obrony za Awdijiwką, a proces ten rozpoczął się pod koniec 2023 roku.

Ogólnie rzecz biorąc, Zełenski, Załużnyj i ukraiński minister obrony Rustem Umerow przyznali, że wojna dramatycznie się zmieniła w latach 2022-2024 i że konieczne są nowe podejścia i strategie
Doradca szefa kancelarii prezydenta Ukrainy Mychailo Podoliak oświadczył, że Zełenski postanowił przeprowadzić “systemową odnowę kierownictwa” ukraińskiej armii, w tym naczelnego dowódcy, w celu przeglądu działań ukraińskiej armii w minionym roku, zapobieżenia stagnacji na froncie, znalezienia nowych rozwiązań funkcjonalnych i technologicznych, które pozwolą Ukrainie utrzymać i rozwinąć inicjatywę na polu bitwy oraz rozpocząć proces reformy zarządzania ukraińską armią.

Zmiany wywołały mieszane reakcje wśród ukraińskiej opinii publicznej i personelu wojskowego, przy czym niektórzy wyrażali obawy związane z odejściem tak szanowanego przywódcy jak Załużnyj i implikacjami dla przyszłości ukraińskiej strategii wojskowej.
Niemniej jednak, ukraiński rząd i wojsko koncentrują się na dostosowaniu swoich strategii i zapewnieniu, że przywództwo jest dostosowane do obecnych i przyszłych potrzeb działań wojennych.

Źródło: Raporty z Ukrainy

Polecane wiadomości

Ta strona korzysta z plików cookie, aby poprawić Twoje wrażenia. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko temu, ale w każdej chwili możesz zrezygnować. Akceptuję Więcej