10.6 C
Warszawa
16 kwietnia, 2024, 19:45
MigranciwPolsce.pl
18 MAR: DOBRA PRÓBA. Rosjanie Spróbowali Nowej Taktyki. ZOSTALI ZDZIESIĄTKOWANI | Wojna w Ukrainie

18 MAR: DOBRA PRÓBA. Rosjanie Spróbowali Nowej Taktyki. ZOSTALI ZDZIESIĄTKOWANI | Wojna w UkrainieWspieraj poprzez zakupy w sklepie: https://uasupporter.com/RZU
Rozważ wspieranie kanału poprzez dołączenie do grona wspierających: https://www.youtube.com/channel/UC-Q1gV2g_ck4LZG8axhAeVg/join
Wspieraj poprzez kliknięcie przycisku “Podziękuj” obok łapki w górę i przycisku do udostępniania
Oficjalne tłumaczenie kanału @RFU

Dzień 753,

Dziś pojawiło się wiele wiadomości z kierunku Bachmutu

W tym miejscu najciekawsze wydarzenia miały miejsce w południowej części regionu, gdzie siły rosyjskie całkowicie zmieniły swój plan ofensywy, otworzyły nowy kierunek ataku i przeprowadziły serię potężnych ataków na południe od Iwaniwskie.

Powód, dla którego siły rosyjskie nagle zdecydowały się dostosować swoje podejście, jest dwojaki

Po pierwsze, wioska Iwaniwskie została zrujnowana przez rosyjską artylerię i lotnictwo, a nie mając gdzie szukać schronienia, Rosjanom coraz trudniej było ustanowić stabilne przyczółki wewnątrz wioski.
W rezultacie Rosjanie ponieśli tak duże straty, że musieli przerwać ataki w celu uzupełnienia zapasów i przegrupowania się, jak donosili ukraińscy żołnierze.

Po drugie, ukraińscy żołnierze jeszcze bardziej zaostrzyli problemy Rosjan, ustanawiając swoje główne pozycje wokół osady i przekształcając ją w strefę zabijania.
Jeżeli spojrzymy na mapę topograficzną, zobaczymy wzniesienie taktyczne na północny zachód od wioski, co dało Ukraińcom możliwość obserwowania i atakowania Rosjan, którzy próbowali posuwać się wzdłuż drogi.

Siły rosyjskie próbowały już zaatakować ukraińskie pozycje na wzgórzach, jednak Ukraińcom udało się wytrzymać rosyjskie ataki artyleryjskie i bombardowania, a następnie intensywne ataki piechoty.
Ponieważ plan ominięcia Iwaniwskie od północy nie powiódł się, rosyjscy dowódcy postanowili spróbować ominąć wioskę od południa.

Głównym celem sił rosyjskich było dotarcie do lasu, ustanowienie przyczółka i odcięcie ukraińskich dostaw przechodzących przez kanał.
Gdy siły rosyjskie się okopią, mogą rozszerzyć swoje działania ofensywne, poruszając się na północ przez las, stopniowo zbliżając się do wzgórz.

Jeżeli Rosjanom udałoby się dotrzeć do wzgórz, umożliwiłoby im to odcięcie drogi zaopatrzenia, a także zajęcie pozycji za ukraińskimi pozycjami na wzniesieniu taktycznym, co pozwoliłoby im uderzyć na Ukraińców od tyłu.
Taki rozwój wydarzeń spowodowałby, że Ukraińcy na wzgórzu i w wiosce znaleźliby się w okrążeniu, co pozwoliłoby Rosjanom przejąć kontrolę nad resztą wioski i posuwać się dalej w kierunku głównej twierdzy w następnej fazie natarcia.

Pierwsze rosyjskie ataki były wymierzone w ukraińskie pozycje w linii drzew na południe od wioski.
Siły rosyjskie przeprowadziły zmechanizowane ataki, przejeżdżając przez południową ulicę wioski i atakując ukraińskie pozycje w linii drzew od północy.
Biorąc pod uwagę charakter poprzednich ataków w regionie, wydaje się, że Rosjanie przeprowadzili również atak piechoty przez pola.

Ukraińscy żołnierze poinformowali, że początkowo Rosjanie poczynili stopniowe postępy, posuwając się do dwóch kilometrów na południe od wioski.
Niemniej jednak, gdy siły rosyjskie dotarły do podejścia do lasu, ich postępy utknęły w martwym punkcie, a siły ukraińskie przejęły inicjatywę.
Wygląda na to, że Rosjanie przesadzili, ponieważ bardzo trudno jest zgromadzić siły na rzadko rozmieszczonych pozycjach po drugiej stronie pól, jednocześnie atakując gęsto rozmieszczone ukraińskie pozycje w lesie.

Co więcej, ukraińscy żołnierze z 93 Brygady Zmechanizowanej opublikowali wiele filmów pokazujących, jak ich operatorzy dronów przeprowadzili skoncentrowane naloty na rosyjskie pozycje na polach
Materiał filmowy zawiera dziesiątki ataków na rosyjskie schrony, które jeszcze bardziej skomplikowały wysiłki akumulacyjne sił rosyjskich.
Uderzenia te, w połączeniu z ukraińskimi operacjami naziemnymi, doprowadziły do załamania linii frontu.
Ukraińcom udało się odeprzeć rosyjski atak z flanki i zepchnąć ich z powrotem do punktu wyjścia.
Ukraińscy żołnierze poinformowali, że ostatecznie wszystkie rosyjskie ataki poszły na marne, a Rosjanie ponieśli ciężkie straty w ludziach i sprzęcie.

Ogólnie rzecz biorąc, siły rosyjskie nie doceniły gęstości ukraińskich fortyfikacji na południowy zachód od Iwaniwskie i nie udało im się przeprowadzić częściowego okrążenia wioski od południa.
Niemożność zaopatrzenia sił atakujących przez strefę śmierci doprowadziła do szybkiego zakończenia działań ofensywnych i upadku przyczółka.

Lecz co ważniejsze, siłom rosyjskim nie udało się dotrzeć do Chasiw Jar wczesną wiosną.
Z przechwyconych rozmów radiowych wynika, że Rosjanie utrzymywali tak wysokie tempo operacji, ponosząc znacznie większe niż konieczne straty w ludziach i sprzęcie tylko dlatego, że rosyjscy dowódcy chcieli wejść do Chasiw Jaru przed wyborami prezydenckimi.
Osiągnięcie tego celu zapewniłoby im nowe stopnie i odznaczenia, jednak jak na razie tylko zdegradowało najsprawniejsze rosyjskie jednostki szturmowe

Źródło: Raporty z Ukrainy

Polecane wiadomości

Ta strona korzysta z plików cookie, aby poprawić Twoje wrażenia. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko temu, ale w każdej chwili możesz zrezygnować. Akceptuję Więcej