18.4 C
Warszawa
27 maja, 2024, 11:23
MigranciwPolsce.pl
13 MAJ: KONWOJE W OGNIU! Ukraińcy Niszczą Rosyjski Konwój na Granicy | Wojna w Ukrainie Wyjaśniona

13 MAJ: KONWOJE W OGNIU! Ukraińcy Niszczą Rosyjski Konwój na Granicy |Patreon https://www.patreon.com/RFUPolski/membership
Grono wspierających na YouTube: https://www.youtube.com/channel/UC-Q1gV2g_ck4LZG8axhAeVg/join
Filmy również na Telegramie: https://t.me/RFUPolski
Twitter/X: https://twitter.com/RFUPolski
Oficjalne tłumaczenie kanału @RFU

Dzień 809.

Dziś pojawiło się wiele aktualizacji z kierunku Charkowa

Tutaj Rosjanie rozpoczęli nową operację ofensywną, aby odepchnąć Ukraińców nawet o dwadzieścia kilometrów od granicy i przygotować grunt pod dalsze operacje skierowane na Charków, drugie co do wielkości miasto na Ukrainie
Do tego ambitnego przedsięwzięcia Rosjanie przeznaczyli pięćdziesiąt tysięcy żołnierzy, czterysta czołgów, dziewięćset trzydzieści pojazdów opancerzonych i dziewięćset sztuk artylerii
Rosjanie gromadzili siły na tym obszarze przez długi czas i starali się ukrywać ruchy swoich wojsk, aby nie wzbudzać podejrzeń.
Wkrótce jednak zdano sobie sprawę, że Rosjanie rozmieszczają swoje wojska i ciężki sprzęt koleją w odizolowanych częściach regionu Kurska, a następnie jednostki rosyjskie maszerują do swoich punktów rozmieszczenia w regionie Biełgorodu.
Aby jeszcze bardziej wzmocnić Północne Zgrupowanie Sił, Rosjanie przerzucili także jednostki z Kupiańska do wsparcia ofensywy na Charków.

Rosjanie przygotowywali się do tej operacji od jakiegoś czasu, przeprowadzając poważne ataki rakietowe na infrastrukturę energetyczną w Charkowie, niszcząc bardzo znaczną jej część i powodując deficyt energii w całym regionie.

Rosjanie atakowali również koncentracje sił ukraińskich, sprzęt i stanowiska dowodzenia w Charkowie, co pokazuje, że Rosjanie przygotowywali się do operacji ofensywnej.
Ukraińcy wiedzieli o tym i przygotowali sieć potężnych fortyfikacji, aby powstrzymać jakikolwiek rosyjski atak w kierunku Charkowa lub na północ od Kupiańska.
Ukraiński wywiad wojskowy przewidział nawet przybliżony początek rosyjskiej ofensywy na około połowę maja.

Należy zauważyć, że tylko 32 tysiące żołnierzy jest rozmieszczonych w obwodzie białogrodzkim do ofensywy na Charków, podczas gdy 10 tysięcy w obwodzie kurskim i 8 tysięcy w obwodzie briańskim.
Dowódcą tego Północnego Zgrupowania Sił jest generał Ołeksandr Łapin, który ma fatalną reputację w rosyjskiej armii za dwie znaczące porażki właśnie w obwodzie charkowskim podczas poprzednich ukraińskich kontrofensyw.

Przed rozpoczęciem ataków naziemnych Rosjanie rozpoczęli intensywny ostrzał artyleryjski i rakietowy, a także bombardowania przy użyciu szybujących bomb rozmieszczone przez rosyjskie siły powietrzne
Celem było stłumienie ukraińskich pozycji strzeleckich i zmiękczenie ich obrony wzdłuż granicy przed rozpoczęciem operacji naziemnych.
Co więcej, Rosjanie starają się utrudnić Ukraińcom dostarczanie posiłków i zaopatrzenia, niszcząc dwa ważne mosty w Zybine i Starym Soliwie.
W wyniku tak silnego ostrzału i bombardowania, ukraińskie osady przy granicy zostały poważnie uszkodzone
Większość miasta Wowczańskjzostała zniszczona w ciągu jednej nocy z powodu intensywnych bombardowań.

Działania ofensywne zostały podzielone na dwie osie, jedną w kierunku wioski Lyptsi, a drugą w kierunku Wowczańsk.
W kierunku Lyptsi Rosjanie rozmieścili małe grupy szturmowe przez granicę, aby zabezpieczyć pobliskie osady przygraniczne przed dalszymi atakami.
Siły rosyjskie zdołały przejść do czterech kilometrów przez granicę i rozpoczęły starcia w pobliżu wsi Stryleczna, Pilna, Krasne i Borysiwka.
Chociaż rosyjskie źródła donoszą, że wsie te zostały zdobyte, należy zauważyć, że znajdowały się one i nadal znajdują się w szarej strefie – utrzymywanie w nich stałej obecności jest problematyczne i pociąga za sobą nieuniknione zniszczenia

Tymczasem w kierunku Woczańska sytuacja jest znacznie bardziej skomplikowana dla Rosjan.
Woczańsk znajduje się zaledwie pięć kilometrów od granicy.
Z kolei bezpośrednio przygraniczne osady Pleteniwka, Ohirtsewe i Hatyszcze są miejscami walk bardzo blisko rosyjskich pozycji.
Wygląda na to, że wraz ze zniszczeniem mostu w pobliskim Zybine, Rosjanie starają się ograniczyć dostawy do Woczańska, prawdopodobnie próbując osłabić ukraińską obronę w celu łatwiejszego przejęcia miasta.
Jednak Woczańsk jest mniej więcej tej samej wielkości co Chasiw Jar i Krasnohoriwka, oba miejsca intensywnych bitew w Donbasie, gdzie Rosjanie przeznaczają dziesiątki tysięcy żołnierzy do takich walk miejskich.
Siły rosyjskie w kierunku Charkowa nie mają tylu żołnierzy, więc jeżeli nie przerzucą ich więcej, nie będą w stanie zająć Woczańska i wyjść poza małe przygraniczne osady.

W wyniku gęstej koncentracji sił rosyjskich podczas ofensywy, szybko stały się one celem operatorów dronów z czterdziestej drugiej brygady zmechanizowanej.
Stało się tak, ponieważ ukraiński wywiad wojskowy ostrzegł wojsko, które rozmieściło tych operatorów dronów, którzy udowodnili swoją skuteczność i efektywność na kierunku Bachmut.

Źródło: Raporty z Ukrainy

Polecane wiadomości

Skip to content