10.6 C
Warszawa
16 kwietnia, 2024, 18:21
MigranciwPolsce.pl
26 LUT: MOMENT PRZED KATASTROFĄ! Rosyjska Strategiczna Ofensywa Przed Tabaiwką ZATRZYMANA

26 LUT: MOMENT PRZED KATASTROFĄ! Rosyjska Strategiczna Ofensywa Przed Tabaiwką ZATRZYMANAWspieraj poprzez zakupy w sklepie: https://uasupporter.com/RZU
Rozważ wspieranie kanału poprzez dołączenie do grona wspierających: https://www.youtube.com/channel/UC-Q1gV2g_ck4LZG8axhAeVg/join
Wspieraj poprzez kliknięcie przycisku “Podziękuj” obok łapki w górę i przycisku do udostępniania
Oficjalne tłumaczenie kanału @RFU

Dziś pojawiło się wiele różnych aktualizacji z kierunku Kupiańska

Jak wskazałem w poprzednim materiale, według szefa ukraińskiego wywiadu Kyryło Budanowa, oczekiwana rosyjska ofensywa zimowo-wiosenna trwa właśnie w tym regionie
Głównym celem sił rosyjskich na tym obszarze jest zdobycie Kupiańska.

Kupiańsk jest strategicznie ważnym miastem z trzech głównych powodów
Po pierwsze, Kupiańsk jest ważnym punktem logistycznym i węzłem kolejowym, który Rosjanie mogliby wykorzystać do dalszego rozmieszczenia na południu i wschodzie.
Po drugie, zdobycie Kupiańska zapewniłoby wsparcie z flanki, co jest niezbędne do ataku na Charków – bez zdobycia Kupiańska okrążenie Charkowa jest praktycznie niemożliwe.
Po trzecie, zajęcie Kupiańska ułatwiłoby osiągnięcie jednego z najważniejszych rosyjskich celów politycznych, ponieważ jednym z deklarowanych głównych celów tzw. specjalnej operacji wojskowej jest ustanowienie kontroli nad całym obwodem donieckim i ługańskim.

Z tego powodu Rosjanie przez długi czas planowali ataki na Kupiańsk, a w ramach tych wysiłków próbowali zdobyć Synkiwkę przez okres do dwunastu miesięcy, ze szczytową intensywnością w ciągu ostatnich dwóch miesięcy
Ostatecznie jednak Ukraińcy stworzyli potężny zestaw fortyfikacji, pułapek i pól minowych, które całkowicie zniweczyły wszelkie rosyjskie wysiłki.

Z tego powodu Rosjanie przegrupowali swoje siły w styczniu, a następnie nagle zaatakowali na południe od Kysliwki, z powodzeniem penetrując ukraińską obronę i docierając do Tabaiwki.
Głównym rosyjskim celem było okrążenie Kysliwki

Jeżeli spojrzymy na mapę topograficzną, zobaczymy, że w rzeczywistości kontrola nad Tabaiwką ma drugorzędne znaczenie, ponieważ osada ta znajduje się na nizinie.
Prawdziwa twierdza powstaje wokół Kysliwki i pobliskich małych osad, ponieważ znajdują się one na wzgórzach.
Dlatego dla Ukraińców niezwykle ważne jest, aby zapobiec upadkowi Kysliwki.

Na szczęście dla obrońców, ukraińskie dowództwo zdecydowało się rozmieścić rezerwy, aby ustabilizować linię frontu w tym regionie i pokrzyżować rosyjskie plany

Geolokalizowane materiały z tego obszaru pokazują, jak Ukraińcy przeprowadzają wszelkiego rodzaju ataki na rosyjską piechotę, pojazdy i ciężki sprzęt, ze szczególnym naciskiem na ataki dronów FPV.
Niektóre ze sprzętów, których zniszczenie jest widoczne na zdjęciach, obejmują samobieżny system 2C19 MSTA-S, a także haubicę MT-12.

Nawiasem mówiąc, na jednym z pokazanych filmów wyraźnie widać atak na urządzenie Starlink, co potwierdza jego powszechne wykorzystanie przez rosyjskie wojsko.

Najnowsze aktualizacje wskazują, że ze względu na fakt, że próba okrążenia Kysliwki całkowicie się nie powiodła, siły rosyjskie przekierowały swoje wysiłki dalej na południe
Według ukraińskich analityków wojskowych, elementy rosyjskiego Pierwszego Pułku Czołgów i Piętnastego Pułku Strzelców Zmotoryzowanych z trudem posuwają się w kierunku Kupiańska z południowego wschodu w pobliżu Tabaiwki i Krochmalne, więc rosyjskie dowództwo przesunęło co najmniej trzy jednostki szturmowe na ten obszar, żeby wesprzeć wysiłki mające na celu przełamanie ukraińskich linii i przekierowanie postępów na północny zachód od Swatowe.

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski odwiedził niedawno linię frontu w Kupiańsku, otrzymując informacje z pierwszej ręki od dowódców w okolicy i oferując wsparcie mieszkańcom, którzy niedawno ucierpieli w wyniku ostrzału moździerzowego, który dotarł do obszarów mieszkalnych
Wizyta ta została zinterpretowana jako wiadomość, że Kupiańsk ma obecnie najwyższe znaczenie strategiczne

Ogólnie rzecz biorąc, terminowa decyzja ukraińskiego dowództwa o rozmieszczeniu rezerw, w połączeniu z udanym wykorzystaniem fortyfikacji i pułapek w regionie, uniemożliwiła Rosjanom rozwinięcie ich południowego kierunku ofensywy i zakłóciła plan zakończenia okrążenia Kysliwki od południa.
Kysliwka jest kluczowym punktem obecnej linii frontu, której upadek mógłby zagrozić Kupiańskowi.
Według wielu analityków, strategiczne znaczenie Kupiańska przewyższa nawet znaczenie Awdijiwki, co czyni go kluczowym punktem w obecnej strategii obronnej.
Ostatecznie Ukraina musi bronić Kupiańska, aby zapewnić, że Charków nigdy nie stanie się kolejnym celem sił rosyjskich.

Siły rosyjskie otworzyły jednak znacznie więcej wzajemnie wspierających się osi natarcia w obwodzie ługańskim
Skala tej wspólnej operacji ofensywnej jest ogromna i jest to coś, czego Rosjanie nigdy wcześniej nie robili.

Źródło: Raporty z Ukrainy

Polecane wiadomości

Ta strona korzysta z plików cookie, aby poprawić Twoje wrażenia. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko temu, ale w każdej chwili możesz zrezygnować. Akceptuję Więcej