2.2 C
Warszawa
18 kwietnia, 2024, 04:10
MigranciwPolsce.pl
27 MAR: OSTATNIE OSTRZEŻENIE! Ukraiński Wywiad ODKRYŁ GROŹNY PLAN ROSJAN | Wojna w Ukrainie

27 MAR: OSTATNIE OSTRZEŻENIE! Ukraiński Wywiad ODKRYŁ GROŹNY PLAN ROSJAN | Wojna w UkrainieWspieraj poprzez zakupy w sklepie: https://uasupporter.com/RZU
Rozważ wspieranie kanału poprzez dołączenie do grona wspierających: https://www.youtube.com/channel/UC-Q1gV2g_ck4LZG8axhAeVg/join
Wspieraj poprzez kliknięcie przycisku “Podziękuj” obok łapki w górę i przycisku do udostępniania
Oficjalne tłumaczenie kanału @RFU

Dzień 761

Dziś pojawiło się wiele aktualizacji z kierunku Kupiańska

W następstwie zwiększonej aktywności wzdłuż granicy obwodu białogrodzkiego rosyjscy dowódcy wojskowi i wysocy rangą urzędnicy zaczęli domagać się utworzenia “strefy sanitarnej”.
Wezwania do utworzenia strefy zdemilitaryzowanej w celu ochrony rosyjskiej granicy ponownie wysunęły na pierwszy plan potencjalną nową rosyjską ofensywę z północy.
Dziś przeanalizujemy perspektywy tej ofensywy, biorąc pod uwagę, że głównym kierunkiem ataku w tym rejonie jest północ od Kupiańska, w szczególności obszar między rzekami Siewierski Doniec i Oskil

Jak możesz pamiętać, Kupiańsk i terytoria położone na wschodnim brzegu rzeki Oskil są głównymi celami rosyjskich polityków, polegających na zdobyciu i zabezpieczeniu pełnych granic obwodów zaatakowanych w obecnej wojnie, a wśród nich przede wszystkim Ługańska i Doniecka.

Obawy przed ofensywą z północy wzrosły również po niedawnej decyzji ukraińskich władz regionalnych o ewakuacji ludności z kilkudziesięciu osad w pobliżu Kupiańska, w wyniku ciągłych masowych ataków artyleryjskich na ludność cywilną.

Siły ukraińskie od wielu miesięcy przygotowują się do ewentualnej rosyjskiej ofensywy w tym regionie, a według różnych oświadczeń jest to jeden z najlepiej przygotowanych obszarów do obrony na całej Ukrainie.
Na przykład siły rosyjskie od ponad roku bezskutecznie próbują dotrzeć bezpośrednio do miasta Kupiańsk

Jeżeli spojrzymy na mapę linii obronnych, siły ukraińskie ułożyły tutaj dwie główne linie obronne, z których każda łączy sieć fortyfikacji, które zapewniają sobie wzajemne wsparcie
Najbardziej wysunięta na północ linia ma około 70 km długości i jest skierowana w stronę całego odcinka granicy, w tym dwóch głównych przejść granicznych.
Druga linia jest nieco krótsza i biegnie równolegle, około 50 km na południe, od rzeki Seversky Donets aż na północ od miasta Kupiańsk.
Ponadto obie linie są połączone drogą łączącą je mniej więcej w ich środku

Po pierwsze, atak z północy musiałby zmierzyć się z tą niezwykle dobrze przygotowaną pierwszą linią obrony.
Położenie rzek sugeruje, że nawet gdyby udało im się przełamać linię na pewnym odcinku, nieuchronnie musieliby stawić czoła drugiej linii.
Jeżeli spojrzymy na mapę topograficzną, zobaczymy, że atak z północnego zachodu przedstawia trudność w walce pod górę na pierwszym odcinku za granicą.
Dlatego opcja ta wydaje się szczególnie niekorzystna dla sił rosyjskich.

Drugą opcją byłoby wyprowadzenie dodatkowego kierunka ataku z Dworiczne, próbując szybko dotrzeć do drogi łączącej obie linie obronne, próbując odizolować pierwszą linię obronną.
Nie byłoby to łatwe przedsięwzięcie, ale jeżeli się powiedzie, możliwą kontynuacją jest całkowite okrążenie zarówno Kupiańska, jak i drugiej linii, próba ich odizolowania i pominięcie wszystkich umocnień chroniących miasto, aby ostatecznie przejąć je wszystkie.

Należy wziąć pod uwagę wielkość zasobów niezbędnych do ofensywy o takiej skali, która implikuje zmechanizowane przebicia na dziesiątki kilometrów, biorąc pod uwagę, że rzeczywiste postępy tutaj od miesięcy były jedynie marginalnymi zyskami wynoszącymi kilkaset metrów
Rosyjskie dowództwo może jednak rozegrać swoją kartę, wykorzystując opóźnienia w zachodniej pomocy w dostawach artylerii, a zwłaszcza osiągając lokalną przewagę powietrzną w celu osłabienia ukraińskich fortyfikacji za pomocą bomb szybujących FAB.

Główną opcją dla Ukraińców w tej drugiej hipotezie jest wzmocnienie obrony odcinka przed przełęczą Dworiczne, aż do drogi łączącej linie obronne, starając się jak najbardziej utrudnić utratę kontroli nad tą drogą.
Ponadto powinni rozważyć alternatywne drogi zaopatrzenia, zarówno dla linii obronnych, jak i dla Kupiańska od południa.

Jako trzecia hipoteza, oprócz wszystkich powyższych, siły rosyjskie mogłyby zaatakować z północy, aby połączyć siły dwóch linii obronnych, koncentrując się w pierwszej kolejności na okrążeniu Kupiańska
Teoretycznie można to zrobić poprzez zwiększenie ilości sił z już aktywnych obszarów, w szczególności poprzez wyprowadzenie kierunku ataku z Dworichny i zejście stamtąd na południe, aby zaangażować tylko wschodni koniec drugiej linii obronnej.
W przypadku przełamania obrony w tym punkcie, zejście do Kupiańska w celu jego okrążenia wydaje się wykonalne
Okrążenie miasta automatycznie zagroziłoby logistyce całej linii skierowanej przeciwko Rosjanom na wschód od rzeki Oskil, komplikując w znacznym stopniu sytuację sił ukraińskich w tym rejonie.

Źródło: Raporty z Ukrainy

Polecane wiadomości

Ta strona korzysta z plików cookie, aby poprawić Twoje wrażenia. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko temu, ale w każdej chwili możesz zrezygnować. Akceptuję Więcej