3.8 C
Warszawa
23 grudnia, 2024, 00:05
MigranciwPolsce.pl
123 - tyle dni, średnio, polska Straż Graniczna przetrzymywała w strzeżonych ośrodkach dla cudzoziemców dziec...

123 – tyle dni, średnio, polska Straż Graniczna przetrzymywała w strzeżonych ośrodkach dla cudzoziemców dziec…


❗️ 123 – tyle dni, średnio, polska Straż Graniczna przetrzymywała w strzeżonych ośrodkach dla cudzoziemców dzieci z doświadczeniem migracji i uchodźstwa w 2022 r. Długość detencji dzieci była o 3 dni dłuższa niż średnia długość detencji wszystkich migrantów(-tek). Dla porównania czas przebywania cudzoziemców(-mek) w detencji we Francji wynosi 23 dni.

Strzeżone ośrodki dla cudzoziemców to miejsca o charakterze więziennym, choć przebywające tam osoby nie popełniły żadnego przestępstwa i nie toczy się wobec nich żadne postępowanie karne. Uciekły ze swojego kraju, by szukać bezpieczeństwa w Polsce.

W Polsce, od lat organizacje pozarządowe sprzeciwiają się pozbawianiu wolności dzieci ze względów imigracyjnych powołując się m.in. na międzynarodowe standardy ochrony praw człowieka i wskazując na ryzyko traumy jakie wywołuje pozbawienie wolności.

🆘 Dzieci umieszczane w detencji często przejawiają lęk separacyjny, problemy ze snem, moczenie nocne, zachowania destrukcyjne, zaburzenia zdolności poznawczych. U części z nich prowadzi to do rozwoju zaburzeń lękowych, depresji, a nawet zespołu stresu pourazowego. W trakcie pobytu w ośrodku strzeżonym dzieci nie uczęszczają na zajęcia do szkoły, a zajęcia oferowane w ośrodku na ogół nie realizują podstawy programowej.

❓ Jeśli w strzeżonych ośrodkach umieszcza się osoby, wobec których istnieje wysokie ryzyko ucieczki lub gdy stanowią oni zagrożenie dla obronności i bezpieczeństwa państwa – to dlaczego, w 2022r., środki alternatywne do detencji były częściej stosowane wobec osób w procedurach deportacyjnych niż wobec osób w trakcie postępowania uchodźczego? I dlaczego najdłużej w detencji przebywały dzieci?




Żródło materiału: Stowarzyszenie Interwencji Prawnej

Polecane wiadomości