10.6 C
Warszawa
16 kwietnia, 2024, 19:52
MigranciwPolsce.pl
11 MAR: NIESPODZIANKA! Ukraińcy PRZEPROWADZILI POTĘŻNY SZTURM PANCERNY I ZLIKWIDOWALI ODDZIAŁ ROSJAN

11 MAR: NIESPODZIANKA! Ukraińcy PRZEPROWADZILI POTĘŻNY SZTURM PANCERNY I ZLIKWIDOWALI ODDZIAŁ ROSJANWspieraj poprzez zakupy w sklepie: https://uasupporter.com/RZU
Rozważ wspieranie kanału poprzez dołączenie do grona wspierających: https://www.youtube.com/channel/UC-Q1gV2g_ck4LZG8axhAeVg/join
Wspieraj poprzez kliknięcie przycisku “Podziękuj” obok łapki w górę i przycisku do udostępniania
Oficjalne tłumaczenie kanału @RFU

Dzień 746.

Dziś pojawiło się wiele informacji z kierunku Kupiańska

Tutaj siły rosyjskie kontynuują ataki, próbując posunąć się w kierunku Kupiańska i rzeki Oskil
Ich głównym celem jest zajęcie miasta i całego obszaru na wschód od rzeki, co pozwoli im kontrolować ważną strefę buforową aż do granicy z Ługańskiem.
Dla rosyjskiego dowództwa pełna kontrola tej granicy jest jednym z głównych celów tzw. specjalnej operacji wojskowej.

W południowej części tego regionu kluczową twierdzą jest Kysliwka
Siły rosyjskie nie atakują bezpośrednio tej twierdzy, lecz wydaje się, że zdecydowały się zaatakować osadę z flanki i spróbować ją okrążyć.
Aby osiągnąć ten cel, siły rosyjskie przeprowadzają ataki wokół Tabaiwki na południowej flance i wokół Orliańskie na północnej flance.

Jeżeli chodzi o Tabaiwkę, po tym jak Ukraińcy rozmieścili rezerwy w celu kontrataku sił rosyjskich i zatrzymania rosyjskiego przełomu, sytuacja się ustabilizowała.
Gdy linia frontu przestała się cofać, Ukraińcy wzmocnili swoje kontrataki, a najnowsze doniesienia wskazują, że siły ukraińskie właśnie odzyskały znaczną część terenu.
Ostatnie materiały geolokalizacyjne wykazały dużą intensywność ukraińskich ataków w pobliżu drogi, w szczególności ataki dronów FPV i artylerii prowadzone przez batalion Wilków Da Vinci
Jeżeli spojrzymy na mapę topograficzną, zobaczymy, że siły ukraińskie wykorzystały lokalne wzniesienia, żeby ustanowić kontrolę ogniową nad obszarem nizinnym, co bardzo utrudniło zaopatrzenie sił rosyjskich próbujących posuwać się w górę.
Ostatecznie wysoka presja wywierana przez siły ukraińskie spowodowała, że Rosjanie wycofali się, umożliwiając Ukraińcom natarcie i przejęcie kontroli nad tym obszarem oraz zapobieżenie możliwemu rosyjskiemu natarciu z południa
Co więcej, osiągnięcie to umożliwi siłom ukraińskim poprawę logistyki w tym obszarze, a także kontrolę nad południową flanką Kysliwki.
Taktycznie korzystne pozycje pozwolą również Ukraińcom utrzymać linię z mniejszymi zasobami i przydzielić więcej żołnierzy do innych punktów na linii frontu.

Jeżeli chodzi o północną flankę, siły rosyjskie podobno gromadziły siły w linii drzew na północny wschód od Orliańskie, przygotowując się do zbliżającego się ataku
Rosyjskim celem było przeprowadzenie ataku z północy, aby stworzyć warunki do ominięcia lub nawet okrążenia Kysliwki, okrążając siły ukraińskie w tej twierdzy i wokół niej i powodując załamanie całej linii obronnej.

Jednak ukraińskie zespoły zwiadowcze wykryły niezwykle dużą liczbę rosyjskiego personelu w okolicy, co skutkowało nieoczekiwanym potężnym szturmem czołgów z 54 Brygady Zmechanizowanej.
Geolokalizowany materiał filmowy pokazuje, jak dwa ukraińskie czołgi wjeżdżają do regionu od południa i oczyszczają rosyjskie pozycje z bliskiej odległości bez żadnego oporu.
Należy zauważyć, że na nagraniu nie widać ukraińskiego sprzętu do rozminowywania, więc Rosjanie prawdopodobnie przybyli tą samą ścieżką wzdłuż linii drzew na krótko przedtem.
Po dotarciu do końca linii drzew, oba czołgi wydają się koordynować atak na te same punkty w drodze powrotnej.
Co więcej, nie widać rosyjskiej artylerii, więc wydaje się, że nie mieli czasu na koordynację, a ostatnie fragmenty nagrania pokazują rosyjskich żołnierzy ostrzeliwanych przez ukraińskie moździerze i próbujących się ewakuować.
Jednak pomimo faktu, że Rosjanie zostali wyparci z tego obszaru, nie ma wizualnego dowodu na to, by ukraińska piechota zajęła linię drzew, a zgodnie z najnowszymi aktualizacjami obszar ten znajduje się obecnie w szarej strefie.
Dzięki temu szturmowi siłom ukraińskim udało się zniszczyć większość zgromadzonych sił i podważyć wszelkie planowane działania ofensywne w kierunku Kysliwki, przynajmniej w perspektywie krótkoterminowej
Biorąc jednak pod uwagę schematy ataków sił rosyjskich, dalsze rosyjskie próby w tym miejscu są bardziej niż prawdopodobne w przyszłości, więc Ukraińcy muszą wzmocnić obronę i nadzór w tym obszarze.

Co więcej, fakt, że siły ukraińskie przeprowadzają ataki zmechanizowane, pokazuje również, że siły ukraińskie zachowują zdolność do transportu ciężkiego sprzętu na wschodni brzeg rzeki Oskil, pomimo wznowionych rosyjskich prób na rzecz zniszczenia ukraińskiej logistyki w tym obszarze.
W szczególności odnotowano kilka niedawnych ataków na pobliskie mosty, zarówno nad rzeką Oskil, jak i drogą prowadzącą do Kupiańska

Źródło: Raporty z Ukrainy

Polecane wiadomości

Ta strona korzysta z plików cookie, aby poprawić Twoje wrażenia. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko temu, ale w każdej chwili możesz zrezygnować. Akceptuję Więcej